Rusya, 2024’te dijital rubleyi tüm bankalara yaymayı planlıyor

Rusya Merkez Bankası, birkaç yıl içinde resmi bir dijital ruble kullanıma sunmayı planlayarak merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) yakında benimsenmesi için çalışmaya devam ediyor.

Rusya Merkez Bankası’nın son para politikası güncellemesine nazaran, otorite 2024 senesinde tüm bankaları ve kredi kurumlarını dijital ruble platformuna bağlamaya başlamış olacak. Ülkenin Mart 2024’te cumhurbaşkanlığı seçimleri yapması beklendiği için bu, Rusya için mühim bir yıl olacak. ve görevdeki Devlet Başkanı Vladimir Putin’in tekrardan seçilmek için anayasal hakkı var.

O zamana kadar, merkez bankası müşteriden müşteriye “gerçek para” ile işlem denemelerinin yanı sıra müşteriden işletmeye ve işletmeden müşteriye anlaşmaların testini tamamlamayı umuyor.

2023’te Rusya Merkez Bankası, sınırı olan bir katılımcı çevresi tarafınca alım satımlar için dijital ruble tabanlı akıllı sözleşmelerin beta testini yapmayı da planlıyor.

Banka, CBDC’nin kademeli olarak kullanıma sunulmasına devam etmeyi ve her yıl yeni değişik denemeler ve özelliklerin kilidini açmayı beklediğine dikkat çekti. Rusya Merkez Bankası, Federal Gömü hazır olur olmaz dijital rublenin tüketiciden hükümete, işletmelerden hükümete, hükümetten tüketiciye ve hükümetten işletmeye ödemeleri de içereceğini söylemiş oldu.

Merkez bankası ek olarak banka dışı finansal aracıların, finansal platformların ve borsa altyapısının entegrasyonunun yanı sıra 2025 yılına kadar dijital ruble için çevrimdışı modu getirmeyi bekliyor.

Rusya Merkez Bankası, “Dijital rubleyi tanıtmanın aşamalı süreci, piyasa katılımcılarına yeni koşullara uyum sağlama fırsatı sağlayacak” dedi.

Rusya Merkez Bankası, dijital para birimleriyle sınır ötesi ve döviz işlemleri yürütmek için kendi dijital para birimlerini geliştiren öteki merkez bankalarıyla da ortaklık meydana getirecek.

İlgili: ‘Token kripto para birimini yenecek’: Rusya paladyum destekli madeni parayı piyasaya sürdü

Cointelegraph tarafınca daha ilkin bildirildiği suretiyle Rusya, geçen yıl gösterilen resmi CBDC yol haritasının arkasından Şubat 2022’de ilk dijital ruble denemelerini başlattı. Rusya Merkez Bankası daha ilkin dijital rubleyi kontrol etmek için Sber, VTB, Tinkoff Bank ve ötekiler benzer biçimde büyük bankacılık devleri de dahil olmak suretiyle on iki bankadan oluşan bir grup oluşturdu.

Rusya, CBDC dağıtım planlarına ayak uydururken, kripto endüstrisini düzenleme hedeflerinin birazcık peşinde kalıyor. Başkan Putin, Rusya kripto madenciliği, vergilendirme ve ötekiler benzer biçimde pek fazlaca düzenleyici unsurdan yoksun olduğundan pek değişmeyen “Dijital Finansal Varlıklar Üstüne” kripto yasasını kabul etmeden ilkin birçok kez kripto düzenlemesinin kabul edilmesini istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir