SBF, çöküşten ilkin FTX risk modelini FDIC başkanı Gruenberg’e şilteledi

Kripto borsası FTX ve kurucusu Sam Bankman-Fried (F), kullananların fonlarının kötüye kullanılması sebebiyle SB ile ilişkilendirilmeden ilkin, SBF en etkili kripto girişimcileri arasındaydı. FTX çökmeden ilkin, üst düzey bir düzenleyiciyle sızdırılan bir e-posta alışverişinin, SBF’nin borsayı federal olarak düzenleme niyetini gösterdiği iddia edildi.

Washington Examiner, 28 Mayıs 2022’de, FTX’in batkı başvurusunda bulunmasından ve SBF’nin CEO’luk görevinden çekilme etmesinden ortalama altı ay ilkin, Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) başkanı Martin Gruenberg’in 13 Haziran 2022’de SBF ile görüşme daveti aldığını bildirdi. E-postaya, Kasım 2021’de siyaset ve düzenleme stratejisi başkanı olarak FTX ABD’ye katılan eski CFTC komiseri Mark Wetjen aracılık etti.

Sam Bankman-Fried’in FDIC Başkanı Martin Gruenberg’e yapmış olduğu toplantı daveti. Kaynak: Washington Examiner

E-postanın ikinci yarısında Wetjen, Gruenberg’e FTX’in “federal hükümete bizi düzenlemesi için yalvarma benzer biçimde alışılmadık bir durumda” bulunduğunu söylemiş oldu. Ek olarak ekledi:

“CFTC nezdinde, ajansa bunu iyi mi yapacağını gösteren bir başvurumuz var. CFTC’nin tek yapması ihtiyaç duyulan onaylamak. CFTC yaptığında ötekiler de onu takip edecek – öteki büyük ABD borsalarının da CFTC lisansları var.”

SBF’nin talebine cevap olarak Gruenberg, aşağıdaki sızan e-postada gösterildiği benzer biçimde ikiliyle görüşmeyi kabul etti.

FDIC başkanı Martin Gruenberg, Sam Bankman-Fried’in toplantı davetini kabul etti. Kaynak: Washington Examiner

FTX’in çöküşünün arkasından, SBF’nin siyasal bağları paralel soruşturmalarla ortaya çıkarıldı. Bir FDIC sözcüsü, FDIC başkanının SBF ile “finansal şirket ve kurumların liderleriyle meydana getirilen rutin nezaket ziyaretlerinin” bir parçası olarak görüştüğünü doğruladı.

İlgili: Sam Bankman-Fried, ‘gelecek haftaya kadar’ revize edilmiş kefalet paketi önerecek

Federal soruşturmaların yanı sıra FTX’in yeni yönetimi, yitik fonları izlemek için dahili soruşturmalar yürütmeye başladı.

FTX Borçlularının azca ilkin gösterilen basın duyurusunu paylaşmak: https://t.co/r7PlneGSXF

— FTX (@FTX_Resmi) 16 Mart 2023

Son mahkeme belgeleri, SBF ve öteki beş eski FTX ve Alameda Research yöneticisinin FTX bağlantılı kuruluşlardan 3,2 milyar dolarlık ödeme ve kredi aldığını ortaya koydu. SBF’nin fonlardan aslan payını 2,2 milyar dolar alarak almış olduğu bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir