Satoshi Nakamoto’ya ne sorardınız? Topluluk yanıtları

Bitcoin’in (BTC) başlangıcından bu yana 10 yıldan fazla bir süre geçmesine karşın, onun takma adlı yaratıcısı Satoshi Nakamoto hala gizemini koruyor. Kripto yaşamına esin veren bir isim olan Cointelegraph, Twitter’a konuşma şansları olsaydı Nakamoto’ya ne şeklinde sorular soracaklarını sordu.

Bitcoin madenciliği ile alakalı hususi anahtarları ve düşüncelerinden, suni zekanın insanlığın kontrolünü ele geçirmeye çalıştığına dair komplo teorilerine kadar topluluk üyeleri, Bitcoin yaratıcısı için en renkli sorularını paylaştı.

Bir Twitter kullanıcısı, Nakamoto ile ekonomiden kodlamaya, evrene, hayata ve sağlığa bakış açılarına kadar pek oldukca mevzuda söyleşi edeceklerini söylemiş oldu. Topluluk üyesi, “parlak bir zihnin her mevzuda duyulması icap ettiğini” söylemiş oldu.

Başka bir topluluk üyesi Bitcoin madenciliği konusunu gündeme getirdi. Twitter kullanıcısı, Nakamoto’ya daha azca enerji yoğun alternatif blok zincirleri ile alakalı düşüncelerini ve Bitcoin için uygun bir alternatif olarak düşünüp düşünmediklerini soracaklarını söylemiş oldu. Ayrıca, BTC yaratıcısının mevcut duruma karşı vizyonu ile alakalı düşüncelerine başka bir sual yöneltildi. Tweet attılar:

Bitcoin şu anda bundan ibaretse, olmasını istediği gibiyse yada Bitcoin yolunu kaybettiyse

— MK O’Jay (@Mesakkasem) 2 Eylül 2022

Bir kullanıcı yitik Bitcoin’i kurtarma konusunu gündeme getirdi. Twitter kullanıcısı, tüm bu yitik BTC’leri kurtarmanın bir yolu olup olmadığını Nakamoto’ya soracaklarını söylemiş oldu. Analitik şirketi Chainalysis’in yöneticilerinden Kim Grauer, Cointelegraph ile yapmış olduğu önceki bir röportajda, yazı yazılırken 75 milyar dolar değerinde olan ortalama 3,7 milyon BTC’nin kaybedildiğini söylemiş oldu.

Birçoğu, sınırı olan bir arza haiz olma özelliğinden dolayı Bitcoin’in enflasyona karşı bir korunma olduğuna inanıyor. Bundan dolayı, başka bir cevap, halkın para ve kıtlık anlayışı sorununu gündeme getirmiş olabilir. Bir topluluk üyesine nazaran, Nakamoto’ya, kitlelerin finansal kavramlar ve kıtlık hakkında oldukca azca anlayışa haiz olacağını asla tahmin edip etmediklerini soracaklardı; bu, insanoğlu anlasaydı, Bitcoin’in her yerinde olacaklarını ve enflasyonist para birimlerini terk edeceklerini öne sürdüler.

Twitter ileti dizisi daha çok cevap aldıkça, cevaplar daha yaratıcı ve distopik olmaya başladı. Bir kullanıcı, Nakamoto’ya gelecekten ışınlanarak merkezi olmayan bir data işlem altyapısı inşa eden ve “insanlığın kontrolünü eline geçiren” bir suni zeka yaşam formu olup olmadıklarını soracaklarını yazdı.

Bunların haricinde en oldukca sorulan sorulardan biri de Bitcoin kurucusunun hususi anahtarlarını istemekle ilgiliydi. Sonuçta Nakamoto’nun cüzdanında, mevcut piyasa fiyatında 22,5 milyar dolar değerinde olan ve para biriminin tüm zamanların en yüksek seviyesinde 77,6 milyar dolar değerinde olan ortalama 1,1 milyon BTC’ye haiz olduğuna inanılıyor.

İlgili: Cüzdanların %62’si ayı piyasasının ortasında bir yıl süresince Bitcoin satmadı: Veri

Bitcoin örneğini takip eden en mühim kripto projelerinden biri akıllı sözleşme platformu Ethereum. Mahalli tokeni Ether (ETH), şu anda piyasa kıymeti açısından en kıymetli ikinci kriptodur. Temmuz ayında Cointelegraph, topluluğa ETH’nin BTC’yi geçme şansı olup olmadığını sordu. Bazıları ETH’nin kriptoda en üst sıralarda yer alma potansiyeline haiz olduğuna inanırken, ötekiler Bitcoin’in devamlı “kral” olacağına inanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir