Rus, 300.000 Doların Üstündeki Madencilik Donanımı Alıcılarını Dolandırmaktan Tutuklandı – Madencilik Bitcoin Haberleri

Rusya’nın güneyindeki Astrakhan kentindeki polis, kripto madencileri satın almak isteyen insanları dolandırmakla suçlanan bir adamı gözaltına aldı. Kolluk kuvvetleri, şüphelinin Rus vatandaşları ve yabancılara düşsel madencilik cihazları satışı kanalıyla milyonlarca ruble kazandığını söylemiş oldu.

Müfettişler, Varolmayan Kripto Madencilik Kulelerini Satarak Rus Malı Parasını Aldığını İddia Ettiler

Rusya’nın Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da ikamet eden bir şahıs, Cenup Rusya’nın Astrakhan kentinde kendisinden maden ekipmanı almaya çalışan 10 yerli ve oldukça sayıda yabancıyı dolandırdığı iddiasıyla tutuklandı.

Rus, satılık kripto madenciliği makinelerinin düzmece reklamlarını yayınladı ve ödemeleri evvelde almakta ısrar etti. Kolluk kuvvetleri, bu şekilde ortalama 19 milyon ruble (ortalama 315.000 $) toplayabildiğini tahmin ediyor.

“Soruşturmaya bakılırsa, delikanlı internette asla haiz olmadığı kripto para madenciliği cihazlarının satışı için cazip teklifler yayınladı. Şimdi, Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’nun 159. Maddesinin (Büyük ölçekli dolandırıcılık) 3. Kısmı uyarınca başlatılan bir ceza davasında sanık, ”diye deklare etti İçişleri Bakanlığı’nın Astrakhan bölgesindeki mahalli departmanı.

Bir basın açıklaması, şüphelinin kurbanlarına, kendisine evvelde tam ödeme yapmaları koşuluyla kripto madencilerini göndereceğine söz verdiğini detaylandırdı. Alıcılardan biri, parayı aldıktan sonrasında tüm iletişimi kesen satıcının banka hesabına 936.000 ruble aktardı. Mahkemede suçlu bulunursa, düzmece madencilik donanımı tüccarı altı yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Kripto madenciliği ile ilgili dolandırıcılık ve hırsızlık vakaları, hem firmalar için karlı bir iş hem de birçok bayağı Rus için alternatif bir gelir deposu olarak dijital madeni para çıkarmanın artan popülaritesinin yanı sıra Rusya’da da artıyor. Haziran ayında, Irkutsk’taki bir maden otelinden 1,9 milyon dolar değerinde madencilik teçhizatı çalındı. Ve Temmuz ayında, maskeli adamlar Moskova civarlarındaki büyük bir kripto çiftliğini soydular.

Tutuklanan dolandırıcının geldiği Tataristan, son yıllarda Rusya’nın en büyük mutluluk zincirine ev sahipliği yapmış oldu. Finiko piramidi, düşsel varlığa gönderdikleri bitcoin karşılığında muhteşem yüksek kar vaatleriyle Rusya, eski Sovyet alanı, Avrupa ve ötesinden yatırımcıları cezbetti. Blockchain adli tıp şirketi Chainalysis tarafınca hazırlanan bir rapora bakılırsa, dolandırıcılık yalnız iki yıl içinde 1,5 milyar doların üstünde BTC aldı.

Bu hikayedeki etiketler

Tutuklama, Astrakhan, Kripto, kripto madenciliği, Kripto para birimleri, Kripto para birimi, ekipman, Dolandırıcılık, Donanım, Kazan, madencilik, Madencilik Cihazları, madencilik ekipmanları, madencilik donanımı, madencilik makineleri, madencilik kuleleri, Rusya, rus, tataristan, Hırsızlık

Rusya’da kripto para birimleri ve madencilikle ilgili dolandırıcılık vakalarında daha çok artış görmeyi bekliyor musunuz? Mevzuyla ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın.

Lubomir Tassev

Lubomir Tassev, Hitchens’ın şu sözünü beğenen, teknoloji meraklısı Doğu Avrupa’dan bir gazetecidir: “Yazar olmak, yaptığım şey değil, olduğum şeydir.” Kripto, blockchain ve fintech’in yanı sıra internasyonal siyaset ve iktisat öteki iki esin kaynağı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons, smslov

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir