Şifreli P2P uygulamalarını başlatmak için Tether, Bitfinex ve Hypercore ortaklaşa iş

“Ayı piyasası inşa etmek içindir” sloganına sadık kalmış olarak, kripto borsası Bitfinex ile beraber Tether (USDT) ve Hypercore, eşler arası uygulamalar oluşturmak için tamamen şifreli bir platform olan Holepunch’un piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Girişimin bir parçası olarak üçlü, gerçek zamanlı sesli ve görüntülü aramaları, yazılı sohbeti ve dosya paylaşımını kolaylaştırabilen şifreli bir uygulama olan Keet’i başlattı.

Duyuruya nazaran, ortaklar Holepunch ile teknoloji tekellerini kırarken veriler üstünde denetim sağlamayı hedefliyor. Tether ve Bitfinex, Holepunch platformunun geliştirilmesini finanse etti. Tether ve Bitfinex’in baş teknoloji sorumlusu Paolo Ardoino, baş strateji sorumlusu olarak yeni girişimi yönetecek.

Tether ve Bitfinex adına konuşan Ardoino, artan gizlilik endişelerini ele alma ihtiyacının altını çizerek şunları söylemiş oldu:

“BT [Tether and Bitfinex] seçim, yazışma ve finans özgürlüğünün geleceğin can damarı olduğuna ve bu özgürlükleri artıracak her şeyin büyütülmeye kıymet olduğuna inanıyor.”

Holepunch şu anda alfa yada gösterim öncesi aşamasında kapalı kaynak protokolü olarak çalışıyor ve 2022’nin sonunda açık kaynak koduna taşınacak. Bunu yaparken, Holepunch özünde blok zincir teknolojisini kullanmayacak ve bunun yerine bir Lightning Network tarafınca desteklenen şirket içi ödeme API’sı.

Holepunch protokolünde çözümler oluşturan geliştiriciler, mikro ödemeler için varsayılan olarak USDT’yi kullanabilecekler. Bununla beraber, şirket hemen hemen öteki kripto para birimleri ve durağan(durgun) paralar için desteği açıklamadı.

İlgili: Web3 platformları Open Metaverse Alliance’ı başlattı

Blockchain tabanlı metaverse ve Web3 platformları, şeffaflık, kapsayıcılık, ademi merkeziyetçilik ve demokratikleşme olmak suretiyle dört temel ilkeye dayanan bir ittifak olan Web3 için Open Metaverse Alliance (OMA3) oluşturmak için el ele verdi.

Cointelegraph’ın bildirdiği şeklinde, ittifak çabalarını, değiştirilemez tokenler (NFT’ler), protokoller, aktarılabilir kimlik, sanal dünyalar arasındaki portallar, haritalama ve indeksleme için standartların belirlenmesini içeren meta veri tabanı ile ilgili belirli mevzulara odaklayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir