SBI Group, yatırım meydana getiren kuruluşun ABD’de OTC türevleri ticareti için CFTC onayı aldığını bildirdi

Elektronik tecim platformu geliştiricisi Clear Markets’in ABD Birleşik Devletleri’ndeki yan kuruluşunun, Emtia Vadeli İşlemler Tecim Komisyonu’ndan yada CFTC’den, fizyolojik ödemeli tezgah üstü kripto türev ürünleri sunmak için onay almış olduğu bildiriliyor.

Clear Markets’ın bir hissedarı olan SBI Holdings, Salı günü yapmış olduğu bir duyuruda, CFTC’nin ABD doları ve Bitcoin (BTC) çiftleri için türev işlemleri sunmayı organize ettiği bir Takas Yürütme Tesisi işleten ABD yan kuruluşunu onayladığını söylemiş oldu. Japonya merkezli finansal hizmetler şirketi, piyasa yapıcısının Clear Markets’taki pilot işlemlerin peşinden ABD’deki tecim ortaklarını genişletmeyi planladığını söylemiş oldu.

SBI Holdings, Ağustos 2018’de Clear Markets’ta gelecekte artırmayı organize ettiği %12 hissesini satın aldığını duyurdu. O sırada Japon şirket, yatırımın kurumsal yatırımcılara yönelik bir kripto türev tecim platformu yaratmayı amaçladığını söylemiş oldu.

Emtia Borsası Yasası ve ilgili CFTC düzenlemeleri uyarınca, türev borsaları – kripto yada öteki varlıklarla ilgili olsunlar – ABD Birleşik Devletleri’nde Belirlenmiş Sözleşme Pazarı yada Swap Yürütme Tesisi olarak etkinlik göstermek için onaya haiz olmalıdır. Mart ayında gösterilen 2023 Mali Yılı bütçe talebine gore CFTC, kripto kullanan finansal ürünler üstündeki yetkisini genişletmeyi düşünüyordu.

İlgili: Bir kripto OTC masasında hakikaten neler oluyor?

Mayıs ayında bir federal mahkeme, BitMEX’in üç kurucu ortağına CFTC’nin koşullarını ihlal ettikleri iddiasıyla 30 milyon dolar para cezası ödemesine hükmetti. Büyük yatırım bankası Goldman Sachs’ın da kripto para borsası FTX’in ABD yan kuruluşu vasıtasıyla kripto türev ürünlerine girmeye çalmış olduğu bildiriliyor.

Cointelegraph, CFTC ve Clear Markets’a ulaştı sadece yayınlandığı sırada bir cevap alamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir