Cenk Korkusu, Monkeypox, Kıymetli Metal Yükselirken Hisse Senedi ve Kripto Piyasalarının Çalkalanmasına Niçin Oluyor – Piyasa Güncellemeleri Bitcoin Haberleri

Salı ve Çarşamba günleri Çin ve Tayvan arasındaki gerilimler esnasında dalgalanmalar yaşadıktan sonrasında Perşembe günü hisse senedi ve kripto para piyasaları oynaklık görmüş oldu. S&P 500, Dow Jones ve NYSE benzer biçimde büyük endeksler bugün birkaç yüzde kaybederken, küresel kripto para piyasası kıymeti 24 saat içinde %2,5 düşerek 1,1 trilyon dolar aralığının derhal üstüne düştü. Kıymetli metaller ise ABD başkanı Joe Biden yönetiminin Monkeypox virüsünün ABD’de bir halk sağlığı acil durumu bulunduğunu duyuru etmesiyle yüksek işlem görmüş oldu.

Çin ve Tayvan Gerginlikleri ve Monkeypox Raporları Hisse Senedi ve Kripto Fiyatlarının Dalgalanmasına Niçin Oluyor, Kıymetli Metal Piyasaları ‘Güvenli Liman Talebini’ Yakalayarak Yükseliyor

Hisse senedi ve kripto tüccarları, Kaliforniya’dan Amerikalı temsilci Nancy Pelosi’nin Tayvan cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen ile demokrasiyi görüşmek suretiyle Tayvan’ı ziyaret etmesinin ertesi günü, 4 Ağustos’ta bazı ters rüzgarlarla karşı karşıya kaldı. ABD’li dış ilişkiler uzmanı Taipei’yi ziyaret etmeden ilkin ve Çarşamba günkü ziyaret esnasında da küresel piyasalarda dalgalanmalar görüldü.

Hisse senetleri ve kıymetli metal piyasaları önceki gün 3 Ağustos’ta kayarken, kripto ekonomisi bigün daha konsolide olmayı başardı. ABD hisse senedi piyasaları Perşembe günü Dow Jones’un öğleden sonrasında (EST) işlem seansları esnasında 85 puan düşmesiyle tekrardan düşüş yaşadı. Gün süresince borsalardaki düşüşü kripto para birimleri izledi.

4 Ağustos 2022’de Dow Jones Endüstri Averajı Endeksi.

Nasdaq yükselirken, S&P 500, NYSE ve öteki birçok hisse senedi gün süresince yitik yaşadı. Kripto ekonomisi de kayıplar yaşadı, zira bugün dijital varlıkların tamamı ABD doları karşısında son 24 saatte %2,5 yitirdi.

Önde gelen kripto varlığı bitcoin (BTC) Perşembe öğleden sonrasında %5 kıymet kaybederek 23.548$’dan 22.395$’a geriledi. Ethereum (ETH) de bugün 24 saatlik en yüksek düzey olan 1.666 dolardan kripto para başına 1.545 dolara düştükten sonrasında %5 yitirdi. İlk on kripto piyasası kıymeti yarışmacısından solana (SOL) gün içinde en fazlaca kaybeden %5,6 ve polkadot (DOT) %5,5 kıymet yitirdi.

4 Ağustos 2022 BTC/USD 4 saatlik grafik.

Avrupa’da, Ukrayna-Rusya savaşı şiddetle devam ediyor ve Çin ile Tayvan arasındaki gerilim bu hafta tırmandı. Asya gerilimlerle uğraşırken, Avrupa bir enerji krizi ve durgunlukla uğraşıyor. Amerikalı bürokratlar ve uzmanları aksini belirtmiş olsalar da, ABD bununla birlikte birçok kişinin resesyon olduğuna inanılmış olduğu bir durumla da uğraşıyor.

Perşembe günü en iyi dört endeksten üçü, kargaşa ve bunalımlı bir günün peşinden daha çok yitik görmüş oldu. Kayıplar, Çin ile Tayvan, Monkeypox ve yaklaşan Temmuz iş raporu arasındaki gerilimlerden görevli tutuluyor.

Perşembe günü, ABD Emek harcama Bakanlığı, taleplerin 6.000’den 260.000’e yükseldiğini belirten haftalık işsizlik başvuruları verilerini yayınladı. Hafta sonu yaklaşırken, borsa yatırımcıları ABD’nın Cuma günü yayınlanacak olan Temmuz ayı istihdam raporuyla ilgileniyorlar. Perşembe günü kapanış zilinden birkaç saat ilkin, Dow ve S&P 500 benzer biçimde en iyi Wall Street endekslerinden birkaçı hafifçe toparlandı. Wall Street’in Perşembe günkü işlem gününün sonunda, dört ana endeksten üçü düştü.

4 Ağustos 2022 altın fiyatı.

Ayrıca, altın ve gümüş piyasaları Perşembe günü her iki varlığın da yükselmesiyle bir miktar rahatlama görmüş oldu. Altının ons fiyatı %1,64 artarken, gümüşün ABD doları karşısında ons kıymeti %1,04 arttı. 4 Ağustos’ta Kitco’dan Jim Wyckoff, altın ve gümüş fiyatlarının ABD’de “Çin-Tayvan-ABD gerilimi bu hafta tırmandığı için güvenli liman talebi üstüne” daha yüksek bulunduğunu söylediğinde, kıymetli metallerdeki yükselişi Asya’daki gerilimlere bağladı.

Ek olarak Perşembe günü, ABD’nin Monkeypox virüsünü resmi olarak bir halk sağlığı acil durumu duyuru ettiğinin ayrıntılarını bildirdi. Washington Post (WP) muhabiri Dan Diamond, “anonimlik koşuluyla konuşan iki yetkilinin” Biden yönetiminin maymun çiçeği salgını ve halk sağlığı acil durumu duyuru edeceğini söylediğini deklare etti. Diamond, mesajın Beyaz Saray Sıhhat ve İnsan Hizmetleri sekreteri Xavier Becerra’dan geleceğini yazdı.

Raporun peşinden Becerra, öğleden sonrasında bir haber brifinginde maymun çiçeği hastalığını şimdi ABD’de bir halk sağlığı acil durumu duyuru etti. Sıhhat sekreteri basına yapmış olduğu açıklamada, “Bu virüsle mücadelede yanıtımızı bir sonraki aşamaya taşımaya hazırız ve her Amerikalıyı maymun çiçek hastalığını ciddiye almaya çağırıyoruz” dedi.

Bu hikayedeki etiketler

Biden Yönetimi, Bitcoin, BTC, Çin, kripto ekonomisi, Kripto piyasaları, DOW, hisse senetleri, hisse senedi piyasaları, ETH, Ethereum, altın, sıhhat sekreteri, Jim Wyckoff, Kitco, piyasa güncellemeleri, Monkeypox, nasdaq, NYSE, halk sağlığı acil durumu, S&P 500, gümüş, Borsalar, Tayvan, Ukrayna-Rusya savaşı, Wall Street endeksleri, Cenk, Beyaz Saray, Xavier Becerra

Altın ve gümüş tutarları bir miktar kazanç sağlarken Perşembe günü hisse senedi ve kripto piyasası hareketi hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu mevzu hakkında düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Jamie Redman

Jamie Redman, Bitcoin.com News’de Haber Lideri ve Florida’da yaşayan bir finansal teknoloji gazetecisidir. Redman, 2011’den beri kripto para birimi topluluğunun etken bir üyesidir. Bitcoin, açık kaynak kodu ve merkezi olmayan uygulamalar için bir tutkusu vardır. Eylül 2015’ten bu yana Redman, Bitcoin.com News için bugün ortaya çıkan yıkıcı protokoller hakkında 5.700’den fazla yazı yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir