Rus Kripto Madencilerinin Elektrik Tüketimi 5 Yılda 20 Kat Arttı, Araştırma Bulguları – Madencilik Bitcoin Haberleri

Rusya’daki kripto para madencilerinin güç gereksinimleri, elektrik enerjisi tüketiminin beş senelik dönemde 20 kat artmasıyla 2017’den bu yana mühim seviyede arttı. 2021’de, en büyük piyasa kıymeti olan bitcoin’in basımı, ülkede 1,25 gigawatt gerektiriyordu. Sadece uzmanlar, Rusya’nın fazlaca daha büyük talebi karşılayacak yedek kapasiteye haiz bulunduğunu söylüyor.

Kripto Madencileri Rus Çiftçileri Kadar Güç Harcadı

Rusya’nın kripto madenciliği endüstrisindeki elektrik tüketimi 2017’den beri devamlı artıyor, yeni bir emek verme ortaya çıktı. Madencilik donanımı ithalatçısı Intelion Data Systems için çalışan uzmanlara gore, pozitif eğilim senelik minimum %150 artışa yol açtı.

Hesaplamalarına gore, tek başına bitcoin (BTC) çıkarılması 2021’de 1,25 gigawatt enerjiye gereksinim duyuyordu. Araştırmacılar, eter (ETH) ve (LTC) benzer biçimde öteki büyük kripto para birimlerinin üretimi için kullanılan elektrik hacminin BTC tüketiminin ek %40-50’si olabileceğini söylüyor.

Kaynak: Intelion Data Systems

İş haber portalı RBC ve öteki Rus medyası, Intelion’un raporundan alıntı yaparak, çeşitli devlet kurumlarının kripto para madenciliğinin Rusya Federasyonu’ndaki toplam elektrik tüketiminin %0,64 ila %2’sini oluşturduğunu tahmin ediyor. Bu, tarımın toplam tüketim içindeki oranı kadardır.

Novie Izvestia bir makalede, Rusya Federasyonu’ndaki kripto pazarının gelişmesi için beklentilerin oldukça ciddi göründüğünü ve madencilik benzer biçimde faaliyetlerin yasallaştırılmasını gerektirdiğini belirtti. Nükleer santraller, hidroelektrik santralleri ve öteki kapasitelerin fazlalığı benzer biçimde neredeyse her tür elektrik üretimi emrinde olan Rusya, yüksek verimli kripto para madenciliği elde edebilecek bir konumda.

Endüstriyel Kripto Madenciliğinin Oranı Artmaya Devam Ediyor

Rusya’nın endüstriyel ölçekteki en büyük maden işletmecileri, ülkede madencilik için kullanılan elektriğin %40-45’ini tüketiyor. Emek verme, bu madencilerin toplam tüketim hacmindeki payının her yıl averaj yüzde 5 ila yüzde 7 içinde arttığını buldu.

Yazarlar, sektör saydam düzenleme yöntemiyle yasallaştırılıp organize edildiğinde, böylesine mühim bir artışın, yüksek nitelikli işçilerin istihdamındaki gelişme, ilgili endüstrilerin gelişimi ve ekonominin dijitalleşmesi benzer biçimde makro düzeyde mühim pozitif değişimler gerektireceğine inanıyorlar.

“Bir takım Rus bölgesinde mühim oranda enerji deposu fazlalığı bağlamında enerji yoğun blok zinciri hesaplamaya artan ilgi, şüphesiz bir tek bu pazardaki katılımcılar için değil, bununla beraber mühim sayıda sanayi ve işletme için yeni fırsatlar sunuyor. Bu pazarla ilgili alanlar,” dedi Intelion Data Systems CEO’su Timofey Semyonov.

Kaynak: Intelion Data Systems

Temmuz ayında Semyonov’un şirketi, Rusya’nın kripto madenciliği alanında büyük bir oyuncu olabileceği sonucuna varan başka bir rapor yayınladı. Bu emek verme, başkent Moskova ve komşu Moskova Oblastı, Karelya, Buryatia, Khakassia, Krasnoyarsk, Sverdlovsk, Murmansk ve Irkutsk dahil olmak suretiyle ülkenin madeni para basma operasyonları için en çekici bölgelerini listeledi.

Bitcoin madenciliği, Cambridge Alternatif Finans Enstitüsü’ne gore, Ocak 2022 itibariyle aylık küresel hash oranının ortalama %5’ini denetim eden Rusya’da hala kapsamlı düzenleme bekleyen kripto ile ilgili işletmeler içinde yer ediniyor. Sadece ondan sonra Ruslar, Ukrayna’daki harp sebebiyle empoze edilen ABD’li madenciler tarafınca vuruldu. Moskova’daki bir çok yetkili, kripto madenciliğinin öteki endüstriyel faaliyetler benzer biçimde düzenlenmesi ve vergilendirilmesi gerektiği mevzusunda aynı fikir.

Bu hikayedeki etiketler

kapasiteler, tüketim, Kripto, kripto madencileri, kripto madenciliği, Kripto para birimleri, Kripto para, Elektrik, Enerji, Hashrate, Intelion Data Systems Intelion, Madenciler, madencilik, potansiyel, güç, Reporter, Araştırma, Rusya, rus, emek verme

Rusya’nın mevcut zorlukların üstesinden gelmesini ve kripto madenciliği alanında önder olma potansiyelini gerçekleştirmesini bekliyor musunuz? Mevzuyla ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın.

Lubomir Tassev

Lubomir Tassev, Hitchens’ın şu sözünü beğenen, teknoloji meraklısı Doğu Avrupa’dan bir gazetecidir: “Yazar olmak, yaptığım şey değil, olduğum şeydir.” Kripto, blockchain ve fintech’in yanı sıra internasyonal siyaset ve iktisat öteki iki esin kaynağı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir