Snoop Dogg, Steve Aoki, Logan Paul ve Beeple OFAC Yasaklı Tornado Nakit İşlemlerinin Tozunu Aldı – Bitcoin Haberleri

ABD Gömü Bakanlığı Yabancı Varlık Denetim Ofisi’nin (OFAC) Tornado Cash’i ve bir takım ilişkili Ethereum tabanlı adresi yasaklamasının arkasından, anonim bir Tornado Cash kullanıcısı, ENS alan adlarına bağlı oldukça sayıda iyi malum cüzdanın tozunu aldı. Onchain verileri, bir takım meşhur ve kuruluşun platformdan 0.1 ether aldığını gösteriyor. Blockchain kaşifleri, alıcılar içinde Linkin Park’tan Steve Aoki, Youtuber Logan Paul, Ukrayna Kripto Bağışları adresi, güldürmen Jimmy Fallon, spor ayakkabı şirketi Puma ve rap yıldızı Snoop Dogg’un bulunduğunu belirtiyor.

Ünlüler ve Tanınmış Kuruluşlar Tornado Cash Platformundan 0.1 Ether Aldı

ABD Birleşik Devletleri hükümetinin Ethereum (ETH) karıştırıcı Tornado Cash’e karşı son yasağının arkasından, bir takım tanınmış kurum ve meşhur, yaptırımlı platformdan fon aldıktan sonrasında garip bir hal aldı. Kuruluşlar ve ünlülerin adresleri halka açıktır şu sebeple birçoğu Ethereum Ad Hizmeti alanlarını satın almıştır ve ötekiler, takas edilemez kıymetli jetonlarını (NFT’ler) göstererek genel adreslerini paylaşmıştır.

Mesela, “Shady_Holdings”in Opensea’da bir hesap olduğu ve ilişkili ethereum adresinin rap yıldızı Eminem olarak malum Marshall Mathers’a bağlı olduğu hepimiz tarafınca biliniyor. Sadece Mathers şanslıydı ve OFAC tarafınca yasaklanmış ethereum alan öteki bazı meşhur NFT koleksiyoncuları benzer biçimde tozlanmadı.

Birisi Tornado’dan 0.1 ETH lmaaaaoooooo ile bir sürü cüzdanın tozunu alıyorhttps://t.co/3NfLuz9qYF pic.twitter.com/xsmiyM8sxq

— joseph.eth (@josephdelong) 9 Ağustos 2022

Hemen hemen alınmamışsa hepimiz bir ENS adı kaydettirebileceğinden, tozu alınan ENS alan adlarının kayıtlı adlarla direkt bağlantılı olduğu güvence edilmez. Sadece halk, ENS alan adlarını ifşa eden birçok şahıs ve firmanın farkındadır, mesela Amerikan bira üreticisi Budweiser, 11 Ağustos 2021’de beer.eth ENS adını 96 bin dolara satın aldı. Pahalı mavi çipli NFT’ler satın alan birkaç meşhur Bored Apes yada Cryptopunks, bu NFT’leri gerçek adlarını kullanarak kayıtlı ENS alan adlarıyla satın aldı.

9 Ağustos 2022’de, raporlar, anonim bir Tornado Cash kullanıcısının, görünüşte ünlülere ve tanınmış kuruluşlara bağlı bir takım ENS adına minik oranda ETH tozunu aldığını yada gönderdiğini detaylı bir şekilde deklare etti. Gönderici, bazılarının spor ayakkabı devi Puma ve Ukrayna Kripto Bağışları ether adresine ilişkin olduğu iddia edilen oldukça sayıda adrese 168 dolar değerinde 0.1 ETH gönderdi. Ek olarak, Coinbase CEO’su Brian Armstrong ve Andreessen Horowitz’in kurucu ortağı Ben Horowitz’e bağlı ENS isimlerinin de sözde ‘kusurlu eter’in minik bir kısmı gönderildi.

Zincir üstündeki veriler, Snoop Dogg’un takma adı ENS olan “Cozomo de’ Medici”nin tozunu aldığını gösteriyor. Youtuber Logan Paul, Linkin Park’tan Steve Aoki, popüler NFT sanatçısı Beeple ve Amerikalı tv sunucusu ve güldürmen Jimmy Fallon, toz almanın alıcılarıydı. Randi Zuckerberg, Shaquille O’Neal ve Dave Chappelle de OFAC tarafınca yasaklanmış eter tarafınca tozlandı.

ENS adlarının çoğunun, bir zamanlar sevgili NFT’lerini gösterdikleri için gerçek kişiyle ilişkili olduğu doğrulandı. Bir Amerikalının Tornado Cash ile herhangi bir halde etkileşime girmesi yasa dışı olduğundan, platformla ilişkisi olanlar soruşturulabilir ve bazıları yaptırım yasalarına uymamakla suçlanabilir.

Coinbase’den Brian Armstrong OFAC’d pic.twitter.com/utIY2c3YYt aldı

— db (@tier10k) 9 Ağustos 2022

Bununla beraber, kitlesel tozlama, medyanın ve toplumsal medyadaki kripto kullanıcılarının dikkatini çekmiş olduğu için, tozlanan şahıs ve kuruluşların yaptırım uygulanan kuruluştan fon almaya niyeti olmadığı oldukça açık. ABD yasaları, Tornado Cash yada yaptırım uygulanan kripto adreslerinden herhangi biriyle kasıtlı olarak etkileşime giren herhangi bir Amerikan vatandaşının yada ABD merkezli kuruluşun, ihlal başına 90.000 ila 308.000 $ içinde hapis cezası ve para cezası benzer biçimde cezalarla karşı karşıya kalabileceğini belirtiyor.

Bu hikayedeki etiketler

Ben Horowitz, Blue-Chip NFTS, Brian Armstrong, Cozomo de’ Medici, Crypto, Cryptocurrency, defi eğitimcisi, Digital Assets, Dusted, Dusting, ENS, ENS alan adları, ENS alanları, Hacker’lar, Jimmy Fallon, Lazarus Group, Logan Paul, Karıştırma Uygulaması, NFT’ler, şimal kore, OFAC, OFAC sıralaması, Puma, sdn sıralaması, Snoop Dogg, Steve Aoki, Tornado cash, Tornado Cash ETH, Tornado Cash ETH adresleri, Tornado Cash karıştırıcı, gömü departmanı, ABD Hazinesi

Meşhur şahıs ve kuruluşların kitlesel Tornado Cash tozunu alması hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu mevzu hakkında ne düşündüğünüzü aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Jamie Redman

Jamie Redman, Bitcoin.com News’de Haber Lideri ve Florida’da yaşayan bir finansal teknoloji gazetecisidir. Redman, 2011’den beri kripto para birimi topluluğunun etken bir üyesidir. Bitcoin, açık kaynak kodu ve merkezi olmayan uygulamalar için bir tutkusu vardır. Eylül 2015’ten bu yana Redman, Bitcoin.com News için bugün ortaya çıkan yıkıcı protokoller hakkında 5.700’den fazla yazı yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir