SEC, 300 Milyon Dolarlık ‘Kripto Piramidi ve Ponzi Şeması’nda ‘Dolandırıcıları’ Suçladı

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, ajansın “düzmece kripto piramidi ve Ponzi şeması” söylediği şeydeki rolleri için 11 kişiyi suçladı.

Pazartesi günü gösterilen bir SEC açıklamasına gore, Forsage’ın ABD Birleşik Devletleri de dahil olmak suretiyle dünyanın dört bir tarafındaki ülkelerde perakende yatırımcılardan yasadışı bir halde 300 milyon dolardan fazla para toplamış olduğu iddia ediliyor. Ajans, örgütün dört kurucusunu ve bir takım insanı dokuz rakamlı planın tanıtımını yapmakla suçladı.

Soruşturmayı yöneten SEC Kripto Varlıklar ve Siber Birimi şefi Carolyn Welshhans, “Dolandırıcılar, planlarını akıllı sözleşmelere ve blok zincirlere odaklayarak federal menkul kıymetler yasalarını atlatamazlar” dedi.

SEC’in 2020’deki kabahat duyurusuna gore, Rusya, Gürcistan Cumhuriyeti ve Endonezya merkezli kurucular, milyonlarca perakende yatırımcının Ethereum, Tron ve Binance blok zincirlerini kullanarak akıllı sözleşmeler yöntemiyle işlem yapmasına müsaade eden bir internet sayfası olan Forsage’ı kurdu.

Forsage kullanıcıları, iki yıldan fazla süredir devam eden iddia edilen plana katılmak için başka insanları işe alarak kazanç elde etti. Ek olarak, Forsage’ın, SEC’in tipik Ponzi şemaları bulunduğunu söylediği önceki yatırımcıları paylaşmak için yeni yatırımcılardan fon kullandığı iddia edildi.

Filipinler’deki düzenleyiciler ve geçen senenin Mart ayında Forsage ile temasa geçen Montana Menkul Kıymetler ve Sigorta Komiseri tarafınca durdurma ve vazgeçme eylemleri yapılmış oldu. SEC’e gore, davada suçlanan kişiler, birkaç YouTube videosunda düzeni teşvik etmeye devam etti ve reddedilenleri reddetti.

Forsage’ın resmi kanalı bulunduğunu iddia eden bir YouTube kanalı 170.000 civarında görüntülendi ve ortalama 6.500 abonesi var. Forsage tarafınca hayatlarının iyi mi iyileştirildiğinden bahseden, ortalama bir dakika uzunluğundaki videoları ihtiva eder.

Bununla birlikte, Forsage’ın internet sayfası 2 milyondan fazla katılımcı getirdiğini iddia ediyor. Geçen gün ortalama 2.500 kişinin Forsage’a katıldığını ve üyelerin, muhtemelen internet sayfası başlatıldığından bu yana 1,35 milyar doların üstünde bir değerle ödüllendirildiğini söylüyor.

Forsage’ın kurucuları ABD haricinde yerleşik olsa da, SEC Illinois, Mississippi, Kentucky ve Florida’da yaşayan Amerikalıları sözde planın tanıtımına yardım etmekle suçladı.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir