Saldırganlar, sözleşmedeki bir hatayı kullanarak Audius’tan 6 milyon dolar çaldı

Merkezi olmayan müzik akışı platformu Audius, 23 Temmuz’da bir saldırganın yönetişim akıllı sözleşme kodundaki bir güvenlik açığından yararlanmasıyla istismar edildi. Audius’un hack analizine bakılırsa, saldırgan, platformun mahalli kripto para birimi olan ve o sırada ortalama 6.05 milyon dolar değerinde olan 18,5 milyondan fazla AUDIO tokenini çaldı.

Hacker, Audius’un saldırının otopsisine bakılırsa, failin Audius’un yönetim, bahis ve delegasyon sözleşmelerini manipüle etmesine destek olan sözleşme başlatma kodunda bir kusur tespit etti. Akıllı sözleşme, merkezi olmayan platformların, merkezi bir varlığa gerek kalmadan işlevleri yerine getirmesine müsaade eden bir koddur.

Saldırgan, istismar kanalıyla Audius protokolünde oylamayı tekrardan tanımladı ve yönetişim tekliflerini iletmek için cüzdanlarına iki kez 10 trilyon AUDIO jetonunu devretmeye çalıştı. Rapora bakılırsa saldırganın ilk girişimi başarısız oldu sadece ikinci fena niyetli teklif kabul edildi.

Bu, saldırganın topluluk hazinesinden 18.564.497 SES jetonunu çalmasını ve bu tarz şeyleri bir Ethereum cüzdanına aktarma etmesini sağlamış oldu.

Saldırganın cüzdanının blok zinciri verilerine bakılırsa, saldırgan hemen sonra çalınan jetonları merkezi olmayan borsa Uniswap’ta o sırada 1,09 milyon doların üstünde olan 704.17 Ether (ETH) ile takas etti.

Audius ekibi, saldırganın ilk kez 10 trilyon AUDIO jetonu devretme girişiminden otuz dakika sonrasında istismar mevzusunda uyarıldı. Ekip, hatayı bir saatten kısa sürede buldu ve ilk düzeltmeyi uyguladı. Platform, tüm sözleşmelerini yükseltme sürecindedir ve bazı işlevler dönem dışı kalmaya devam etmektedir.

Audius raporu, sömürülen sözleşmelerin OpenZeppelin ekibi tarafınca iki yıl içinde iki kez denetlendiğini, sadece hatanın yakalanmadığını söylemiş oldu.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir