Durağan(durgun) Enflasyon Okumasının Peşinden Bitcoin ve Ethereum Yükseliyor

ABD Emek harcama ve İstatistik Bürosu tarafınca Çarşamba günü gösterilen Tüketici Fiyat Endeksi raporuna (TÜFE) nazaran tüketiciler için maliyetler durağan(durgun) kaldı ve enflasyonun %8,5’te bulunduğunu gösteriyor.

Analistler daha ilkin, geniş bir mal ve hizmet yelpazesindeki fiyat hareketlerini izleyen endeksin, senelik bazda enflasyonun %8,7 bulunduğunu göstermek için %0,2 artacağını tahmin ediyordu.

Bunun yerine, enflasyon geçen ay değişmeden kaldı, bu da Federal Biriki’in faiz artırımlarının yükselen fiyatlardan güç aldığını gösteriyor.

Daha ilkin enflasyon, Haziran ayına kadar olan 12 aylık dönemde fiyatlarda %9,1 artış gösterirken, aylık bazda %1,3 arttı.

Okuma sabitken, yüksek enflasyon ayları senelik hesaplamadan çıktıkça geriliyor, değişken aylar hariç tutuluyor ve daha çekingen veri noktalarıyla değiştiriliyor.

Messari’nin kıdemli araştırma analisti Tom Dunleavy, Decrypt’e “Bu, risk varlıkları için kuvvetli bir rapordu” dedi. “Senenin sonunda daha azca faiz artışı arıyorsanız, bu enflasyon raporu son aşama pozitif.”

Kripto piyasası, önceki iki TÜFE raporunun peşinden negatif tepki verdi. Sadece bu sefer piyasalar, enflasyonun kırk senenin en yüksek hızına ulaştıktan sonrasında zirveye ulaşmış olabileceği önerisiyle toparlandı.

Kaiko’nun Araştırma Direktörü Clara Medalie, Decrypt’e “Sanki artık sayılar aslen her şeymiş şeklinde” dedi. “Geçtiğimiz altı ila sekiz ay süresince, bu enflasyon raporları hem hisse senetleri hem de hisse senetleri için oynaklıkla sıkı bir halde ilişkilendirildi.”

TÜFE rakamlarına kripto tepkileri

Raporun yayınlanmasını takip eden saatte, CoinMarketCap’e nazaran Bitcoin %4,4 ve Ethereum %7,5 arttı ve kripto para için günlük kazançları sırasıyla %3,5 ve %7,2’ye yükseltti.

Polkadot, Solana, Uniswap ve Avalanche dahil olmak suretiyle öteki madeni paraların fiyatı da arttı ve raporun yayınlanmasından sonraki bir saat içinde hepsi %5’in üstüne çıktı.

Merkez bankası başkanı Jerome Powell, son toplantısında 75 baz puanlık bir faiz artırımı daha açıkladıktan sonrasında, ileriye dönük yönlendirme yapmayı bırakacağını ve yatırımcıları Fed’in para politikasının gelecekteki seyri mevzusunda karanlıkta bırakacağını söylemiş oldu.

Fed, işletmelerin ve tüketicilerin borçlanmasını daha pahalı hale getirerek, mal ve hizmetlere olan talep azaldıkça ekonomiyi soğutarak enflasyonu agresif bir halde hedefliyor.

Messari’den Dunleavy, “Fed, tüketicilerin harcamalarını yavaşlattığına dair işaretler arıyor” dedi. Son olarak TÜFE raporu şimdi bunun hakkaten de bu şekilde olabileceğini gösteriyor.

Enflasyon, faiz oranları ve kripto

Enflasyon zirve yaptıysa, Fed’in bu yıl şimdiye kadar olmasıyla birlikte faiz çoğaltması gerekmeyecek.

Kurumsal yatırımcılar, teknoloji hisseleri ve kripto dahil olmak suretiyle daha spekülatif varlıklardan firar etti, büyümeyi azaltan amid yüksek faiz oranları, şirket tahvilleri ve ABD Hazineleri şeklinde nispeten daha istikrarlı yatırımlara girdi.

Dunleavy, analistlerin son olarak sürümden ilkin 75 baz puanlık üçüncü bir faiz artırımı şansını %80’e koyduğunu, sadece Çarşamba günkü durağan(durgun) okumanın peşinden bu sayının “minik seviyelere düştüğünü” söylemiş oldu.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir