Sanal Arazi nedir? NFT’ler Metaverse’i Iyi mi Şekillendiriyor?

Gayrimenkul çoğu zaman iyi bir yatırım olarak kabul edilir – peki ya sanal gayrimenkul?

Sanal araziyi temsil eden takas edilemez jetonlar (NFT’ler), metaverse’nin ortaya çıkışından bu yana sıcak bir mevzu haline geldi – ve dijital tepelerde altın var ve bazı sanal arazi parselleri milyonlarca dolara satılıyor.

Sanal arazi, Decentraland ve The Sandbox benzer biçimde kripto destekli meta veri tabanı platformlarının bel kemiğini oluşturuyor ve Meta benzer biçimde eski büyük teknoloji oyuncularının kendi meta veri aktarımları için planlar hazırlamasıyla, merkezi ve merkezi olmayan meta veri tabanı teklifleri içinde mühim bir fark noktası haline gelecek.

Konum için metaverse’nin gelecekteki jokeyine dair bu rakip vizyonlar olarak, ilk olarak metaverse’nin ne işe yaradığını ve sanal arazinin gelişiminde iyi mi dirimsel bir rol oynayacağını tanımlamaya kıymet.

Sanal arazi nedir?

Tüm sanal araziler, metaverse olarak da malum dijital bir ortamda bulunur. Metaverse, tipik olarak, kendinizi temsil eden bir karakter kullanarak öteki oyuncularla etkileşime girebileceğiniz bir video oyunu yada dijital yaşam simülasyonudur.

O halde sanal arazi, oyuncuların meta veri tabanında dolaşabilecekleri dijital arazidir -coğrafya ve fizyolojik alan-.

Sanal arazi, 2B pikselli bir ortam kadar kolay, beyaz yada siyah bir 3B kutu alanı kadar soyut yada okyanuslar, dağlar ve hayal edebileceğiniz nerede ise her şeyle dolu varlıklı bir 3B sanal ortam olabilir.

Sanal arazi iyi mi çalışır?

Birincisi, sanal topraklar kripto gerektirmez – birçok video oyunu on senelerdir sanal bir tür arazi sunuyor. Belirli bir metaverse tasarımına bağlı olarak, sanal arazi “açık” yada “kapalı” bir his verebilir. İlk iki “The Sims” oyununda yada VR Chat’te olduğu benzer biçimde, birçok metaverse, oyuncular ortamlar içinde geçiş yaptığında yükleme ekranları gösterirken, “World of Warcraft” benzer biçimde öteki metaverse’ler daha sorunsuz, açık dünya deneyimi sunar.

Sadece bazıları kripto para birimlerinin ve NFT teknolojisinin hakkaten beraber çalışabilir ve açık bir meta veri deposunun anahtarı olabileceğine inanıyor.

Web3’te, sanal mülk yada alanlar tipik olarak NFT’ler olarak satılır, kısaca iyelik kanıtı Ethereum benzer biçimde bir blok zincirinde bulunur ve esasen sahibine söz mevzusu arazi üstünde erişim ve denetim elde eden bir tapu görevi görür.

Mesela, Yuga Labs’ın yaklaşan metaverse’i Otherside’da bulunan Otherdeed NFT’leri, sahiplerine sanal dünyada bir parça mülk veren tapulardır.

Biliyor musun?

Yuga Labs, Otherside NFT darphanesi için yalnız 24 saat içinde 561 milyon dolarlık işlem hacmi görmüş oldu.

Nisan 2022’de, Otherdeed darphaneleri, Ethereum blok zincirini sürünerek yavaşlattı; Sanal topraklarını talep etmek için çaresizce acil eden bazı kullanıcılar, Otherdeed NFT’lerinin kendilerine kıymetli kaynaklar yada Koda adında olan ultra ender bir mahluk sağlayacağı umuduyla binlerce dolar Ethereum gaz tutarı ödediğini bildirdi.

Sanal arazi iyi mi satın alınır

Sanal arazi satın alma süreci, her bir meta veri deposunun arkasındaki oyuna ve şirkete bağlı olarak büyük seviyede değişebilirken, NFT olarak satılan sanal arazi parselleri, geliştiricinin internet adresinden basılabilir (birincil satış) yada OpenSea benzer biçimde ikincil bir NFT pazarından satın alınabilir.

Sanal arazi hakkında bu kadar hususi olan ne?

Bir konsept olarak sanal arazinin bir süredir var bulunduğunu belirtmekte yarar var. 20 yıldan uzun bir süre ilkin piyasaya sürülen “The Sims”, oyuncuların karakterler yaratabileceği, sanal arazi satın alabileceği, evler inşa edebileceği ve etkin bir halde dijital bir “yaşam” deneyimleyebileceği yaşam simülasyonu ortamları için büyük bir başarıydı. O zamandan beri, giderek daha karmaşık ve açık sanal dünyalara haiz üç başarı göstermiş devam oyunu ortaya çıktı – sadece hepsi tek oyunculu oyunlar.

Sanal arazi ile çevrimiçi fazlaca oyunculu bir tecrübe arayanlar için Second Life, Habbo Hotel ve IMVU bir süredir buralarda. Tüm oyunlar, oyuncuların kendi seçtikleri özelleştirilmiş bir karakter olarak başka bir dünyaya kaçabilecekleri bir tür alternatif dijital gerçeklik sunar.

Bununla beraber, bugüne dek, sanal arazi, kapalı platformlarda yaratıldı ve satıldı, tüm kıymet kullanıcılardan ziyade platformun kendisine gerçekleşme etti. Bir çok durumda, sanal arazi için ikincil pazar bölgeleri yoktur. NFT’lerin ve merkezi olmayan meta veri tabanı platformlarının ortaya çıkmasıyla beraber, kullananların sanal arazi üstünde gerçek mülkiyete haiz olmaları, üstünde satma ve hatta değişik meta veri sunucuları içinde taşıma hakkı da dahil olmak suretiyle artık mümkün.

Fakat niçin bir meta evrende sanal arazi isteyesiniz ki? Birincisi, pandemi insanlara Zoom benzer biçimde sanal toplantı alanlarının acele eskiyebileceğini ve sanal gerçeklik (VR) yada artırılmış gerçeklik (AR) ortamlarının “Zoom yorgunluğu” olanlar için işleri sarsabileceğini gösterdi.

İnternet giderek çağıl insan yaşamının mühim bir parçası haline geldikçe, dijital iyelik de daha mühim hale geldi. Sanal arazi benzer biçimde varlıklar, dijital durum sembolleri, dünyanın dört bir tarafındaki dostlar için buluşma bölgeleri yada yaratıcı merkezler olarak kullanılabilir. İmkanlar sonsuzdur.

Bununla beraber, bazıları hızla gelişen teknolojinin hemen hemen tam olarak orada olmadığına inanıyor.

Hangi jetonlar sanal arazi ile ilişkilendirilir?

Roblox benzer biçimde bazı Web2 meta veri deposu deneyimleri kripto para birimi kullanmazken, giderek artan sayıda merkezi olmayan Web3 meta veri deposu platformu bunu yapıyor. Sandbox, SAND tokenini kullanır, Decentraland MANA’ya haizdir, Otherside metaverse Apecoin (APE) kullanır ve sanal söyleşi platformu IMVU, bunlardan birkaçını VCOIN sunar.

Tipik olarak, sanal topraklar ve ekonomileri ile ilişkili metaverse belirteçleri, ERC-20 belirteçleridir, kısaca bunlar Ethereum ağında bulunan kripto para birimleridir.

Sanal arazinin geleceği

2022’de sanal arazi piyasası büyük seviyede spekülatif. Öteki taraf hemen hemen piyasaya sürülmedi, Meta hemen hemen metaverse vizyonunu gerçekleştirmedi ve The Sandbox ve Decentraland token fiyatlarının mühim seviyede düştüğünü görmüş oldu.

Milyonlarca insan bu gelişen alana dökülmüş olsa da, Web3 meraklılarının çoğunluğunun satın aldıkları sanal araziyi hakkaten kullanıp kullanmayacakları yada zaman içinde değerinin artacağını umarak ona tutunup bağlanmayacakları hala görülüyor.

Bazıları, meta veri deposunun ve sanal alanlarının, esasen, aşırı pahalı bir süratli varlıklı olma planı bulunduğunu iddia ediyor. Bir “dijital ev sahibi” Vice’a, kendi görüşüne gore sanal arazinin “fütürist yutturmaca”dan birazcık daha fazlası bulunduğunu söylemiş oldu. Ve Şubat ayında Protocol, okuyucularına, tüm bu sanal arazi spekülasyonunun aslen meta-verinin “vaadini bozup bozmadığını” sordu.

Fakat ötekiler potansiyel görüyor. Melek yatırımcı ve Cozy Finance kurucu ortağı Tony Sheng, spekülatörler tarafınca tutulan kullanılmayan arazilerin vergilendirilmesini, sanal arazi ekonomisini kasıp kavuran vurgunculuk salgınına potansiyel bir çözüm olarak görüyor.

Sheng, metaverse yaratıcılarının spekülatörler için tasarım yapmaması icap ettiğini zira bunun uzun vadeli “kıymet tahakkuklarına” yol açmayacağını ve bayat bir ekonomiye yol açacağını korumak için çaba sarfediyor. Bununla beraber, sanal araziyi fiilen kullanılan “üretken varlıklara” dönüştürmek zaman içinde kıymeti artırabilir.

Sanal arazinin geleceği, video oyunları endüstrisinde tartışmalı olmaya devam eden kripto ve NFT’lere ilişkin şirket politikalarına da bağlı olacaktır. Minecraft’ta Polygon entegrasyonu ile bir NFT metaverse inşa eden NFT Worlds’ün yaratıcıları, Minecraft Temmuz ayında oyun sunucularında herhangi bir NFT’ye izin vermeyeceğini duyurduğunda sert bir uyandırma çağrısı aldı.

Ne olursa olsun, JP Morgan’dan Gucci’ye kadar çeşitli şirketlerin metaverse’in kendi köşelerini oluşturmasıyla sanal arazinin geleceğine hala yaygın bir ilgi var.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir