Sam Bankman-Fried’in FTX’i Cenup Kore Kripto Borsası Bithumb’ı Satın Alabilir: Rapor

Bu kripto kışında, FTX’in zor durumdaki kripto şirketlerini kurtardığı yada satın aldığına dair söylentiler çoğaldı ve şimdi Cenup Koreli kripto borsası Bithumb’un FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’in alışveriş sıralamasında olduğu söyleniyor.

Bloomberg’den gelen bir rapora nazaran, FTX, 8 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı olan Bithumb’ı potansiyel olarak satın almak için geç aşamada görüşmelerde bulunuyor. Görüşmelerin “birkaç aydır” sürdüğü bildiriliyor.

Raporu onaylaması yada reddetmesi istendiğinde, bir FTX temsilcisi Decrypt’e “yorum yok” dedi. Bithumb, Decrypt’in yorum talebine hemen hemen cevap vermedi.

Bithumb, borsasında işlem gören toplam hacmin 1 trilyon doların üstünde olmasına karşın, seneler süresince devamlı savaşım etti. 2020’de Bithumb bir takım argümanla karşı karşıya kaldı ve Huobi’nin onu elde etmek istediği, sadece asla başaramadığı bildirildi.

Geçen ay FTX, Kanada kripto borsası Bitvo’yu satın aldı. Bankman-Fried yapmış olduğu açıklamada, satın almanın “FTX’in küresel erişimini genişletmek için” yapıldığını söylemiş oldu.

Bankman-Fried, “Kanada’ya genişlememiz, dünya genelinde değişik coğrafyalardaki kripto para birimi düzenleyicileriyle proaktif olarak çalışmanın bir başka adımıdır” dedi.

FTX ek olarak 680 milyon dolarlık bir kredi ve satın alma anlaşmasıyla sorunlu borç veren BlockFi’yi satın alma sürecinde.

Ve Haziran ayında, FTX’in, yavaşlayan gelişme sebebiyle Nisan ayında çalışanının %9’unu işten çıkaran Robinhood tecim platformu satın almak için görüşmelerde bulunduğuna dair söylentiler dolaştı. Bankman-Fried o zamandan beri raporları yalan olduğunu beyan etti.

Bununla beraber, FTX’in bu ayı piyasası esnasında kripto şirketlerini indirimli olarak satın almak isteyebileceği mantıklı geliyor. Bankman-Fried, bu ayın başlarında FTX’in öteki kripto şirketlerini istikrara kavuşturmak için dağıtılabilecek “birkaç milyar” bulunduğunu söylemiş oldu. Teoride, bu fonlar onları direkt satın almak için de kullanılabilir.

Bankman-Fried’in borsasının Bithumb’u hakikaten satın alıp almayacağı belli olmasa da FTX, bu kargaşa döneminde kripto endüstrisini genel olarak istikrara kavuşturmak için “sorumluluğu” olduğuna inanılmış olduğu şeyi yerine getirmek için açıkça çalışıyor.

Celsius ve Voyager Digital batkı başvurularının arkasından, süregelen perakende yatırımcılar fonlarına erişemedi yada çekemedi.

Buna cevaben Bankman-Fried Cuma günü yapmış olduğu açıklamada, batkı eden firmaya likidite sağlayarak Voyager’ın müşterilerine destek olmak için “ellerinden geleni yapmaktan mutluluk duyduğunu” söylemiş oldu.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir