Robinhood, meme hisse senedi fiyaskosundan toplu dava davasıyla karşı karşıya: Rapor

Kripto para birimi ve hisse senedi alım satım platformu Robinhood’ın, Ocak 2021 rallisi esnasında dokuz değişik şirketten “meme hisse senetleri” getiren yatırımcıların bir parçası olarak bir toplu işlem piyasası manipülasyonuyla karşı karşıya kalacağı iddia ediliyor.

Reuters’in Perşembe günkü haberine gore, Florida’nın Cenup Bölgesi’nden ABD Birleşik Devletleri Bölge Mahkemesi Yargıcı Cecilia Altonaga, GameStop, AMC ve Nokia ve BlackBerry’yi içerebilecek öteki yedi isimsiz hisse senedindeki yatırımcıların Robinhood’un dava açabileceğine karar verdi. yığın arzını suni olarak artırdı. Ocak 2021’de, meme jetonu Dogecoin (DOGE) dahil olmak suretiyle birçok varlığın fiyatı, r/Wallstreetbets’teki Redditors’un belirli hisse senetlerine ve kripto para birimlerine olan ilgisini artırmasının peşinden tüm zamanların en yüksek seviyelerine terfi etti.

Robinhood, varlıkların katlanarak artmasının peşinden GME hisse senedi ve diğerlerinin alımlarını askıya aldı – sadece sonrasında tekrardan başladı – tecim platformunu perakende yatırımcılar ile büyük hedge fonları arasındaki bir kavganın ortasına koydu. Binlerce kullanıcı Google Play Store’da Robinhood’un uygulaması için tek yıldızlı yorumlar bıraktı, platform ABD’de ilk halka arz planlarını askıya aldı ve bireyler Robinhood’un ilgililerin çıkarlarına boyun eğdiğini iddia eden birkaç toplu dava davası açtı Citadel ve Melvin Capital ile bağları göz önüne alındığında, hedge fonları.

Bugün Robinhood’un zenginlere vermek için fakirlerden çaldırmış olduğu gün. $GME $KOSS

— Bahis Bruiser (@BettingBruiser) 28 Ocak 2021

Meme stoku tartışmasının peşinden Robinhood, kimi zaman cevap arayan ABD’li milletvekillerinin hedefi oldu. CEO Vlad Tenev, Şubat 2021’de bir Meclis Finansal Hizmetler Komitesi duruşmasından ilkin kontrol yapmış oldu. Meme hisse senetleri etrafındaki vakalarla ilgili olmayan New York Finansal Hizmetler Departmanı, 2 Ağustos’ta Robinhood Crypto’nun devlete 30 milyon dolar ceza ödeyeceğini duyurdu. Banka Gizliliği Yasası/Kara Para Aklamayı Önleme yükümlülükleri alanlarında mühim başarısızlıklar.”

İlgili: Robinhood, genişleme planlarını zorlamak için İngiliz kripto şirketi Ziglu’yu satın aldı

Robinhood’un 2022’nin ikinci çeyreğine ilişkin mali sonuçlarının açıklanmasının peşinden Tenev, şirketteki personelin %23’ünü işten çıkarmayı planladığını ve Nisan ayında işgücünü %9 azaltmanın, şirkete destek olmak için “yeterince ileri gitmediğini” söylemiş oldu. Tecim platformu. Yayınlandığı tarihte, HOOD hisseleri son 30 günde %26’dan fazla artarak 10.59$’dan işlem görüyor.

Cointelegraph Robinhood’a ulaştı, sadece yayınlandığı sırada bir cevap alamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir