Robinhood, kripto kışının ortasında işgücünün ortalama dörtte birini işten çıkarıyor

Komisyonsuz hisse senedi, opsiyonlar ve kripto para tecim platformu Robinhood, düşen gelirler ve kripto ayı piyasası sebebiyle işgücünün %23’ünden kurtuluyor.

Şirket CEO’su artan enflasyondaki sıkıntıları suçladı

Robinhood CEO’su Vlad Tenev, bu hafta başlarında yapmış olduğu bir görüşmede firmanın işgücünün yüzde 23’ünü azaltma planını altını çizdi. Küçülme, firmanın Nisan ayında personel sayısını aslına bakarsan yüzde 9 oranında azalttığı bir zamanda geldi.

Tenev’in görüşüne bakılırsa, Robinhood, yatırımcıların kripto ve hisse senedi ticaretine artan ilgisi sebebiyle 2021’den beri fazla personel alıyor. 2022 yılının ilk çeyreği itibarıyla enerjisini ortalama 700 şahıs artıran şirket, toplam çalışan sayısını 3.900’e çıkardı. Arka arkaya işten çıkarmalar, firmanın pazarlama ve program yönetimi de dahil olmak suretiyle çeşitli iç operasyonlarıyla ilişkili 1.100 kişiyi etkileyecek.

CEO, şu anda %9,1 seviyesinde olan artan enflasyonun ve düşen dijital varlık fiyatlarının firmayı finansal stratejilerini tekrardan değerlendirmeye ve işgücünü tekrardan yapılandırmaya zorladığına inanıyor. Ek olarak karar için Wall Street’i suçladı ve borsanın son 50 senenin en kötüsü olan son altı aylık esnemesinin uygulamada tecim faaliyetinin azalmasına yol açtığını da sözlerine ekledi.

Robinhood’un gelişme sayıları düşüyor

Robinhood’un geliri, geçen yıl aynı üç aylık dönemde bildirilen 565 milyon dolara kıyasla, 2022’nin ikinci çeyreğinde yüzde 44 düşüşle 318 milyon dolara geriledi. Finansal reformu korumak için çaba sarfeden kar amacı gütmeyen Better Markets’ın kurucu ortağı Dennis Kelleher, firmanın devam eden düşüşü hakkında şunları söylemiş oldu:

“Robinhood, perakende yatırımcıların pazarlara katılma iştahının tüm zamanların en yüksek olduğu bir zamanda başarı göstermiş bir yırtıcı iş modelinin muhteşem kombinasyonuna haiz olması açısından bazı açılardan benzersizdir.”

Benzer şekilde, Robinhood’un ikinci çeyrek kazançları, firmanın teknoloji ve geliştirme harcamalarını yüzde 56 artırırken, pazarlama giderlerini yüzde 74 oranında azalttığını gösteriyor. Ek olarak, geçen yıl zirvedeyken, şirket 18,9 milyon etken kullanıcıdan oluşan etken bir satın alan tabanıyla övünüyordu. Bu sayı Haziran 2022 itibariyle 14 milyona inmiştir.

Son olarak, yaklaşan bir durgunluk korkusuyla, giderek artan sayıda teknoloji şirketi işe alım stratejilerini tekrardan gözden geçiriyor. Son birkaç ay içinde Coinbase, BlockFi ve Gemini dahil olmak suretiyle önde gelen kripto varlıkları binlerce çalışanını işten çıkarmak mecburiyetinde bırakıldı.

Firmanın geleceği kasvetli görünüyor

2 Temmuz’da Robinhood’un kripto para birimi kısmı, işlem seyretme sistemi ve genel güvenlik çerçevesiyle ilgili problemler sebebiyle New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı tarafınca 30 milyon dolar değerinde bir para cezasına çarptırıldı.

Benzer şekilde, şirket geçen senenin sonlarında GameStop hisseleriyle ilgili tüm işlemleri dondurduğunda, müşterilerinin fonlarının korunmasını gerekçe göstererek tarayıcının altına girdi. Netice olarak, şirket ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafınca soruşturuldu.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir