SBI Holdings, Yaptırım Endişelerini Göstererek Rusya’daki Bitcoin Madencilik Operasyonlarını Kesecek

Japonya’nın önde gelen finansal hizmet şirketi SBI Holdings, Bloomberg raporuna gore Rusya’daki kripto madenciliği operasyonlarını kapatacak.

Firmanın bir sözcüsü, hareketin arkasındaki nedenlerden birinin, Ukrayna’nın işgalinin peşinden Rusya’ya uygulanan yaptırımların peşinden Sibirya’daki madencilik işinin geleceğine ilişkin genel belirsizlik bulunduğunu söylemiş oldu.

Bu senenin başlarında Internasyonal Para Fonu, Rusya’nın ABD ve öteki Batılı ülkeler tarafınca uygulanan ekonomik yaptırımlardan kripto para madenciliğine geçerek kaçabileceği mevzusunda uyardı.

Sözcü, bu yıl kripto fiyatlarındaki genel düşüş, Bitcoin madenciliği işi daha azca karlı hale geldiğinden SBI’nın da dikkate almış olduğu bir şey bulunduğunu ekledi.

Holdingin kripto madenciliği yan kuruluşu olan SBI Crypto, Ağustos 2017’den bu yana Japonya dışındaki madencilik çiftliklerinde kripto para madenciliği yapıyor ve madencilik havuzunu Mart 2021’de halka açıyor.

Şirket, Bitcoin’e ek olarak Bitcoin Cash ve Bitcoin SV’yi de çıkarıyor.

2.46 EH/s data işlem gücüyle, SBI’nin Bitcoin madencilik havuzu şu anda dünya genelinde 11. sırada içeriyor ve BTC.com’a gore ağın genel hash hızına %1.2 sağlıyor.

Görüntü deposu: BTC.com.

SBI’nin Rusya’daki kripto madenciliği operasyonlarını tam olarak ne süre durduracağı derhal belli değil.

Şirket sözcüsü, geri çekilme tamamlanmadan ilkin SBI’nin Sibirya’da bulunan tüm madencilik ekipmanlarını satmak zorunda kalacağını söylemiş oldu.

Bitcoin madencileri Rusya’dan ayrıldı

Naturel gaz ve hidroelektrik barajlarından elde edilmiş geniş ucuz enerji kaynaklarına haiz olan Rusya, Çin’in geçen yıl kripto endüstrisindeki büyük baskısından sonrasında Bitcoin madencileri için popüler bir destinasyon haline geldi.

Nisan ayında, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin peşinden, ABD Gömü Bakanlığı’nın Rusya’da birden fazla yan kuruluşu olan İsviçre merkezli bir madencilik şirketi olan BitRiver’a yaptırımlar getirmesiyle bu durum değişti.

Gömü o süre, “Internasyonal sanal para madenciliği kapasitesi satan geniş sunucu çiftlikleri işleterek, bu firmalar Rusya’nın organik kaynaklarından para kazanmasına destek oluyor” dedi.

Bir Amerikan Bitcoin donanım madenciliği şirketi olan Compass Mining, kısa bir süre sonrasında yaptırımlardan kaçınmak için Sibirya’da 30 milyon dolarlık kripto madenciliği ekipmanı yada o zamanki kapasitesinin %15’ini satmayı planladığını duyurdu.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir