Senatörler Stabenow ve Boozman, CFTC’nin düzenleyici yetkilerini genişleten kripto faturasını tanıttı

ABD Birleşik Devletleri Senatosu Ziraat Komitesi başkanı Debbie Stabenow ve sıralama üyesi John Boozman Çarşamba günü Dijital Emtia Tüketici Koruma Yasası tasarısını sundu. Tasarı birkaç aydır bekleniyordu. Nisan ayında Temsilciler Meclisi’ne Temsilciler Meclisi’ne sunulan Dijital Emtia Borsası Yasası (DCEA) benzer biçimde, yeni tasarı da Emtia Vadeli İşlemler Tecim Komisyonu’nun (CFTC) rolünü genişletiyor. Bununla beraber, yeni satmaca DCEA’nın arkadaşı değil.

Özete nazaran, faturanın dijital emtia tanımı, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafınca düzenlenen “Bitcoin ve Ether’i ihtiva eder ve menkul kıymetler dahil belirli finansal araçları hariç meblağ”. Tasarı, toplu olarak “dijital emtia komisyoncusu”, “dijital emtia emanetçisi”, “dijital emtia satıcısı” ve “dijital emtia tecim tesisi” benzer biçimde geniş bir yelpazedeki piyasa oyuncularının CFTC tarafınca kaydedilmesini mecburi kılıyor. emtia satıcısı “tecim platformları.” Dijital emtia platformları, tasarı kapsamında SEC ile çapraz kayıt altına alınabilir.

Buna ek olarak, tasarı “dijital emtia komisyoncuları ve dijital emtia satıcılarının ilişkili kişilerinin” kaydını gerektirecektir.

Tasarı, başta Twitter olmak suretiyle kripto topluluğu içinde geniş bir onayla karşılandı. Blockchain Derneği siyaset başkanı Jake Chervinsky, “genel olarak iyi bir satmaca ve CFTC düzenlemesi için artan bir düşünce birliğini doğruladı” dedi. Coinbase baş siyaset ofisi Faryar Shirzad, tasarının “girişini görmekten hakkaten memnun bulunduğunu” söylemiş oldu.

1) @SenStabenow ve @JohnBoozman’ın kriptoya satın alan koruması ve federal nezaret getirmek için kuvvetli bir yasa tasarısı sunduğunu görmek beni hakkaten heyecanlandırıyor.https://t.co/AJAWjOHgDy

— SBF (@SBF_FTX) 3 Ağustos 2022

CFTC başkanı Rostin Behnam, “belirsizlikleri netleştirmek ve dijital emtia piyasasına düzenleyici bir çerçeve sağlamak için yeni yasama yetkisine gerekseme bulunduğunu” belirten bir bildiri yayınladı.

Genel övgüler dikkat notları olmadan değildi. Coin Center, “bu mevzuatı geliştirmeye yönelik dikkatli yaklaşım” için minnettarlığını ifade eden bir blog yazısı yayınladı, sadece şu uyarıda bulunmuş oldu:

Düzenlenmiş faaliyetler için tanımların genişliği mevzusunda çekincelerimiz var ve yazılım yayınlamak benzer biçimde anayasal olarak korunan faaliyetlerde bulunan kişilerin daha açık bir halde muaf tutulması gerektiğine inanıyoruz.”

DCEA ek olarak dijital emtia kaydını ele aldı sadece CFTC’ye kaydolmayı yada devlet kaydına doğal olarak kalmayı platformlara bıraktı.

Foley & Lardner’da dijital varlık uygulaması başkanı ve Cornell Hukuk Fakültesi’nde destek profesör olan Patrick Daugherty, Cointelegraph’a bir e-postada şunları söylemiş oldu: […] dijital varlıkların (Bitcoin ve Ether haricinde) menkul kıymet olmadığını ve bundan dolayı DCCPA kapsamında bulunduğunu açıkça belirtmez. Bu yüzden, neredeyse her dijital varlığın bir menkul kıymet bulunduğunu iddia etmeye devam etmek, mevcut liderliği altında SEC’e açıktır, bu da talihsizlik olur.”

Daugherty ek olarak şunları da gözlemledi: “Merkezi olmayan borsaların bu mevzuat kapsamında olup olmadığı benim için net değil. Kapsanan platformlar “kişiler” tarafınca işletilmelidir, sadece DEX’lerin çalışanı yoktur.

İlgili: ABD kripto düzenleme faturası, DAO’lara daha çok netlik getirmeyi amaçlıyor

Tasarı esasen kalabalık bir alana girerek DCEA’ya ve Haziran ayında uygulamaya konan daha yakın tarihindeki Lummis-Gillibrand Görevli Finansal Yenilik Yasası’na katıldı. Her iki satmaca da CFTC’ye dijital varlık düzenlemesinde şu anda olduğundan daha büyük bir rol veriyor. Bilhassa, DCEA ve mevcut yasa tasarısı, Kurultay ziraat komitelerinden meydana gelmektedir. CFTC üstünde denetleme yetkisine haiz organlardır.

Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi başkanı Temsilci Maxine Waters ve komitenin sıralama üyesi olan Temsilci Patrick McHenry’nin de kripto odaklı mevzuat üstünde çalışmış oldukları biliniyor. Finansal Hizmetler Komitesi, SEC’in nezaretini Senato Bankacılık Komitesi ile paylaştığından, Waters-McHenry tasarısının SEC için daha elverişli olması planlanıyor.

Dijital Emtia Tüketicinin Korunması Yasası tasarısı, Kurultay’de değerlendirildiği benzer biçimde kuşkusuz revizyonlardan geçecek. Zamanlama sorunları sebebiyle mevcut Kurultay’de oylamaya çıkması pek ihtimaller içinde değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir