Sadakat Puanlarının Gücü ve Bu tarz şeyleri Doğru Almanın Önemi

Uniswap, Curve, Aave ve MakerDAO benzer biçimde önde gelen DeFi projeleri, ETH açısından minimum 2021 yılının ilk çeyreğinden bu yana düşüş gösterdi. Bazıları bunu, DeFi protokollerinin kıymet elde etmede temel bir başarısızlığı ve hendek oluşturamama olarak görüyor. Kriptonun şekillendirilebilir ve açık doğasının kafi hendek yapılmasını engelleyip engellemediği mevzusunda sorular var.

Buna katılmıyorum. DeFi projelerinin tokenleri ile yapışkan ödüller ve yarar yaratma mevzusunda fena bir iş çıkardığını düşünüyorum.

Geleneksel pazarlarda, ödüller ve yarar planları, sadakat ödül programları olarak adlandırılır. Bu makalede, sadakat ödül programlarının yalnızca hendek oluşturmayacağını, bununla birlikte DeFi projelerinin temel işi haline gelebileceğini tartışacağım. Bunu hemen hemen görmememizin sebebi, sadakat ödül programlarının iyi mi muntazam bir halde kullanılacağını anlamadaki başarısızlıktır. Bu argümanın her iki tarafını da desteklemek için havayolu endüstrisini inceleyeceğim.

Hava millerinin yükselişi

Çağdaş sık uçan yolcu programları (FFP’ler) ilk olarak 1970’lerin sonlarında tanıtıldı. Havayollarının daha ilkin müşterileri kovuşturmak için programları olmasına karşın, çağıl sık uçan yolcu programlarının en büyük yeniliği, yolcularına ödül vermek için kilometre takibini kullanmaktı. En karlı müşterilerde, doğrusu sık uçanlarda sadakat yaratmak için tasarlanmış akıllı bir pazarlama aracıydı.

O zamandan beri, satın alan yapışkanlığını çoğaltmak için bir araçtan fazlaca daha fazlası haline geldi. FFP’ler havayolları için mühim bir gelir deposu haline geldi. Mesela, sık uçan yolcu programları hakkında bu makaleye bakılırsa, 2017-2018 mali senesinde Qantas Airways’in sık uçan yolcu programı, Qantas Grubu’nun tamamı için kârın %23.2’sini oluşturdu.

FFP’ler artık hava yolculuğu endüstrisinin ötesine geçerek gezim, bankalar, telekomünikasyon, sigorta ve perakendecilere uzanıyor. Hava milleri, sanal bir para birimi benzer biçimde hareket ederek kendi başına bir iktisat haline geldi. Tanıdık geliyor mu?

Kripto sadakat belirteçleri niçin geleneksel olanlardan daha üstün?

Uçuş milleri, tradfi’deki sadakat puanları içinde en fazlaca paraya benzer olanıdır, sadece yalnızca katılımcı ortaklarda kabul edilirler, kullanım, son kullanma tarihleri ​​vb. için minimum eşikler taşırlar. Sadakat belirteçlerinin kripto dünyasındaki en mühim yeniliği, fiat karşılığında kolayca paraya çevirebildiğiniz için gerçek paraya eşdeğer olmalarıdır. Bu, kripto dünyasındaki sadakat puanlarının satın alan edinme ve satın alan davranışlarını teşvik etme mevzusunda gerçek parayla aynı güce haiz olduğu anlamına gelir. VC pistinde yüz milyonlarca dolara erişimi olmayan projeler için sadakat programları büyük bir fırsat sunuyor.

Sadakat programlarının kriptodaki başarısızlığı

Bu konudaki düşüncem, sadakat ödül programları hakkında bu Harvard Business Review makalesi tarafınca kısmen bilgilendirildi. Bu alıntı, eski pazarlardaki ve neredeyse tüm kripto pazarlarındaki bazı sadakat programlarının yapmış olduğu hataları özetlemektedir:

“[T]oo birçok şirket, ödülleri kısa vadeli promosyon eşantiyonları yada ayın hususi ürünleri olarak değerlendirir. Bu şekilde yaklaşıldığında, ödüller yeni yada mevcut müşterileri bir ürün yada hizmeti denemeye motive ederek bir miktar kıymet yaratabilir. Sadece sadakat oluşturmak suretiyle tasarlanana kadar, en iyi ihtimalle potansiyel değerlerinin ufak bir kısmını geri getireceklerdir… Bir şirket, satın alan sadakatinin şirket için yarattığı değerle orantılı olarak müşterileriyle kıymeti paylaşmanın yollarını bulmalıdır. Amaç, müşterilerin sadakatin ödülleri hakkında devamlı olarak eğitildikleri ve onları kazanmak için motive oldukları bir sistem geliştirmek olmalıdır. Yıllarla ölçülen sürdürülebilir sadakate ulaşmak, stratejik bir sürdürülebilir yaklaşım gerektirir.”

Mühim dersler

Bunlar, yukarıda bahsedilen HBR makalesinden aldığım en göze çarpan fikirler. Daha çok proje bu dersleri içselleştirmeye başlarsa, projelerinde kıymet yaratabilecek ve elde tutabileceklerinden inanırım.

Yaratılan kıymet, verilen ödüllerin maliyetini aşmalıdır.

Bu belirgin görünüyor, sadece sadakat bileşenine haiz birçok (kim bilir bir çok) DeFi projesi bu ilk ilkeyi kırıyor. Oyun kitabı, tipik olarak, önyüklenen likiditenin kalacağı ve projenin eleştiri kütleye ulaşacağı umuduyla stake için oldukça yüksek APY sunacak. Sadece gerçek şu ki, paralı askerler jetonunuzu çöpe atacak ve ödülleriniz biter bitmez bir sonraki yüksek APY projesine geçecekler.

Bundan kaçınmanın tek yolu, eski moda ürün-pazar uyumudur. Teşvik olarak sadakat belirteçlerini kullanarak büyümeyi önyükleyebilirsiniz, sadece müşterilerin kalmak için bir nedene ihtiyacı vardır.

Ödüller, destek satın alan davranışını güçlendirmelidir.

Yüksek APY bahis ödülleri, uyumsuz bir teşvikin yaygın bir örneğidir. Aslen, milyar dolarlık kripto firmaları yeni kripto projelerine yüz milyonlarca dolar dağıtıyor, tüm kıymeti emiyor ve bir sonrakine geçiyor. Ödülleriniz, katılımcılara projenize zarar vermeyi öğretiyor. Ödüllerinizin proje için yararlı olan davranışları teşvik ettiğinden güvenilir olun.

En iyi müşterilerinizin yönetime etken olarak katılmasını ve böylece vakit içinde ruhsal olarak daha çok yatırım yapmalarını mı istiyorsunuz? Onları teklifleri, oyları ve topluluk erişimi için ödüllendirmenin uygulanabilirliğini inceleyebilirsiniz.

Müşteriler eşit değildir.

DeFi projelerinin kademeli ödül sistemlerini entegre etmesi yaygındır, sadece bir çok vakit ödüller doğrusal olarak dağıtılır. Daha etkili bir model, kademeli ödülleri en ağır hale getirmektir. Bu, en kıymetli müşterilerinizin sizinle kalması için ikna edici bir niçin sağlar, sadece bununla birlikte daha azca kıymetli müşterilerin sıraları tırmanması için kuvvetli bir teşvik sağlar – bu da son noktaya götürür:

Ödüller esin verici olmalıdır.

HBR makalesinden:

“Her insana averaj değerde ürün ve hizmetler sunan bir şirket, daha azca karlı müşterileri fazlasıyla doygunluk ederken kaynaklarını boşa harcarken, daha kıymetli sadık müşterileri yetersiz doygunluk eder. Netice tahmin edilebilir. Daha yüksek beklentilere ve daha cazip seçeneklere haiz yüksek kârlı müşteriler kusurludur.”

Netflix, Hulu yada Amazon prime 1 aylık abonelikler benzer biçimde bazı projelerde bazı yaya ödüllerinden onlarca defa etkilendim. Bu, üst düzey kripto kullanıcılarını bırakın, insanları motive ediyor mu? Kesinlikle bana bakılırsa değil.

Bir şişe Yamazaki 12 senelik viski yada yeni bir M1 MacBook Pro benzer biçimde ödüllere ne dersiniz? Birkaç kalite ödülü, devamlı bir takım orta derece ödülden daha çekici geliyor.

Eski finansal sistemin tüm geçmişini kriptonun süratli çalıştırdığı sık sık latife yapılır. Bunun finansal piyasalarla sınırı olan olmadığını düşünüyorum. Eski pazarlarda sadakat programları üstünde meydana getirilen emek harcamalar, sadakat ve kârlılığa giden kanıtlanmış bir yol sağlar. Kısa vadeli kripto projelerinin onları zafere ulaştırmayı hızlandıracağından inanırım.

Dennis Jarvis
Bitcoin.com İcra Kurulu Başkanı

Dennis, mükemmel insan grupları oluşturma ve kripto para birimini benimseme yöntemiyle ekonomik özgürlüğü teşvik etme mevzusunda tutkulu olan başarı göstermiş bir yöneticidir. Dennis, Bitcoin.com’a 2018’de Baş Ürün Sorumlusu olarak katıldı ve 2020’de Bitcoin.com’un CEO’su oldu.

bitcoin.com

2015’ten beri Bitcoin.com, kriptoya yeni gelenleri tanıtmada küresel bir liderdir. Erişilebilir eğitim materyalleri, zamanında ve objektif haberler ve sezgisel kişisel gizleme ürünleri ile her insanın satın almasını, harcamasını, ticaretini, yatırım yapmasını, kazanmasını ve kripto para birimi ve finansın geleceği hakkında güncel kalmasını kolaylaştırıyoruz.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir