SEC, 300 Milyon Dolarlık Boşaltma Kripto Piramidi ve Ponzi Programında 11 Kişiyi Suçladı – Düzenleme Bitcoin Haberleri

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), “düzmece bir kripto piramidi ve Ponzi şeması” olarak nitelendirdiği Forsage’ın dört kurucusu ve yedi destekçisini suçladı. Planın, ABD de dahil olmak suretiyle dünya genelinde milyonlarca perakende yatırımcıdan 300 milyon dolardan fazla para toplamış olduğu iddia ediliyor.

SEC, Forsage Kripto Planına Karşı Harekete Geçti

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Pazartesi günü yapmış olduğu açıklamada, “Hileli bir kripto piramidi ve Ponzi şeması olan Forsage’ın yaratılması ve tanıtılmasındaki rolleri için 11 kişiden ücret aldığını” duyurdu. Menkul kıymetler düzenleyicisi, Forsage planının ABD de dahil olmak suretiyle dünya genelinde milyonlarca perakende yatırımcıdan 300 milyon dolardan fazla para topladığını deklare etti.

SEC, 11 davalının dört Forsage kurucusu, planın ABD merkezli üç destekçisi ve “sözde Crypto Crusaders’ın birkaç üyesi – planın ABD Birleşik Devletleri’nde etkinlik gösteren en büyük tanıtım grubu” bulunduğunu deklare etti. Kurucuların son olarak Rusya, Gürcistan Cumhuriyeti ve Endonezya’da yaşamış olduğu biliniyordu.

Menkul kıymetler gözlemcisi, Vladimir Okhotnikov, Jane Doe (öteki adıyla Lola Ferrari), Mikhail Sergeev ve Sergey Maslakov’un Ocak 2020’de Forsage.io internet sayfasını başlattığını ve perakende yatırımcıların Ethereum, Tron ve Binance üstünde akıllı sözleşmeler kanalıyla işlemlere girmesine izin verdiğini detaylandırdı. blok zincirleri.

Bununla beraber, Forsage yatırımcıları, başkalarını plana dahil ederek kar elde ettiler, SEC, “Forsage’ın, tipik bir Ponzi yapısında daha önceki yatırımcıları paylaşmak için yeni yatırımcıların varlıklarını kullandığı iddia edildiğini” belirtti.

SEC’in Kripto Varlıkları ve Siber Birimi başkan vekili Carolyn Welshhans şunları söylemiş oldu:

Şikayetin iddia etmiş olduğu benzer biçimde, Forsage, büyük ölçekte başlatılan ve yatırımcılara agresif bir halde pazarlanan hileli bir piramit şemasıdır.

Bazı düzenleyiciler, Forsage’ın kendi yetki alanlarında etkinlik göstermesini engellemeye çalıştı. Filipinler Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Eylül 2020’de Forsage’a karşı durdurma ve vazgeçme eylemleri başlattı ve Montana Menkul Kıymetler ve Sigorta Komiseri Mart 2021’de plana karşı harekete geçti. Sadece Forsage, Youtube videolarını reddederek faaliyetlerine devam etti.

SEC, sanıkları “federal menkul kıymetler yasalarının kayıt ve dolandırıcılık karşıtı hükümlerini ihlal etmekle” suçladı ve düzenleyici, “ihtiyati önlem, tasfiye ve para cezası istediğini” ekledi.

Suçlanan destekçilerden ikisi, suçlamaları kabul etmeden yada reddetmeden aslına bakarsan uzlaşmayı kabul etti. Disgorgement ve sivil cezalar ödemek zorunda kalacaklar. Her iki yerleşim de mahkeme onayına tabidir.

Bu hikayedeki etiketler

kripto piramidi, Yem, yemleme Kripto Piramidi, yemleme Kripto dolandırıcılığı, Yem sanıkları, Yem kurucuları, Yem dolandırıcılığı, Yem ponzi şeması, Yem teşvikçileri, Yem dolandırıcılığı, SEC, SEC suçlamaları

SEC’in Forsage’ın kurucularına ve destekçilerine karşı harekete geçmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Kevin Helms

Avusturya Ekonomisi talebesi olan Kevin, 2011 senesinde Bitcoin’i buldu ve o zamandan beri bir müjdeci oldu. İlgi alanları Bitcoin güvenliği, açık kaynak sistemleri, ağ tesirleri ve iktisat ile kriptografi arasındaki kesişmedir.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir