SBF yasal ücretleri, BTC piyasa kıymeti Meta’yı tersine çevirdi, USDC yeniden 1 dolara tırmandı

Bu Hafta En Oldukça Okunan Haberler

Sam Bankman-Fried, avukatlık ücretlerinin geri ödenmesine öncelik verilmesi için mahkemeye dilekçe verdi

Sam Bankman-Fried (SBF), 15 Mart’taki bir mahkeme dosyasına gore, yasal harcamalarını karşılamak için FTX’in kurumsal sigorta poliçelerini kullanmak istiyor. Dosyaya gore, poliçeler Bankman- Kızarmış. Hareket, eski CEO’yu FTX ödeme listesinin başına koyacaktı. Başka bir manşet, Bankman-Fried’in yakın çevresinin FTX bağlantılı kuruluşlardan 3,2 milyar dolarlık ödeme ve kredi aldığını gösteriyor. Bahamalar’daki lüks mülklerin satın alınması için kullanılan 240 milyon doları aşan tutarlar, siyasal bağışlar ve yardım bağışları ile FTX dışı yan kuruluşlara meydana getirilen “mühim miktardaki transferler” hariçtir. Başka bir manşette, FTX borçluları 11,6 milyar dolarlık talep ve 4,8 milyar dolarlık varlık bildirdi, bu da borsa bilançosunda 6,8 milyar dolarlık bir delik olduğu anlamına geliyor.

Signature Bank, veri sağlamadığı için New York düzenleyicileri tarafınca kapatıldı

Kripto dostu Signature Bank, “tutarlı ve güvenilir veri sağlayamadığı” sebebi öne sürülerek 12 Mart’ta resmi olarak kapatıldı ve New York Finansal Hizmetler Departmanı tarafınca devralındı. Banka, müşterileri tarafınca ihtimaller içinde kara para aklamayı seyretmek ve saptamak için kafi önlemleri alıp almadığı mevzusunda ABD’deki iki hükümet organı tarafınca soruşturuldu. ABD Temsilciler Meclisi’nin eski üyesi Barney Frank, New York düzenleyicilerinin kripto pazarına karşı görünürde bir güç gösterisinin parçası olarak Signature’ı kapatmasını önerdi.

ek olarak oku

Özellikler

Bir partide karşılaşacağınız gerçek dünyadaki kripto OG’leri rehberi (2. Bölüm)

Özellikler

Hydra ile Çalışmak: Merkezi Olmayan Kuruluşlara Hizmet Sağlamak

USDC, Fed duyurusunun peşinden 1 $ sabitine geri döndü

Circle’ın stablecoin’i USD Coin (USDC), Circle’ın Silicon Valley Bank ve yeni bankacılık ortaklarında tuttuğu 3,3 milyar $ tutarındaki rezervleriyle ilgili pozitif yönde gelişmelerin peşinden 1 $’lık çıtasına geri döndü: USDC itfaları artık Cross River Bank ve BNY Mellon tarafınca işlenecek . Stablecoin, SVB’nin ani çöküşünün peşinden 10 Mart’ta ABD dolarından ayrıldı ve öteki birçok stablecoin’in depegini tetikledi. Stabilcoinlerin depeggingi, hafta sonu kredi geri ödemelerinde bir artışa yol açarak, borçluların kredilerde 100 milyon dolardan fazla tutum etmesine olanak sağlamış oldu.

ABD Merkez Bankası, bankaları desteklemek için 25 milyar dolarlık fon deklare etti

ABD Birleşik Devletleri federal düzenleyicileri, hem Silicon Valley Bank’ta hem de şu anda kapalı olan Signature Bank’ta “mevduat sahiplerini tamamen koruyacak” “emin eylemler” duyurdular; buna, bankaları ve öteki mevduat şirketlerini desteklemeyi amaçlayan 25 milyar dolarlık fon da dahil. Federal Biriki, Silicon Valley Bank’ın başarısızlığını araştırıyor – Fed’in finansal kurumu iyi mi denetlediğine ve düzenlediğine dair dahili bir soruşturma da dahil. Ani çöküşün ortasında, SVB’nin Birleşik Krallık kolu HSBC tarafınca 5,5 milyar sterlin (6,7 milyar dolar) kredi ve 6,7 milyar sterlin (8,1 milyar dolar) mevduatla 1 İngiliz sterlinine (1,21 dolar) satın alındı.

Bitcoin piyasa kıymeti teknoloji devi Meta’yı devirdi, Visa’daki boşluğu genişletti

Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın düşüşünün peşinden kripto için kargaşa ve bunalımlı bir haftaya karşın, Bitcoin’in piyasa kıymeti teknoloji devi Meta’nınkini tersine çevirmeyi başardı. Companies Market Cap verilerine gore, 14 Mart’ta Bitcoin’in piyasa kıymeti 471,86 milyar dolara ulaştı ve Meta’nın 469 milyar dolarını geçti. Önde gelen kripto para birimi, elektrikli vasıta üreticisi Tesla’nın arkasında yer alarak piyasa değerine gore en iyi varlıklar içinde 11. sıraya tırmandı. Bitcoin’in piyasa kıymeti, 2023’te 190 milyar doların üstüne çıkarak, bilhassa küresel bir bankacılık krizi korkusu artarken, en iyi Wall Street banka hisselerini geride bıraktı.

Kazananlar ve kaybedenler

Hafta sonunda Bitcoin (BTC) 27.571 dolardan, Ether (ETH) 1.823 dolardan ve XRP 0,38 dolardan işlem görüyor. CoinMarketCap’e gore toplam piyasa kıymeti 1,18 trilyon dolar.

En büyük 100 kripto para birimi içinde, haftanın en oldukça kazanan üç altcoin’i %186,02 ile Conflux (CFX), %120,56 ile Mask Network (MASK) ve %102,97 ile Stacks (STX).

Haftanın en oldukça kaybeden üç altcoin’i -%2,22 ile UNUS SED LEO (LEO), -%0,35 ile Tether (USDT) ve -%0,16 ile Binance USD (BUSD) oldu.

Kripto tutarları hakkında daha çok data için Cointelegraph’ın piyasa analizini kesinlikle okuyun.

ek olarak oku

Özellikler

Kripto PR: İyi, fena ve kalitesiz

Özellikler

Blockchain ile Kültürel Pazarların Kilidini Açmak: Web3 Markaları ve Merkezi Olmayan Rönesans

En Unutulmaz Alıntılar

“Finansal kurumların son zamanlarda kapanması, kripto paranın kitlesel kabul görme fırsatı olabilir.”

KuCoin CEO’su Johnny Lyu

“Finansın geleceğinin unsurlarının blok zincirinin etkinleştirileceğine inanıyoruz ve şimdiden tokenleştirme pazarında süratli bir değişime şahit oluyoruz.”

Drew Bradford, icra genel müdürü, National Australia Bank’ta piyasalar

“Ölçeklendirme ve gizlilik teknolojisindeki son gelişmeler yardımıyla, ana akım işletmeler ve onların tüketicileri tarafınca büyük seviyede benimsenmesi oldukça yakın.”

Fuse Network CEO’su Mark Smargon

“Blockchain/NFT/play-to-earn (P2E)/metaverse/Web3 konuşmasını bırakın. […] Onlar [players] bir tek keyifli bir oyun deneyimi yaşamak isterim – fen dersi değil.”

Age of Empires’ın eski yapımcısı ve BitBlock Ventures’ın CEO’su Peter Bergstrom

“ABD’de ve küresel olarak bir kredi krizi yaşayacağız. […] Uzun altın ve gümüş olmak istiyorsun […] ve siz uzun Bitcoin olmak istiyorsunuz.”

Galaxy Digital’in kurucusu ve CEO’su Michael Novogratz

“Düzenleyicilerin, geleneksel bankacılığın nezaretindeki kendi eksiklikleri için kriptoyu günah keçisi olarak kullandıklarına inanıyorum.”

ARK Invest CEO’su Cathie Wood

Haftanın Tahmini

Bitcoin fiyatı, Fed’in 300 milyar dolar enjekte etmesiyle 9 ayın yeni zirvesinde 27 bin dolara ulaştı

ABD bankacılık krizindeki son olayların kripto piyasalarını artırmasıyla Bitcoin, 17 Mart’ta dokuz ayın yeni zirvelerine ulaştı. Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den alınan veriler, BTC/USD paritesinin konsolide olmadan ilkin Bitstamp’ta 27,025 dolara ulaştığını gösterdi. Bankacılık krizine tepkinin bir parçası olarak ekonomiye ortalama 300 milyar dolar enjekte edildiğini gösteren Federal Biriki’in bilanço verileri biçiminde, bir gecede yeni bir yükseliş için bir katalizör geldi.

Tecim şirketi Eight’in kurucusu ve CEO’su olan Cointelegraph yazarı Michaël van de Poppe, belirli seviyelere yukarı ve aşağı baktı.

Twitter’da “Chopperino Bitcoin’e iniyor, bu da muhtemelen bazı yan yapılarımız olacağı anlamına geliyor” diye yazdı. “26 bin doları tutması gerekiyor. Bu tutarsa, sırada 28–30 bin dolar var. 26.000 $ kaybederse, birkaç uzun süre 25.000 $ civarında oynuyorum. Anlaşılması nispeten kolay.”

Haftanın FUD’si

Euler Finance, ani bir kredi saldırısında 195 milyon doların üstünde hacklendi

Borç verme protokolü Eurler Finance, 13 Mart’ta ani bir kredi saldırısıyla karşı karşıya kaldı. İstismarcı, birden fazla işlem gerçekleştirerek, stabilcoinler DAI ve USDC’de ortalama 196 milyon $’ın yanı sıra stake edilmiş Ether ve paketli Bitcoin’i çaldı. Hücum, 2023’ün şimdiye kadarki en büyük hack’i olarak adlandırıldı. Çalınan fonların bir kısmı, bilgisayar korsanını saptamak için 1 milyon dolarlık bir ödül başlatıldıktan kısa bir süre sonrasında kripto karıştırıcı Tornado Cash’e aktarılmaya başlandı. 18 Mart itibariyle, fonların yalnızca ufak bir kısmı geri kazanıldı – ortalama 3.000 Ether (5,4 milyon dolar).

Europol, aklandığı iddia edilen 2.88 milyar doların peşinden kripto karıştırıcıdan 46 milyon dolara el koydu

Güvenlik teşkilatı Europol, kara para aklama faaliyetlerine karıştığı iddiasıyla kripto para mikseri ChipMixer’ın 46 milyon dolar tutarındaki varlıklarına el koydu. ChipMixer’in internet sayfası kapatıldı ve uygulamayı barındıran dört sunucu ele geçirildi. Europol, ChipMixer’in 2017’deki başlangıcından bu yana 152.000’den fazla BTC (2.88 milyar $) yatırdığını iddia ediyor.

FBI ve NY yetkilileri TerraUSD stablecoin’in çöküşünü soruşturuyor

ABD Hakkaniyet Bakanlığı’nın, geçen Mayıs ayında Terra ekosisteminde 40 milyar dolarlık bir yok oluşa katkıda bulunan TerraClassicUSD (USTC) stablecoin’in çöküşünü araştırmış olduğu bildiriliyor. Terraform Labs’daki eski personel, son haftalarda FBI da dahil olmak suretiyle ABD ajansları tarafınca sorguya çekildi. Soruşturma, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafınca Şubat ayında Terraform Labs ve kurucusu Do Kwon aleyhine oluşturulan, yanıltıcı yatırımcılar da dahil olmak suretiyle bir davaya benzer bir zemini kapsıyor.

En İyi Cointelegraph Özellikleri

10 NFT satışından 4’ü düzmece: Wash trading emarelerini tespit etmeyi öğrenin

NFT yıkama ticareti, bazı platformlardaki hacmi yasal hacmin 10-20 katı kadar şişirir. Niçin teşvik ediliyor ve bu mevzuda ne yapılabilir?

Robot yargıç için her şey yolunda: AI ve blockchain mahkeme salonunu dönüştürebilir

Yasal bot geliştiricileri, hukuk hakkında kafi data ve deneyime haiz mi? Veriler, algoritmalarını zamanında “eğitmek” için kullanılıyor mu? Eleştiri kanıtlar filtrelenecek mi?

Kripto kışı, yatırımcıların akıl sağlığına zarar verebilir

Acımasız ayı piyasası, bir takım yüksek profilli kabahat duyurusu ve güvenilir kurumların düşüşü, kripto endüstrisinde etken olarak yer alanlara zarar verdi.

abone

Blockchain’deki en ilgi çekici okumalar. Haftada bir kez teslim edilir.

Editor ekibi

Cointelegraph Magazine yazarları ve muhabirleri bu yazıya katkıda bulunmuş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir