Senato Yasası, CFTC’ye Bitcoin ve Ethereum’un ‘Hususi Nezaretini’ Verecek

Bir Senato komitesi tarafınca sunulan bir yasa tasarısı, Emtia Vadeli İşlemler Tecim Komisyonu’na “dijital emtia” olarak tanımladığı şey üstünde “münhasır nezaret” verecek.

Senato Ziraat Komitesi tarafınca tanıtılan 2022 Dijital Emtia Tüketici Koruma Yasası, Bitcoin ve Ethereum dahil sadece menkul kıymet olarak kabul edilen finansal araçları hariç tutan yeni emtia kategorisi için tanımları özetlemektedir.

Mevzuat ek olarak dijital emtia ticareti meydana getiren komisyoncuları, emanetçileri, bayileri ve tecim tesislerini CFTC’ye kaydettirmeyi yada ceza almalarını mecburi kılıyor. Temsilciler Meclisi’nde sunulan benzer bir yasa tasarısı, 2020 Dijital Tecim Borsası Yasası, borsalar için kayıt işlemini isteğe bağlı hale getirdi.

“Uygun nezaret olmadan … piyasa katılımcıları yenilik yapmak ve büyümek için lüzumlu düzenleyici kesinlikten yoksun kalacaklardır.”

Dijital varlıkların menkul kıymet yada emtia olarak sınıflandırılıp sınıflandırılmadığı, kripto firmaları için uzun süredir düzenleyici bir bataklık olmuştur. Mevzuatın bölüm bölüm dağılımına bakılırsa, Tecim Borsası Yasasını, hangi varlıkların menkul kıymet oluşturduğunu tanımlamadan dijital emtiaları içerecek şekilde değiştirir.

Senato komitesi yapmış olduğu açıklamada, “Bu kurallar, dijital emtia platformlarını geleneksel finansal kurumlarla aynı standartlarda tutuyor” dedi. Uygun nezaret olmadan, müşteriler dolandırıcılık ve manipülasyona karşı savunmasız kalmaya devam edecek ve piyasa katılımcıları yenilik yapmak ve büyümek için lüzumlu düzenleyici kesinlikten yoksun duracak” dedi.

Yargı yetkisi açısından, CFTC, mal ve hizmetlerin satın alınmasına yada satılmasına yol açanlar haricinde, dijital emtiaları içeren işlemleri denetleyecektir. Tasarı bununla birlikte dijital emtia platformlarının (brokerler, emanetçiler, bayiler ve tecim tesisleri) Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na kaydolmasına izin veriyor.

Önceki SEC yönetimleri, hem Bitcoin hem de Ethereum’un emtia olarak görülmesi icap ettiğini söylemiş oldu, sadece mevcut başkan Gary Gensler, Ethereum’u bu şekilde etiketleme mevzusunda daha azca açık davrandı ve son zamanlarda problemi görmezden geldi. Azca ilkin tavsiye edilen mevzuat, yasa haline gelirse Ethereum’un bir meta olarak sınıflandırmasını güçlendirebilir.

Tasarının bir özelliği, CFTC’ye nezaret önlemlerini finanse edecek olan dijital emtia platformlarında kullanıcı ücretleri uygulama yetkisi vermesidir. Tasarı ek olarak, fena niyetli tecim uygulamalarını yasaklamayı, çıkar çatışmalarının bildirilmesini mecburi kılmayı ve geleneksel finansal hizmet sağlayıcılarınkine benzer gereksinimler olan kuvvetli siber güvenlik programları uygulamayı da hedefliyor.

Mevzuat ek olarak, dijital emtia platformlarının, belirli reklam standartlarına bağlı kalmış olarak tecim hacmi ve oynaklık şeklinde ilgilendikleri emtialar hakkında data yayınlayarak finansal piyasalarda bir itimat ve şeffaflık ortamı yaratmasını gerektirecektir.

Son olarak, CFTC, tavsiye edilen mevzuat kapsamında eğitim ve toplumsal yardım programlarını finanse etmek amacıyla dijital emtia piyasalarında satın alan olarak yer alanların ırksal, etnik ve cinsiyet demografik özelliklerini inceleyecektir.

Coin Center’ın internet sayfasında yer edinen bir gönderiye bakılırsa, sanayi fikir kuruluşu Coin Center’daki araştırma direktörü Peter Van Valkenburgh, mevzuata genel desteği dile getirdi, sadece bazı tanımlar için detaylı ikazlar muhtemelen oldukca geniş. Valkenburgh, “Genel olarak yasanın amacını takdir ediyoruz” diye yazdı.

Tasarının yararları, diye yazdı, mevcut eyalet bazında patchwork sisteminden daha tertipli bir para iletim düzenlemeleri sistemi olurdu. Ek olarak, tüketiciler için daha çok koruma olacaktır ve SEC, menkul kıymet ticareti yapmayan borsaları düzenlemek için daha azca baskı görecektir.

Fikir kuruluşu, mevzuatın tavsiye edilen dijital emtia satıcısı tanımını onaylamadı ve “yalnızca kendi hesapları için kripto para alıp satan kişileri kapsıyor şeklinde görünüyor” dedi.

Ek olarak, Coin Center’ın açıklamasına bakılırsa, yazılım yazan yada gösteren bireylerin ağlardaki işlemleri aktaran yada doğrulayanlarla beraber CFTC’ye kaydolmasını sağlamak adil görünmüyor.

Valkenburgh, “Bu faaliyetlerin mecburi olarak kaydedilmesi, yalnızca bu teknolojilerin yenilikçi doğasını gereksiz yere külfetli gereksinimlerle ezmekle kalmaz, bununla birlikte konuşma ve mahremiyete ilişkin anayasal haklarımızı da ihlal eder” diye yazdı.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir