Singapur düzenleyicisi, Terra’nın çöküşüne cevap veriyor; halkı stablecoin düzenlemelerine dahil etmeyi planlıyor

Singapur Para Otoritesi (MAS), bir parlamento soruşturmasına cevap olarak, Luna çöküşünün ekonomiyi iyi mi etkilediğine dair görüşler paylaştı ve halkı stablecoin düzenlemesine dahil etmek için planlar hazırladı.

MAS Tharman Shanmugaratnam’dan görevli Bakan, gündeme getirilen sorunları ele alırken, Terra ekosisteminin çöküşünün kripto para birimi ekosistemine yatırım yapmanın yüksek risklerini güçlendirdiğini belirtti.

Ana akım ekonominin sağlığı mevzusunda Shanmugaratnam, Singapur’daki bankaların kripto para birimlerine önemsiz düzeyde maruz kaldıklarını ve dolayısıyla iktisat üstündeki genel etkinin minimum bulunduğunu kaydetti. Sadece MAS, sınırı olan satın alan verisi sebebiyle çöküşten etkilenen Singapurluların sayısını belirleyemedi.

Bakan ek olarak stablecoin düzenlemesi ile ilgili endişeleri de ele aldı. Şu anda, Ödeme Hizmeti Yasası kapsamında Bitcoin benzer biçimde kripto para birimlerinin yanı sıra stablecoin’ler dijital ödeme jetonları (DPT’ler) olarak kabul ediliyor. Bununla beraber düzenleyiciler, durağan(durgun) paraların istikrarını ve biriki gereksinimlerini düzenlemeye odaklanarak durağan(durgun) paraları benzersiz bir varlık sınıfı olarak ele almak için çalışıyor. Shanmugaratnam, MAS’ın stabilcoinleri düzenlemek için halkla beraber çalışmak istediğini belirtti.

Singapur’daki Kripto Düzenlemesinin Durumu

Singapur’un Ödeme Hizmeti Yasası, Asya ülkesinde etkinlik gösterecek ödeme sistemleri ve ödeme hizmeti sağlayıcılarının çerçevesini belirlemek için Ocak 2020’de yürürlüğe girdi.

Ocak 2022’de MAS, kripto hizmet sağlayıcılarının kripto para birimi yatırımlarını halka açık bir halde tanıtmasını yada pazarlamasını kısıtlamak için bir kılavuz yayınladı. Düzenleme ek olarak ülkedeki kripto ATM’lerinin kapatılmasını da görmüş oldu.

Temmuz ayının başlarında, düzenleyiciler perakende yatırımcıları korumak için yeni kurallar koyma niyetlerini dile getirdiler. Açıklanan kurallar, perakende katılımına ve kripto para birimlerinde işlem yaparken kaldıraç kullanımına sınırlamalar getirecektir.

Three Arrows Capital çöküşünün arkasından, MAS 30 Haziran’da, hedge fonunu yanlış informasyon sağlamış olduğu ve yönetim eşiğinin altındaki varlıkları aştığı için azarladı.

MAS bugün Three Arrows Capital Pte’yi azarladı. Ltd.’ye MAS’a yanlış informasyon sağlamış olduğu ve kayıtlı bir fon yönetim şirketi için izin verilen yönetim eşiğinin altındaki varlıkları aştığı için. #yürütme #yönetmelikleri

Tamamını okuyun: https://t.co/LXWKCTymO

— MAS (@MAS_sg) 30 Haziran 2022

MAS hala kriptoda

Bölgede daha çok kripto düzenlemesi yapılması çağrısına karşın, MAS, Ödeme Hizmeti Yasasına gore oynayan kripto şirketlerine hala uyum sağlıyor. Bölgede etkinlik göstermek isteyen dijital varlık sağlayıcıları için lisans vermeye hala açıktır. Singapur şimdiye kadar Crypto.com, Gemini, Coinbase ve Binance benzer biçimde şirketlere 14 lisans ve prensipte onay verdi.

Shanmugaratnam, Singapur’un hala bir kripto para merkezi olma planını zorlayıp zorlamadığı sorulduğunda, şunları söylemiş oldu:

“Geliştirme perspektifinden bakıldığında, MAS’ın amacı, yenilikçi ve görevli bir dijital varlık ekosisteminin büyümesini sağlamak olmuştur ve olmaya devam etmektedir.”

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir