Rusya, ABD’ye İade Edilen Fidye Yazılım Saldırılarından Kripto Para Aklamakla Suçlandı – Bitcoin Haberleri

Bir Rus ulusal şüphesi, hastaneleri hedef alan siber suçlular adına kripto para biriminde fidye yazılımı ödemelerini aklama şüphesi Hollanda tarafınca ABD’ye iade edildi. Insanın geçen Kasım ayında Amsterdam’da tutuklanmasından ilkin üç yıl süresince kabahat faaliyetine karıştığı iddia ediliyor.

Rus Kara Para Aklayıcısı İddiası Hollandalı Yetkililer Tarafınca ABD Nezaretine Teslim Edildi

29 yaşındaki Rus vatandaşı Denis Dubnikov, bu hafta Hollanda’dan ABD’ye iade edildi ve burada Oregon Bölgesi, Portland’daki ABD Savcılığı ve ABD Departmanında kara para aklama suçlamasıyla karşı karşıya duracak. Hakkaniyet Bakanlığı (DOJ) deklare etti.

Dubnikov, Çarşamba günü federal mahkemeye ilk kez çıktı ve beş günlük bir jüri duruşmasının 4 Ekim’de başlaması planlandı. Ağustos ayında, Portland’daki bir federal büyük jüri, onu internasyonal bir kripto para aklama komplosundaki görevi sebebiyle suçladı.

İddianameye bakılırsa, Rus ve kabahat ortakları, minimum Ağustos 2018 ile Ağustos 2021 içinde ABD genelinde ve öteki ülkelerde bireylere ve kuruluşlara yönelik fidye yazılımı saldırılarının gelirlerini bilerek ve kasıtlı olarak akladı.

Failler, bilhassa Ryuk fidye yazılımı saldırılarının kurbanlarından alınan fidye ödemelerini akladı. İlk olarak dört yıl ilkin tanımlanan Ryuk, dosyaları şifreleyen ve bir Rus fidye yazılımı grubuna bağlı sistem yedeklerini silmeye çalışan bir yazılım türüdür. ABD’deki hastaneler ve sıhhat hizmeti sağlayıcıları, Covid-19 pandemisinin arkasından kurbanları haline geldi.

DOJ yapmış olduğu açıklamada, Temmuz 2019’da Dubnikov’un Ryuk fidye gelirlerinde 400.000 dolardan fazla parayı akladığı iddia edildi. Komploya dahil olanlar toplamda minimum 70 milyon dolar yatırdı. Suçlu bulunursa, Rus en fazla 20 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

Denis Dubnikov, 1 Kasım 2021’de Amsterdam’da gözaltına alındı. O sırada Rus medyasına konuşan avukatı Arkady Bukh, Avrupa’ya nakledilmeden ilkin Meksika’daki ABD kolluk kuvvetleri tarafınca “ergonomik olarak kaçırıldığını” iddia etti.

Madeni para tecim platformları Coyote Crypto ve Eggchange’in kurucu ortağı, ilk olarak tatile geldiği Mexico City’deki havaalanında tutuldu ve arkasından Hollanda makamları tarafınca tutuklandığı Hollanda’ya uçağa bindi.

Dubnikov’un iadesi, fena şöhretli kripto para borsası BTC-e’nin operatörü olduğu iddia edilen Alexander Vinnik’in durumunda benzer bir gelişmeyi takip ediyor. Vinnik, 2017 yazında ailece bir yaz tatili için geldiği Yunanistan’ın Selanik kentinde yakalandı. ABD’den, kendisini şu anda feshedilmiş kripto tecim platformu vesilesiyle minimum 4 milyar dolar aklamakla suçlayan bir buyruk üstüne tutuklandı.

Rus bilişim uzmanı ilk olarak onu kara para aklamak suçundan beş yıl hapis cezasına çarptıran Fransız yargısına teslim edildi. Vinnik, Fransa’da vazife yaptıktan sonrasında Yunanistan’a iade edildi ve ABD’ye iade edildi. Acil geçirme, Ukrayna’daki savaşı çevreleyen mevcut jeopolitik gerilimlerin “rehine” olacağını düşünen avukatlarını kızdırdı. Ayrıca Moskova, Washington’u “Rus vatandaşları için gerçek bir av” yürütmekle suçladı.

Bu hikayedeki etiketler

Tutuklama, Dava, Mahkeme, Kripto, Kripto Para Birimleri, Kripto Para Birimi, Denis Dubnikov, gözaltı, Dubnikov, iade, iade, hastaneler, Meksika, Kara Para Aklama, Hollanda, oregon, Portland, fidye yazılımı, Rusya, rus, Ryuk, ABD, ABD Birleşik Devletleri

Potansiyel olarak kriptoyla ilgili yasa dışı faaliyetlerde bulunan öteki Rusların ABD’ye iade edilmesini bekliyor musunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde bizlere bildirin.

Lubomir Tassev

Lubomir Tassev, Hitchens’ın şu sözünü beğenen, teknoloji meraklısı Doğu Avrupa’dan bir gazetecidir: “Yazar olmak, yaptığım şey değil, olduğum şeydir.” Kripto, blockchain ve fintech’in yanı sıra internasyonal siyaset ve iktisat öteki iki esin kaynağı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir