SEC Başkanı, Kripto Tecim Platformlarını Düzenlemeye Yönelik Video Anahat Planı Yayınladı – Düzenleme Bitcoin Haberleri

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, ajansın kripto borsalarını iyi mi düzenlemeyi planladığını açıklayan bir video yayınladı. SEC şefi, “Personellerimizden, platformların kayıt altına alınması ve düzenlenmesi için direkt platformlarla çalışmasını istedim” dedi.

SEC Başkanı Gary Gensler’in Kripto Borsalarını Düzenleme Hakkında Videosu

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler Perşembe günü, menkul kıymetler gözlemcisinin kripto borsalarını iyi mi düzenlemeyi ve yatırımcı koruması sağlamayı planladığını açıklayan bir video yayınladı.

Gensler, videoda kripto tecim platformları ile New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) benzer biçimde geleneksel borsalar arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları deklare etti. “Borsada işlem yaptığınızda, belirli korumalarınız vardır” diye başladı ve yatırımcıların “dolandırıcılık, manipülasyon, kaçakçılık ve benzerlerine karşı korunduğunu” da sözlerine ekledi.

Kripto platformlarının, bir komisyoncuya gitmeden direkt kripto varlıkları alıp satan “milyonlarca, kimi zaman on milyonlarca” perakende müşteriye hizmet ettiğini belirten SEC başkanı, şunları söylemiş oldu: bu platformların geleneksel güvenlik platformlarına benzer korumalar sunduğunu” söylemiş oldu. Ekledi:

Bu yüzden, personelimizden, bu kripto tokenlerinin de gelmesini ve uygun olduğunda menkul kıymetler olarak kaydettirmelerini sağlamak için onları kaydettirmek ve düzenlemek için direkt platformlarla çalışmasını istedim.

“Hisse senetlerinizin tamamını New York Menkul Kıymetler Borsası’na teslim ettiğinizi ve bunun asla uçamayacağını hayal edin,” diye yineledi: “Bundan dolayı, personele varlıklarınızın en iyi şekilde korunmasını sağlamak için platformlarla iyi mi çalışacaklarını sormuş oldum.”

Gensler hemen sonra kripto borsalarına özgü başka bir risk faktörünü gündeme getirdi. “Geleneksel menkul kıymet borsalarından değişik olarak, kripto tecim platformları da piyasa yapıcıları olarak hareket edebilir” dedi. SEC başkanı, “Tokenlerinizi sattığınızda, platformlardan biri aslına bakarsak öteki taraftan satın alıyor olabilir” dedi ve şunları altını çizdi:

Borsalar bunu yapmazlar, kendi piyasa yapıcıları olarak hizmet etmezler şu sebeple bu, içsel çıkar çatışmaları yaratır.

“Böylece gene personelden bu kripto platformlarında piyasa oluşturma işlevlerini ayırmanın uygun olup olamayacağını düşünmelerini istedim” dedi.

Netice olarak, SEC başkanı şunları altını çizdi: “Sırf değişik bir teknoloji kullanılıyor diye kripto piyasasına değişik hareket etmek için hiçbir niçin yok. Bu, elektrikli otomobil sürücülerinin gaz kullanmadıkları için güvenlik kemerine ihtiyacı olmadığını söylemek benzer biçimde bir şey.”

Ek olarak Perşembe günü tweet attı: “Ana para piyasalarımızda piyasa bütünlüğünü korumak ve dolandırıcılık ve manipülasyona karşı korumak için kurallarımız var. Bir şirket, yatırımcıları korumuş olan ve piyasa düzenlemelerimizin standardını karşılayan bir kripto piyasası kurarsa, insanların o piyasaya daha çok itimat duyması daha ihtimaller içindedir.”

Gensler’in videosu Twitter’da bazı eleştiriler aldı. Bazı insanoğlu Gensler’i kripto sektörünü düzenleyen işini yapmak yerine kendini tanıtmak için vakit ve kaynak harcamakla suçluyor. Ötekiler, kripto varlıklarını düzenlemek için uygulama merkezli bir yaklaşım kullandığı için SEC’i eleştirdi.

Kurultay Üyesi Bill Huizenga (R-MI), Gensler’e tweet attı, “SEC, piyasada ‘açıklık’ sağlamak için yaptırım kanalıyla düzenlemeyi kullanmayı bırakmalı”, detaylandırdı:

Hiçbir borsa, bu piyasa düzenlemelerinin ne işe yaradığını bilmeden ‘girmek ve kayıt olmak’ istemez.

Geçen hafta, düzenleyici, içeriden öğrenenlerin ticareti davasında eski bir Coinbase çalışanını suçladı ve süreçteki dokuz kripto tokenini menkul kıymetler olarak adlandırdı.

SEC Başkanı Gary Gensler’in kripto borsalarını düzenlemeye ilişkin videosu hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Kevin Helms

Avusturya Ekonomisi talebesi olan Kevin, 2011 senesinde Bitcoin’i buldu ve o zamandan beri bir müjdeci oldu. İlgi alanları Bitcoin güvenliği, açık kaynak sistemleri, ağ tesirleri ve iktisat ile kriptografi arasındaki kesişmedir.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir