Düzmece Arbitrum airdrop’larına dikkat edin, topluluk uyarıyor

Ethereum katman-2 ölçekleme çözümü Arbitrum’un yaklaşmakta olan “ARB” token airdrop’u, topluluğun kripto kullanıcılarını kandırmayı amaçlayan yüzlerce kimlik avı dolandırıcılığına karşı uyarmasıyla dolandırıcılar için popüler bir hedef haline gelmiş benzer biçimde görünüyor.

Arbitrum Vakfı tarafınca 16 Mart’ta meydana getirilen bir gönderide duyurulan airdrop, token airdrop yöntemiyle 10 milyar yönetişim tokeni gönderecek ve sahiplerinin kod değişimleri üstünde oy kullanmasına olanak tanıyacak. Airdrop 23 Mart olarak belirlendi.

Ne yazık ki, gelişme, dolandırıcıların resmi etkinlikten ilkin kurbanlardan para çalmayı amaçlayan düzmece token airdrop’ları kurma girişimlerine yol açtı.

19 Mart tarihindeki bir gönderide, blockchain güvenlik şirketi Redefine, resmi bir Arbitrum airdrop internet sayfasını öykünmek eden bir internet sayfası bulduğunu söylemiş oldu. Ekran görüntüleri, web sitesinin bir kullanıcıdan fonlarına erişim izni vermesini istediğini gösteriyor, bu da muhtemelen dolandırıcıların cüzdanlarını boşaltmasına niçin olacak.

Blockchain güvenlik şirketi Redefine, resmi Arbitrum airdrop internet sayfasını öykünmek eden birkaç internet sayfası buldu. Kaynak: Tekrardan tanımla

Başka bir blockchain güvenlik şirketi olan CertiK, bir token airdrop reklamı icra eden düzmece bir Arbitrum Twitter hesabına — “arbitrum_launch” işaret etti. Kullanıcıları onunla etkileşime girmemeleri mevzusunda uyardı.

#CertiKSkynetAlert

Bir jeton Airdrop reklamı icra eden düzmece bir @arbitrum Twitter hesabına dikkat edin.

Bu Airdrop ile etkileşime girmeyin.

Daima Twitter hesaplarını ve güvenilir kaynaklardan gelen URL’leri doğrulayın.

uyanık kalınca! pic.twitter.com/gTlSNRzd6l

— CertiK Uyarısı (@CertikAlert) 19 Mart 2023

Ayrıca, Reddit kullanıcısı u/CryptoMaximalist 19 Mart’ta “dolandırıcılar kriptonun karmaşıklığından yararlanmayı umuyor ve kullanıcılar parasız para için heyecanlanıyor” uyarısında bulunan bir ileti dizisi yayınladı.

u/CryptoMaximalist’e gore, düzmece Arbitrum internet sayfalarına bağlantılar içeren düzmece Arbitrum Twitter profilleri buldular, her insana bir kullanıcının profilini ve geçmişini denetim etmelerini ve paylaşılan bağlantılara tıklamadan ilkin birçok alt dizinde spam bağlantı yapmış olup yapmadıklarını denetim etmelerini tavsiye ettiler.

Geçen hafta, Web3 dolandırıcılık önleme aracı Scam Sniffer, Twitter takipçilerine, token airdrop duyurulmasından bu yana Arbitrum ile ilgili 273’ten fazla kimlik avı sitesi tespit ettiğini ve bu sayının 23 Mart’taki resmi düşüşten ilkin artması beklendiğini söylemiş oldu.

GM, $ARB airdrop sahipleri! ☀️

Airdrop talebinde bulunmanız için sizi arayan birçok dolandırıcı hesap bulduk! güvenme!

Yalnızca yasal internet sayfası: https://t.co/zjxfLBnn9I

Aşağıdaki 6 hesap resmidir @arbitrum@arbitrum_cn@arbitrumcore@ArbitrumDevs@arbitrum_intern@OffchainLabs… https://t.co/F0ADoE6Lwd pic.twitter.com/0nEqEsnH8k

— ANDAO (,) (@ArbitrumNewsDAO) 19 Mart 2023

Arbitrum Vakfı’na gore, Airdrop’ta kimlerin jeton talep edebileceğini ve kaç tane talep edebileceklerini belirlemek için bir puan sistemi kullandı.

İlgili: Kripto dünyasında gezinmek: Dolandırıcılıktan kaçınmak için ipuçları

Nitelikli eylemler, dörtten fazla işlemi tamamlamayı yada minimum dört akıllı sözleşmeyle etkileşim oluşturmayı, fonları Arbitrum One zincirine bağlamayı ve Arbitrum’a 50.000 dolardan fazla likidite yatırmayı içeriyordu.

Arbitrum ile kriterlerin geliştirilmesine destek olan blockchain analitik şirketi Nansen, 6 Şubat’tan ilkin Arbitrum One zincirinde köprülenen 2,3 milyondan fazla cüzdandan yalnızca 625.143’ünün airdrop için uygun bulunduğunu ortaya çıkardı.

Arbitrum airdropunun uzun bir uygunluk kriterleri sıralaması vardı. Kaynak: Nansen

“Organik aktivite pozitif (teşvik edici davranışlar) yada caydırıcı negatif davranışlar) puan kazanmıştır. Airdrop’ta bir cüzdanın almış olduğu token sayısı, toplamış olduğu puanların bir fonksiyonuydu” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir