Sanık ‘Kripto Kraliçesi’ Henchman’ın ABD’ye İade Edilmesine Karar Verildi

Salı günü bir İngiliz Yargıç, OneCoin ortağı Christopher Hamilton’ın OneCoin dolandırıcılığından meydana gelen kara para aklama ve elektronik dolandırıcılık suçlamalarıyla karşı karşıya kalması için ABD’ye iade edilmesini emretti.

Hamilton, 2017’den beri yetkililerden kaçan sözde “Kripto Kraliçesi” Ruja Ignatova tarafınca yönetilen devasa OneCoin dolandırıcılığında yatırımcılardan çalışılmış olduğu iddia edilen 4 milyar doların 105 milyon dolarını aklamakla suçlanıyor.

Ayrıca Ignatova, yatırımcılara yanlış beyanlarda bulunmak ve mağdurlara OneCoin eğitim paketlerini satın almak için OneCoin’e banka havalesi göndermeleri emirini vermekle suçlanıyor.

2014 senesinde piyasaya sürülen OneCoin’in arkasındaki destekçiler, bunun maksimum 120 milyar jeton arzı ile madenciliği yapılabilen bir kripto para birimi bulunduğunu iddia ettiler, sadece gerçekte OneCoin’in blok zinciri mevcut değildi.

Law360 tarafınca hazırlanan bir rapora nazaran, iade emri, Ignatova’ya bağlı bir Florida finansörü olan Gilbert Armenta tarafınca Viola Asset Management adlı bir müessese adına Hamilton tarafınca denetim edilen hesaplara ödenen milyonlarca dolarla ilgili.

Hamilton’un avukatları ve öteki sanık OneCoin ortağı Robert McDonald, “iddia edilen suistimallerin” Birleşik Krallık’ta gerçekleştiğini ve OneCoin dolandırıcılığından meydana gelen zararın çoğunun nerede meydana geldiğini bilmenin neredeyse olanaksız bulunduğunu savunarak iade emrini engellemeye çalıştı.

ABD Birleşik Devletleri avukatları, davranışın ABD’deki banka hesaplarına ve ABD’deki banka hesaplarından para akışı esnasında gerçekleştiğini ve davanın sınır ötesi suçla ilgili bulunduğunu savundu. Mahkeme, ABD’nin yanında yer aldı ve Hamilton’un iadesini emretti ve “bu sorun, her iki insanın da iadesine etkili bir engel teşkil etmiyor” dedi.

Sadece mahkeme, McDonald’ı iade emrine dahil etmedi, sadece onu iade etmenin, mahkemenin “son aşama hasta karısı” olarak adlandırdığı kişiye bakan McDonald’s sebebiyle aile hayatına saygı gösterilmesi mevzusundaki insan hakkını haksız yere ihlal edeceğini söylemiş oldu.

Ignatova, Mayıs ayında Europol’ün en oldukca arananlar listesine eklendikten sonrasında Haziran ayında 100.000 $ ödülle FBI En Oldukca Arananlar listesine eklendi.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir