Seramik Karolardan Üretken NFT’lere: Sanat Blokları Kurucunun Köken Hikayesi

“Snowfro” olarak da malum Erick Calderon, bir yıl ilkin NFT yaratıcı sanat platformu Art Blocks’un yaratıcısı olarak öne çıktı. Sadece kriptoya yapmış olduğu seyahat dolambaçlı bir yolculuktu.

Babasıyla beraber kurduğu seramik karo şirketinde ortalama on yıl çalıştıktan sonrasında Calderon, Bitcoin’i ilk olarak 2013’te kardeşinden duydu. sür,” dedi Calderon, Decrypt’in gm podcast’inin son bölümünde. “Ve ben de, ‘Bunu bir yıl ilkin bilmek hakikaten mükemmel olurdu benzer biçimde geliyor’ dedim.”

Birkaç yıl ileri sar ve Calderon, Bitcoin hakkında bir akoru vuran ve oldukca mühim aniden bir yazı okudu: “Dünyanın hakikaten uzun süredir yandığını hissettim ve gittikçe daha azca güvenmeye başlıyorum. “dedi Calderon. 2016’nın sonuna kadar tam bir Bitcoin’e haiz olmak için “deli bir arzu” ile tüketilen o, “birkaç içki” içtikten sonrasında, Yılbaşı Gecesi’nde “tam gece yarısı” hedefine ulaştı.

Sadece Ethereum’u ve akıllı sözleşmelerini keşfettiğinde, Decrypt’e “Beynim kelimenin tam anlamıyla patladı” dedi.

Calderon akıllı sözleşmelerle deneyler yapmış oldu ve bir arkadaşının bebeği için sadece 18 yaşına vardığında açılacak olan, zamana bağlı bir Ethereum hediyesi yarattı. bir ev,” dedi.

NFT koleksiyonu CryptoPunks 2017’de piyasaya sürüldükten sonrasında “hepsi tıklandı”. O zamandan beri Calderon, “NFT alanında herhangi bir insanoğlunun yapması gerekenden oldukca daha çok süre harcıyorum” dedi.

Sanat Blokları Yapın

Bu onu üretken sanat platformu Art Blocks’u yaratmaya yöneltti. Fidenza serisi ve ikonik Chromie Squiggle dahil olmak suretiyle platformda üretilen NFT sanat eserleri milyonlarca dolara satıldı – Calderon’un Decrypt’e coşku verici olsa bile “mantıksız hissettiğini” söylediği patlayıcı bir gelişme yolu.

“Art Blocks bir hobiydi, bugünkü haline dönüşmesini asla beklemiyordum” dedi. “Hayatımda finansal olarak yönlendirilen biri değilim.”

Calderon, Decrypt’e, temeldeki sanata nazaran NFT teknolojisinin mevcut değerlendirmesinin çarpık bulunduğunu hissettiğini söylemiş oldu.

“Geçen senenin çılgınlığı esnasında, NFT’nin değerinin bir ihtimal %60 ila %70’inin NFT olan teknolojiye atfedildiğini ve atandığını ve kim bilir %30’unun içeriğin kıymeti bulunduğunu düşünüyorum” dedi. “Bana nazaran bu %5’ten fazla olmamalı.”

Ek olarak yakında “NFT” jargonunu kullanmayı tamamen bırakabileceğimizi düşünüyor. “Birkaç hafta ilkin İsviçre’nin Basel kentinde yedi gün geçirdim ve NFT terimini kullanmamak için oldukca kasıtlı bir noktaya değindim – çoğunlukla ‘blockchain destekli sanat’ yada yalnız ‘sanat’ kullanmak için” dedi. söz mevzusu.

üretken topluluklar

Calderon için daha coşku verici, üretken sanat eserleri üretmek için kullanılan teknolojidir. “Üretici sanatın ürün-pazar uyumu oldukca güzel” dedi. “Bir sanatçı, tek bir eylemle, manuel olarak yapmak zorunda kalmadan bin, on bin – bir günde bir milyon – bağımsız, benzersiz, bireysel sanat eseri üretebilir.”

Tek bir sanatçının yaşamı süresince on binlerce bireysel tablo üretemediği yerde, üretken sanatın “var olmasını sağladığını” ve bir sanatçının sanatın yaratıldığı bir takım kuralı tanımlamasına izin verdiğini söylemiş oldu.

Bu da toplulukların sanat çevresinde şekillenmesine izin veriyor, dedi. “Bir sanatçının erken ve gelecek bir sanatçı olduğu bir zamanda, sanata erişimi tamamen demokratikleştirir şu sebeple o sanatçıdan sanat almak çoğu zaman aşırı pahalı değildir.”

Gelecekte üretken üretimin yaygınlaşacağını tahmin ediyor. “Sehpanız komşunuzun sehpası benzer biçimde olmaz, aynı yerden alsanız da.”

NFT’lerin geleceğine ulaşınca, Calderon onlardan sanatın ötesine geçmelerini bekliyor. “NFT sanatı yada kripto destekli sanat, blockchain sanatı, değiştirilemez bir token teriminin en düşük sürtünmeli kullanım durumuydu” dedi. “Dünyanın beynini sarması ve anlaması en kolayı.” Sonunda, “ipoteğiniz bir blok zincirinde olacak, evinizin tapusu bir blok zincirinde olacak” dedi.

Ve -her şeyi tam bir daire içine alarak- Calderon’un kiremit şirketi onu döşemek için orada olacak. “Hayatımın ilk 18 ustalaşmış yılını bunu yaparak geçirdim” dedi. “Ve ben aslen şu anda hala boşluktayım, sadece ne yazık ki bu işe sıfır süre ayırabiliyorum. Hâlâ çalışıyor, hâlâ çalışıyor ve hâlâ buraya gelme sürecimin bir parçası.”

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir