Robinhood Crypto, New York Düzenleyicileri Tarafınca 30 Milyon Dolarlık Para Cezasıyla Tokatlandı

New York Finansal Hizmetler Departmanı, birden fazla düzenleyici ihlal için Robinhood Crypto’yu 30 milyon dolar para cezasına çarptırdı.

Departman, bir soruşturmanın arkasından firmanın uygun siber güvenlik önlemlerini almadığı yada kara para aklamayla savaşım yükümlülüklerini yerine getirmediği sonucuna vardı. Robinhood Crypto, departmanın sanal para birimi, para aktarıcıları, işlem seyretme ve siber güvenlik düzenlemelerini ihlal etmiş olduğu tespit edildi.

Düzenleyiciden meydana getirilen açıklamaya nazaran, bir tek para cezasını ödemenin yanı sıra, Robinhood Crypto’nun eyalet düzenlemelerine uygunluğunu değerlendirmek için bağımsız bir danışman tutması gerekecek. Şirket ek olarak, internet sayfasında müşterilerin şikayette bulunmalarını elde eden hususi bir telefon numarası vermediği için de suçlandı.

New York Finansal Hizmetler Departmanı sorumlusu Adrienne Harris, “İşi büyüdükçe, Robinhood Crypto bir uyum kültürü geliştirmek ve sürdürmek için uygun kaynakları ve dikkati yatırmada başarısız oldu” dedi.

Departman, Robinhood Crypto’nun kara para aklama karşıtı programının “yetersiz personel” bulunduğunu – kullanıcı tabanı büyüdükçe bile işlemleri seyretmek için manuel bir sistem kullanarak – ve siber güvenlik programında eleştiri başarısızlıklar yaşadığını iddia ediyor. Düzenleyiciler, ihlallerin yönetim ve nezaret eksikliğinden kaynaklandığını ve “kafi bir uyum kültürünü teşvik etme ve sürdürmede başarısızlık” sergilediğini söylemiş oldu.

Eksikliklere karşın Robinhood, 2019 senesinde kara para aklama ve siber güvenlik düzenlemelerine tam uyumlu bulunduğunu söyleyerek departmana lisans başvurusunda bulunmuştu. Düzenleyici bunu yasaya aykırı buldu.

Harris, “New York Eyaletinde lisanslı tüm sanal para şirketleri, geleneksel finansal hizmetler şirketleri ile aynı kara para aklama, tüketici koruma ve siber güvenlik düzenlemelerine tabidir” dedi. “DFS, herhangi bir lisans sahibi yasayı ihlal ettiğinde araştırmaya ve harekete geçmeye devam edecek.”

Robinhood’un kripto para birimi tecim birimi, hizmet yeni paralar eklediğinden şirket için büyüyen bir odak noktası haline geldi. Nisan ayında, bu senenin ilk çeyreği için bundan önceki yıla nazaran (48 milyon $) artışa, sadece bundan önceki yıla nazaran (88 milyon $) düşüşle 54 milyon $ gelir bildirdi.

Sadece Robinhood, perakende yatırımcılardan gelen finansal hizmetlere yönelik talebin azalmasına katkıda bulunan birçok faktörden kabul edilen son piyasa türbülansı sebebiyle büyümeden kısa sürede daha iyi yönetmeye odaklandı. Senenin ilk kazanç konferansından günler ilkin, işgücünü %9 oranında azalttı.

Bir Robinhood temsilcisi, firmanın New York düzenleyicileriyle anlaşmasının sonuçlandırılmasından memnun bulunduğunu ve firmanın mevzuat uyumluluğuna öncelik vermek için çaba göstereceğini söylemiş oldu.

Robinhood’un dava ve düzenleyici uygulamadan görevli genel danışmanı Cheryl Crumpton, e-postayla gönderilen bir bildiride, “Sektörde önder yasal, uyumluluk ve siber güvenlik programları oluşturmada mühim ilerleme kaydettik” dedi. “Kripto satın almak ve satmak için daha erişilebilir, daha düşük maliyetli bir platform sunmaktan gurur duyuyoruz.”

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir