Rusya Merkez Bankası, sınır ötesi ödemeler için kriptoyu yasallaştırmayı kabul etti: Rapor

Ülkenin merkez bankası olan Bank of Russia’nın, mevcut jeopolitik koşullarda kriptoda sınır ötesi ödemelerin kaçınılmaz bulunduğunu kabul etmiş olduğu bildiriliyor.

Mahalli haber ajansı TASS’ın 5 Eylül’de bildirdiğine bakılırsa, Rus merkez bankası kriptoyu düzenleme yaklaşımını tekrardan düşünüyor ve maliye bakanlığı ile sınır ötesi ödemeler için kriptoyu yasallaştırma mevzusunda anlaştı.

Maliye bakan yardımcısı Alexei Moiseev’in, Rusya Merkez Bankası ve maliye bakanlığının yakında kriptoda sınır ötesi ödemeleri meşrulaştırmayı beklediğini söylediği bildirildi.

Moiseev, birçok Rus’un kripto cüzdanı açmak için yabancı platformlara güvendiğini belirterek, Rusya’da mahalli kripto hizmetlerinin etkinleştirilmesinin önemini altını çizdi. Yetkili, “Bunu Rusya’da yapmak, merkez bankası tarafınca denetlenen, Kara Para Aklamayı Önleme ve Müşterinizi Tanıyın gerekliliklerine uymakla yükümlü olan kuruluşlar dahil olmak suretiyle yapılması gerekiyor” dedi.

Rus milletvekilleri, kripto para birimlerini bir ödeme yöntemi olarak kullanma fikrine tarihsel olarak karşı çıktılar. 2020’de Rusya, Bitcoin (BTC) benzer biçimde kripto para birimlerinin ödeme amacıyla kullanılmasını resmi olarak yasaklayan “Dijital Finansal Varlıklar Üstüne” büyük bir kripto yasası kabul etti. Rusya Merkez Bankası, ülkedeki tek yasal ödeme aracı olarak Rus rublesini korumak istediği için kripto para ödemeleri fikrine şüpheyle yaklaşıyor.

Rusya’daki ulusal ticaretler için kripto ödemeleri fikri 2021’in sonlarında ortaya çıktı. Peşinden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, petrol ve gaz benzer biçimde enerji kaynaklarının ticareti için kripto kullanmanın “hala erken” bulunduğunu söylemiş oldu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin arkasından Batı ekonomisinin ortasında durum görünüşe bakılırsa değişti. Mayıs ayında Endüstri ve Tecim Bakanı, Rusya’nın kripto ödemelerini “er ya da geç” yasallaştıracağını deklare etti. Rusya Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina da hemen sonra kriptonun sınır ötesi ödemeler için kullanılabileceğini, sadece bunun yalnızca kripto paranın Rusya’nın mahalli finansal sistemine girmemesi durumunda kullanılabileceğini öne sürdü.

İlgili: Rusya Başbakanı, İran’ın ithalat için kripto ödeme izninden ipucu aldı

Moiseev’e bakılırsa, merkez bankası “durumun değişmiş olduğu göz önüne alındığında” endüstriyi düzenleme yaklaşımını tekrardan gözden geçirdi. Planlanan altyapının sınır ötesi yerleşimlerde kripto para birimlerinin kullanımı için “fazlaca katı” bulunduğunu da sözlerine ekledi. “Ki kesinlikle bir halde yasallaştırmamız gerekiyor,” diye tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir