Rusya’nın GSYİH’sı Beklenenden Daha Azca Düştü, Wall Street Rus Tahvillerine Döndü, Putin ABD’nin ‘Hegemonyasını’ Eleştirdi – Iktisat Bitcoin Haberleri

Ukrayna’da devam eden cenk devam ederken, Rusya Federasyonu Ekonomik Kalkınma Bakanlığı bu hafta Rusya’nın ekonomik zorluklarının beklenenden daha azca şiddetli bulunduğunu detaylandırdı. Rusya iktisat bakanlığı, ekonominin gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) bu yıl %4.2 oranında düşeceğinin tahmin edildiğini ve Rusya’nın enflasyonunun bir zamanlar ekonomistlerin tahmin etmiş olduğu kadar yüksek olamayacağını söylemiş oldu. Bununla birlikte, Birleşik Krallık’ta enflasyon %10’u aştı ve Avrupa Birliği’nin enflasyon oranının da aynı oranda yüksek olması planlanıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünyanın kasvetli ekonomisini ve Ukrayna’da devam eden savaşı ABD’ye atıyor ve ABD’nin “hegemonyasını sürdürmek için çatışmalara” ihtiyacı bulunduğunu vurguluyor.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı Tahminleri Başlangıçta Öngörülenden Oldukca Daha İyi

Haziran ayının sonunda Bitcoin.com News, Rus rublesinin ABD doları karşısında yedi senenin en yüksek seviyesine ulaştığını ve bir ekonomistin dünyanın rublenin döviz kurunu görmezden gelmemesi icap ettiğini söylediğini bildirdi. Rusya, Ukrayna’daki çatışma sebebiyle ABD ve sayısız Batılı ülke tarafınca yaptırıma uğradı. Geçen Şubat ayında cenk başladığında, analistler ve ekonomistler Rusya ekonomisinin batmasını ve dünyanın son yıllardaki en sıkı mali kısıtlamalarından kurtulamamasını bekliyorlardı. Sadece, Amerikan ekonomistleri, ilk işgalden birkaç ay sonrasında fiat para biriminin geri dönmesinin arkasından rublenin esnekliği karşısında şaşkına döndüler.

Bu hafta, Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, Rusya ekonomisinin beklenenden daha iyi durumda bulunduğunu ve bu yıl GSYİH küçülürken enflasyonun o denli yüksek olamayacağını deklare etti. Haber, Avrupa ve Birleşik Krallık’ta yükselen enflasyonu takip ediyor ve Birleşik Krallık’ın tüketici fiyat endeksi bu hafta %10’u aştı. ABD enflasyonu, Haziran ayında tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) %9,1’e düştüğünü görmüş olduğu ve Temmuz’da %8,5’e ulaştığında birazcık soğuduğu için yüksek oldu. Bununla birlikte, Rusya, Çin ve BRICS ülkeleri yeni bir internasyonal biriki para birimi oluşturmayı planlıyor ve Rusya Merkez Bankası 2024’te dijital rubleyi piyasaya sürmeyi hedefliyor. Bakanlık bir zamanlar ülkenin GSYİH’sinin %12 daralacağını düşünürken, veriler şimdi değişik bir öykü gösteriyor.

Al Jazeera şunları bildiriyor: “Rus gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) bu yıl yüzde 4,2 küçülecek ve gerçek harcanabilir gelirler, üç ay ilkin görülen sırasıyla yüzde 7,8 ve yüzde 6,8’lik düşüşlere kıyasla yüzde 2,8 düşecek.” Al Jazeera, beklenenden oldukça daha ufak olan bu GSYİH düşüşünün, Rusya’nın 46 ülke tarafınca yaptırıma doğal olarak tutulması ve Rusya Federasyonu’na uygulanan 9.117 mali yaptırım görmesi sebebiyle geldiğini söylüyor. Rapora gore, iktisat bakanlığı 2022 yıl sonu enflasyonunun %13.4’e ulaşmasını bekliyor. Al Jazeera muhabirlerine gore, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de bu hafta Rusya’nın dost ülkelere “yüksek hassasiyetli silahlar ve robotlar” satacağını deklare etti.

Vladimir Putin ABD Hükümetini Patlattı – Nancy Pelosi’nin Tayvan Gezisinin ‘Açıkça Bir Saygısızlık Gösterisi’ Bulunduğunu Söylüyor

Putin, ABD’yi ekonomik hegemonyasını korumaya çalışmakla suçluyor ve geçtiğimiz Salı günü Moskova’da yapmış olduğu bir konuşmada, Rus başkanının Amerikan hükümetinin eylemlerini kınamakta hiçbir problemi yoktu. Putin konuşmasında “Hegemonyalarını sürdürmek için çatışmalara gereksinimleri var” dedi. “Bu yüzden Ukrayna halkını top yemi haline getirdiler. Ukrayna’daki durum, ABD’nin çatışmayı dışarı çekmeye çalıştığını ve Asya, Afrika ve Latin ABD’daki çatışmaları körüklemeye çalışırken de aynı şekilde hareket ettiğini gösteriyor” dedi.

Putin ek olarak Tayvan’a yapmış olduğu son ziyaret için Nancy Pelosi’yi patlattı ve ziyaretin kasıtlı bulunduğunu kaydetti. “Tayvan’daki Amerikan macerası yalnız sorumsuz bir politikacının yolculuğu değildi. Putin, Moskova’da yapmış olduğu konuşmada, “Bu, durumu istikrarsızlaştırmayı ve bölgede ve tüm dünya gösterisinde kaos yaratmayı amaçlayan kasıtlı ve bilgili bir ABD stratejisinin parçasıydı, başka bir ülkenin egemenliğine ve kendi internasyonal yükümlülüklerine belirgin bir saygısızlıktı” dedi. Salı. Ek olarak, ülkenin iktisat bakanlığı tahmin edilen petrol fiyatlarını dışarıda bıraktı ve verilerin niçin çıkarıldığına dair hiçbir niçin vermedi. Raporlar, Rusya Federasyonu hükümetinin ve bütçe komitesinin bakanlığın tahminlerini gözden geçireceğini belirtiyor.

Raporlar, JPMorgan Chase & Co., Bank of America, Citigroup, Deutsche Bank, Barclays ve Jefferies Financial’ın Rus Tahvillerine Döndüğünü İddia Etti

El Cezire kaynakları önyargılı kabul edilirken, Amerikan raporları da Rusya ekonomisinin beklendiği kadar fena gitmediğini doğruluyor. CNBC Salı günü, Rusya ekonomisinin “boğmak değil, bocalamakta” bulunduğunu bildirdi. Ek olarak Fox News’e gore Wall Street yatırımcıları “Rus hükümeti ve şirket tahvilleri için piyasaya davranışlarında ölçülü bir halde geri döndüler”. The Overshoot tarafınca gösterilen bir rapor, “Rusya üstündeki baskının gevşediğini” vurguluyor. Overshoot’un iktisat, finans ve tarih yazarı Matthew C. Klein, “önde gelen imalat ekonomilerinden Rusya’ya meydana getirilen ihracatın Nisan ayından bu yana hızla arttığını” açıklıyor. Bu haberlere karşın, karşıt bir perspektif sunan ve “yaptırımların [are] yıkıcı [the] Rus ekonomisi.”

The Record’a katkıda bulunan yazarlar Sean Powers ve Will Jarvis Salı günü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ülke ekonomisinin “ekonomistlere ve bayağı Ruslara gore oldukça iyi durumda bulunduğunu” söylemesine karşın, hikayenin tamamının bu olmadığını deklare etti. Powers ve Jarvis, yaptırımların gelirlerinin %20’sini azalttığını söyleyen Rusya’dan ufak bir işletme sahibiyle röportaj yapıyor. Ek olarak, The Record muhabirleri Yale’nin iki üyesiyle, Yale School of Management’tan Jeffrey Sonnenfeld ve Yale İcra Liderliği Enstitüsü’nden Steven Tian ile Rusya ekonomisini tartışıyorlar. Yale ekonomistlerine gore, “Rusya’nın sarmal ekonomisini kurtarmak için enerji ihraç etmesi gerekiyor.”

Bu hikayedeki etiketler

Al Jazeera, Rusya Merkez Bankası, BRICS Ulusları, bütçe komitesi, Çin, cnbc, AB Enflasyonu, Mali Yaptırımlar, Fox News, gdp, GSYİH Düşüşü, gayri safi yurtiçi hasıla, enflasyon, Jeffrey Sonnenfeld, Matthew C. Klein, Nancy Pelosi, Rusya, Rus Tahvilleri, Rusya Federasyonu, Yaptırım Uygulanan Ülke, Yaptırımlar, Ehemmiyet Derecesi, Steven Tian, ​​​​Tayvan, Overshoot, Üstün dereceli, Birleşik Krallık enflasyonu, Ukrayna, ABD Birleşik Devletleri, ABD hükümeti, ABD Enflasyonu, Vladimir Putin, Wall Street, Batı ülkeleri

Tahmini Rusya GSYİH verilerinin beklenenden daha iyi neticelenmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Putin’in yorumu ve Wall Street’in Rus tahvillerine geri dönmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu mevzu hakkında düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Jamie Redman

Jamie Redman, Bitcoin.com News’de Haber Lideri ve Florida’da yaşayan bir finansal teknoloji gazetecisidir. Redman, 2011’den beri kripto para birimi topluluğunun etken bir üyesidir. Bitcoin, açık kaynak kodu ve merkezi olmayan uygulamalar için bir tutkusu vardır. Eylül 2015’ten bu yana Redman, Bitcoin.com News için bugün ortaya çıkan yıkıcı protokoller hakkında 5.700’den fazla yazı yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir