SEC, Dragonchain’e 16.5 Milyon Dolarlık Dragon Token ICO için Dava Açtı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Dragonchain’in baş mimarı John Joseph Roets’e kayıtsız “kripto varlık” menkul kıymet tekliflerinde 16.5 milyon dolar toplamış olduğu iddiasıyla suçlamada bulunarak kripto para birimi sanayisine karşı mücadelesini daha da genişletti.

Salı günü meydana getirilen dosyalama, SEC’in popüler kripto borsası Coinbase’in Temmuz ayında platformunda kayıt dışı menkul kıymetleri listelediği iddiasını takip ediyor.

SEC’e bakılırsa, 2017’de Roets, Dragonchain ve Vakıf, bir kripto yatırım kulübünün üyelerine indirimli bir “ön satış” ve bir ilk madeni para teklifi (ICO) vasıtasıyla kayıtsız bir Dragon token (“DRGN”) arzı gerçekleştirmiş oldu. Ekim ve Kasım.

İlk madeni para teklifi, kripto endüstrisi şirketlerinin süratli bir halde para toplamak için kullandıkları bir yöntemdir. Bir şirket yeni bir jeton yada para birimi oluşturur ve insanları halka açık bir sürümden ilkin satın almaya çağrı eder.

SEC, “Bu teklif kanalıyla, sanıkların ABD Birleşik Devletleri de dahil olmak suretiyle dünya genelinde ortalama 5.000 yatırımcıdan ortalama 14 milyon dolar toplamış olduğu iddia ediliyor” dedi. SEC, Dragonchain’in mahalli jetonu olan DRGN’nin kripto yatırımcılarına pazarlandığını ve jetonun yatırım kıymetini, fiyatlandırmasını ve tecim platformlarında “listelenmesini” sağladığını söylemiş oldu.

SEC hemen sonra 2019 ve 2022 yılları aralığında, dosyalamada Roets ile beraber adı geçen üç müessese olan Dragonchain, Dragonchain Foundation ve The Dragon Company’nin ticari harcamaları karşılamak ve Dragonchain’i pazarlamak için 2,5 milyon dolar değerinde DRGN teklif edip sattığını iddia ediyor.

Aslen 2014 senesinde baş geliştiricisi olarak Roets ile oluşturulan Dragonchain, kendisini “iş sorunlarını kurumsal ölçekte çözmek” için hibrit bir blok zinciri olarak adlandırıyor. Dragonchain, kökenlerini Seattle, Washington’daki Walt Disney Stüdyolarında iddia ediyor; protokol hemen sonra 2016’da açık kaynağa geçti.

Resmi dosyalamadan ilkin şirket, SEC’e bir cevap yayınladı ve Roets, “varoluşumuz için açık argümanımızı sunmaya ve komisyonun bu taraflardan herhangi birini ABD yasalarının kasıtlı yada kasıtsız ihlaliyle suçlamaması icap ettiğini gösterme” sözü verdi.

“Sektördeki pek oldukça şahıs benzer deneyimler yaşadı ve netice olarak SEC’in hedeflenecek projeleri seçip seçtiği, çoğu zaman mevcut çıkarları bozmak için en büyük fırsata haiz olanları seçip diğerlerine parasız geçiş hakkı tanımış olduğu izlenimi var.” Roets yazdı. “Komisyon, yazılım teknolojisini 1930’lardan itibaren uyumsuz menkul kıymetler yasasına dönüştürmeye çalışıyor.”

“Bu, komisyonun teknolojiyi etkili bir halde düzenleyecek kadar anlayıp anlamadığını sorguluyor” diye ekledi.

Washington Eyaleti tarafınca meydana getirilen 2021 mahkemesi, DRGN belirteçlerini bir menkul kıymet olarak da adlandırdı. Dragonchain’in “şu anda menkul kıymetlerini Washington eyaletinde satmak için kayıtlı olmadığını ve daha ilkin bu şekilde kaydedilmediğini” belirtti. Dosyaya bakılırsa, şirket 50.000 dolar para cezasına çarptırıldı ve bir durdurma ve çekilme emri verdi.

Bugünkü dosyalamada SEC, kalıcı ihtiyati önlem, haksız yere elde edildiğine inanılmış olduğu kârların iadesini ve para cezalarını aradığını söylüyor.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir