SEC dosyaları Dragonchain ve kurucusuna dava açtı

ABD Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu yada SEC, orijinal olarak Walt Disney Company tarafınca geliştirilen bir blok zinciri projesinden 2017 ilk madeni para teklifiyle ilgili bir şikayette bulunmuş oldu.

SEC, Salı günü yapmış olduğu duyuruda Dragonchain, Dragonchain Vakfı, Dragon Company ve kurucuları John Joseph Roets’i 2017’den itibaren ön satış ve ilk madeni para teklifinde 16.5 milyon dolar toplamak için suçladığını söylemiş oldu. Mali düzenleyiciye gore, Roets, Dragonchain ve Dragonchain Vakfı’nın, Ağustos 2017 ön satılmasında ve Ekim ve Kasım 2017 ICO’larında blok zincirinin DRGN belirteçlerinin kayıtsız bir teklifini gerçekleştirdiği ve 14 milyon dolar toplamış olduğu iddia ediliyor. Her üç kurum ve kurucularının ek olarak, 2019’dan 2022’ye kadar “Dragonchain teknolojisini daha da geliştirmek ve pazarlamak için iş harcamalarını karşılamak için” 2,5 milyon dolar değerinde DRGN sattığı iddia ediliyor.

Dragonchain’in teklifinden ilkin, SEC, Temmuz 2017’de şirketleri devlet kurumuna kaydolmaya çağıran ve birçok ICO’yu geçerli yasalara doğal olarak menkul kıymet teklifleri olarak değerlendirmeyi planladığını öne devam eden bir rapor yayınladı. Komisyon, 1933 Menkul Kıymetler Yasası’nın ihlal edilmiş olduğu iddialarına dayanarak Roets ve üç kurum aleyhine “kalıcı önlem, ihtiyati önlem, ihtiyati önlem, para cezası ve davranışa dayalı ihtiyati önlem” arayacağını söylemiş oldu.

Salı günü Dragonchain’in Twitter hesabına gönderilen Mayıs 2022 tarihindeki bir mektuba gore, Roets, SEC’in sınırlamalar tüzüğü sona ermeden ilkin kayıt dışı menkul kıymetlerin satışı ile ilgili suçlamaları takip etmeyi amaçladığını biliyordu. Devlet kurumu, kriptoyu düzenlemek için görünüşte modası geçmiş bir yaklaşıma haiz olduğundan.

Roets, “SEC, hedeflenecek projeleri seçiyor ve seçiyor, çoğu zaman mevcut çıkarları bozmak için en büyük fırsatı olanları seçiyor ve diğerlerine parasız geçiş sağlıyor” dedi. “Komisyon, yazılım teknolojisini 1930’lardan itibaren uyumsuz menkul kıymetler yasasına dönüştürmeye çalışıyor. Bu, Komisyonun teknolojiyi etkin bir halde düzenleyecek kadar anlayıp anlamadığını sorguluyor.”

https://t.co/y0V9s13t87 https://t.co/KcqVCbI2WP

— Dragonchain (@dragonchain) 16 Ağustos 2022

Walt Disney Company, 2014 senesinde Dragonchain blok zincirini geliştirmeye başladı, onu açık kaynaklı bir platform haline getirdi ve 2016’da halka açtı. Eski Disney çalışanları ondan sonra protokolü yönetmek için Dragonchain Vakfı’nı kurdu. Blok zinciri yayınlandığı sırada hala aktifti, bu Dragonchain, öteki gelişen projeler içinde büyük seviyede ana kripto haberlerinin haricinde kaldı.

İlgili: US SEC, Binance’in ICO’sunu araştırıyor

Temmuz 2013’te SEC, kripto alanındaki bir firmaya karşı ilk yaptırım eylemini gerçekleştirmiş oldu ve Bitcoin (BTC) içeren bir Ponzi planında yatırımcıları dolandırdığı iddiasıyla bir bireyi ve işletmeyi suçladı. Cointelegraph, Ocak ayında, SEC tarafınca 2013 ve 2017 yılları aralığında başlatılan 6 kripto para vakası bulunduğunu ve 2021’de getirilen 97 eylemden 14’ünün ICO’larla ilgili bulunduğunu bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir