SEC Filipinler, iddia edilen yasadışı operasyonlar sebebiyle Binance’i soruşturacak

Filipinler’in fikir kuruluşu Infrawatch PH, daha çok düzenleyiciden yasadışı operasyonlar olduğu iddiasıyla kripto para borsasını soruşturmasını isteyerek Binance’i ülkede yasaklama çabalarını sürdürüyor.

Infrawatch PH Pazartesi günü Filipinler Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu (SEC) Binance’in Filipinler’deki faaliyetlerini engellemeye çağıran on iki sayfalık bir şikayette bulunmuş oldu.

Fikir kuruluşuna gore Binance, uygun makamların onayı olmadan birkaç senedir Filipinler’de etkinlik gösteriyor.

Infrawatch PH’nin toplayıcısı Terry Ridon, Binance’in Manila’da bir ofisi olmadığını ve yalnızca “teknik ve alan kişi destek hizmetleri için Filipinlileri istihdam eden üçüncü taraf şirketleri” kullandığını iddia etti. Ek olarak, geçen ay Binance’in ne SEC ne de Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP) ile hiçbir kaydının olmadığını açıklayan eski finans sekreteri Carlos Dominguez’e atıfta bulunmuş oldu.

“SEC, vicdansız çevrimiçi borç verme hizmetlerini yasaklayarak halka iyi hizmet etti. Benzer şekilde ülkedeki kayıt dışı ve düzenlemeye doğal olarak olmayan kripto para borsaları için de aynısını yapmalı” dedi Ridon. Binance’in SEC’e kayıtlı olmamasına karşın spot tecim, marj ticareti, vadeli işlem sözleşmeleri, opsiyonlar, kripto kredileri ve eşler arası (P2P) tecim dahil olmak suretiyle birçok türde kripto ürünü sunduğunu sözlerine ekledi:

“Bu ürünlerin, SEC kuralları uyarınca, usulüne uygun olarak dosyalanan ve SEC tarafınca onaylanan bir kayıt beyanı olmadan Filipinler’de satılamayacak, teklif edilemeyecek yada dağıtılamayan menkul kıymetler durumunda olduğuna inanıyoruz.”

Binance’in bir sözcüsü Cointelegraph’a, firmanın mahalli düzenleyicilerle yakın bir halde çalıştığını ve Filipinler’de sanal varlık hizmet sağlayıcısı ve elektronik para veren kurum lisanslarını güvence altına almak istediğini söylemiş oldu.

“Ülkedeki düzenleyiciler ve paydaşlarla devamlı görüşmeler yapıyoruz. Hedefimiz, Filipinler’in giderek daha canlı hale gelen Web3 ve blockchain ekosistemine katkıda bulunmak” dedi. Sözcü ek olarak Binance’in geçen yıl platformdaki tüm kullanıcılar için mecburi Müşterini Tanı prosedürlerini uygulamaya koyduğunu belirtti.

Haber, Filipinler Tecim ve Endüstri Bakanlığı’nın (DTI), BSP’nin düzenleyici netliği eksikliğini öne sürerek Temmuz ayı başlarında bir Binance yasağı önerisini reddetmesinden kısa bir süre sonrasında geldi. DTI, Infrawatch PH tarafınca Binance şikayetleri için ilk hedefti ve fikir kuruluşu, otoriteden yasa dışı promosyonlar mevzusunda borsayı soruşturmasını istedi.

İlgili: Filipinler’in dijital dönüşümü onu yeni bir kripto merkezi haline getirebilir

Haber, Filipinler’deki kripto tecim faaliyetinde büyük bir artış yaşandığı sırada geldi. Temmuz ayında, Filipinler pesosunda haftalık Bitcoin (BTC) işlem hacimleri, büyük P2P kripto borsası Paxful’da zamanı bir zirveye ulaştı. PayMaya benzer biçimde şirketlerin kripto ticareti özelliklerini başlatmasıyla beraber, genel kripto kabulü de son yıllarda ülkede artıyor.

BSP, Cointelegraph’ın ülkedeki kripto düzenlemesinin durumu hakkında yorum yapma talebini geri çevirmedi. Binance, Cointelegraph’ın yorum talebine derhal cevap vermedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir