Rus milletvekilleri, CBDC düzenlemesini oluşturan yasa tasarılarının ilk kez okunmasını onayladı.

Mahalli basında çıkan haberlere nazaran, Rusya Devlet Duması, 16 Mart’taki ilk okumada merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) çıkarmak ve düzenlemek için bir sistem oluşturan yasa tasarısını onayladı.

Ek olarak Parlamento, Rus Uygar Kanununda değişimler icra eden ve dijital rubleyi “gayri nakdi para” olarak tanımlayan bir yasa tasarısının ilk okumasını onayladı. Ek olarak, cüzdan anlaşmaları ve dijital para biriminin mirası ile ilgili kurallar da belirler.

İki yasa tasarısı, temel olarak, bir para biriminin dijitalleştirilmesinden meydana gelen düzenlemedeki boşlukları kapsıyor.

Her iki yasa tasarısı da şimdi bir araştırma sürecinden geçecek ve milletvekillerinden gelen geri bildirimlere dayalı olarak ikinci bir okuma için nihai hale getirilecek. İkinci okuma gelecek aylarda yapılacak.

Kişisel verilerin korunması

CBDC sistemini kuran yasa tasarısının mevcut versiyonu, mevzuatı değişiklik yapma ve dijital rubleyi ihraç eden Rus merkez bankasına kullananların kişisel verilerini izinsiz işleme yetkisi verme teklifini içeriyor.

Sadece milletvekilleri bu fikre katılmamakta ve bunun vatandaşların kişisel verilerinin mahremiyeti ve korunması hakkını baltalayacağına inanmaktadır.

Parlamento, mali piyasalar komitesine yasa tasarılarını ikinci bir okuma için tamamlama ve kişisel verilerin yeni dijital ruble sisteminde uygun şekilde korunmasını sağlama talimatı verdiğini söylemiş oldu.

dijital ruble yakında

Yasa tasarıları, merkez bankasını dijital rublenin tek ihraççısı olarak belirliyor ve düzenleyiciye uygun denetimi sağlamak için ek yetkiler veriyor.

Yasa taslağı uyarınca, Rus merkez bankası tarafınca çıkarılan dijital ruble, ülkenin para biriminin resmi bir temsili olarak kabul edilecek ve benzer şekilde, bir merkez bankası tarafınca ihraç edilen tüm yabancı dijital para birimlerini resmi devlet para birimleri olarak kabul edecek.

Mevzuat, CBDC’yi çıkaracak bir platformun kurulmasını ve saklanması için cüzdanların geliştirilmesini içeren dijital ruble için temel bir çerçeve oluşturuyor. Taslak kanunlar ek olarak platforma erişim prosedürlerini ve katılımcılar için kuralları tanımlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir