Sleuth, Satoshi’nin Uzun Süreli Yitik Bitcoin Sürüm 0.1 Kod Tabanını Keşfediyor, Ham Kod, Bitcoin Mucitinin Daha Ilkin Asla Görülmemiş Kişisel Notasyonlarını İçeriyor – Bitcoin Haberleri

7 Ekim 2022’de Jim Blasko adlı bir bitcoin destekçisi, Bitcoin’in 0.1 sürümünün kod tabanının en eski yüklemesini keşfettiğini deklare etti. Orijinal kodun on yıldan fazla bir süredir yitik olduğu düşünülüyordu ve “minik bir tarayıcı korsanlığı” ile Blasko, sourceforge.net’te depolanan yitik sürüm 0.1 ham verileri ve dosyaları bulabildi.

Bitcoiner, Sonsuza Kadar Kaybedileceği Kabul edilen ‘Bitcoin’in En Temiz Orijinal Versiyonunu’ Sıyırdı

On yıldan fazla bir süredir Satoshi Nakamoto’nun 0.1 sürümünün kod tabanının kaybolduğu düşünülüyordu. Arama yapacaksanız, bulmak son aşama zor olsa gerek ve bazı insanoğlu kodun parçalarını ve parçalarını keşfettiler. Bitcoiner Jim Blasko, 7 Ekim’de bir Feysbuk gönderisiyle, bir tarayıcı hackleme dokunuşunu kullanarak uzun süredir yitik olan kodu kazıyabildiğini deklare etti. Birazcık geçmişi açıkladıktan sonrasında Blasko, Bitcoin’in yaratıcısının mucidin 1 milyon BTC’lik zulasını çıkarmasının ortalama altı ay sürdüğünü deklare etti.

Jim Blasko tarafınca keşfedilen Bitcoin’in 0.1 sürümü kod tabanı.

Blasko’nun gönderisi, “Satoshi’nin 1 milyon bitcoin madenciliği için minimum 6 ay alacağını” açıklıyor. “20.000 blok 22 Temmuz 2009’a kadar gelmeyecek ve Hal şeklinde ötekiler [Finney] madencilik de yapıyorlardı, kısaca en azından bu sefer yada kısa bir süre sonrasında. [The network’s difficulty] o zamanlar bir tek 1 idi ve temel [CPU] madencilik birkaç yıl daha devam edecekti.” Ek olarak, bitcoinci, Ağustos 2009’un sonlarında Martti Malmi’nin Bitcoin v0.1 ham kodunu sourceforge.net’e yüklediğini deklare etti.

Blasko’nun gönderisinde, “2012’den beri, bir nedenden dolayı Sourceforge arama motorundan kazındıkları için ham kodun ve dosyaların kaybolduğu düşünülüyordu” diyor. “Birçok kullanıcı tanıyorum [were] Fazlaca uzun bir süre orijinal v0.1 kodunu arıyordu ve Hal Finney bunu 2012’de bazı kişilere e-postayla göndermeyi planlıyordu, sadece sağlığı kötüydü ve kendi sözleriyle cevap verecek pek fazla çevrimiçi olmadı” dedi. ekler.

Blasko’nun yazısı şu şekilde devam ediyor:

Hal, Satoshi’den Bitcoin v0.1 kodunu en erken alan şahıs olduğundan, Hal’in bunu gönderip göndermediğinden güvenli değilim. Her iki durumda da, birazcık araştırma yaptım ve bazı tarayıcı korsanlığı kullanarak orijinal kodu hala Sourceforge’da bulabildim.

Blasko’nun keşfiyle, 30 Ağustos 2009’da yüklenen gizli saklı kod burada ve burada bulunabilir. Blasko’nun keşfi benzersiz bundan dolayı Bitcoin’in tahrif edilmemiş bir halde sunulan ilk versiyonu ve erken kod tabanında Satoshi’nin tüm kişisel notasyonlarını içeriyor. Blasko, Github’da Bitcoin sürüm 0.1’in kod tabanının mevcut sürümlerinin bulunduğunun bilincinde bulunduğunu, sadece bunun “Bitcoin’in en temiz orijinal versiyonu” olduğuna inandığını söylemiş oldu.

Jim Blasko tarafınca keşfedilen Bitcoin’in 0.1 sürümü kod tabanı.

Kod tabanında Nakamoto, standart base-64 kodlaması yerine niçin base-58’in seçildiği şeklinde şeyleri ve mucidin gelecekte “yapmayı” organize ettiği şeyler şeklinde öteki gösterimleri açıklıyor. Ek olarak orijinal Bitcoin işlem kodlarının (işlem kodlarının) ve her birinin ne yaptığının mükemmel bir açıklaması var. OP_CHECKSIG, OP_CHECKSIGVERIFY, OP_CHECKMULTISIG ve OP_CHECKMULTISIGVERIFY şeklinde işlem kodları.

Bu hikayedeki etiketler

1 milyon BTC, 2009, 2009 kod tabanı, Bitcoin, Bitcoin (BTC), Bitcoin kod tabanı, Bitcoin v0.1 kodu, Bitcoin Sürüm 0.1 Kod Tabanı, CPU Madenciliği, kripto araştırmacısı, kripto sleuth, kripto slueth, güçlük, github, Hal Finney, Jim Blasko, uzun süredir yitik kod, madencilik, Nakamoto, ağ, Satoshi, Satoshi Nakamoto, Sourceforge, Sourceforge deposu

Jim Blasko’nun erken Bitcoin kod tabanı keşfi hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu mevzu hakkında ne düşündüğünüzü aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Jamie Redman

Jamie Redman, Bitcoin.com News’de Haber Lideri ve Florida’da yaşayan bir finansal teknoloji gazetecisidir. Redman, 2011’den beri kripto para birimi topluluğunun etken bir üyesidir. Bitcoin, açık kaynak kodu ve merkezi olmayan uygulamalar için bir tutkusu vardır. Eylül 2015’ten bu yana Redman, Bitcoin.com News için bugün ortaya çıkan yıkıcı protokoller hakkında 6.000’den fazla yazı yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons, Editoryal fotoğraf kredisi: Valery Brozhinsky / Shutterstock.com ve Sourceforge

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir