Société Générale Ekonomistleri, 114,8 Zirvesine Doğru Yükselişin ‘Dışarıda Değil’ Bulunduğunu Söylemiş oldu

2022’de, küresel ekonomideki gerilemeye ve dünya genelinde artan enflasyona karşın ABD doları oldukca kuvvetli oldu. 12 gün ilkin ABD Dolar Endeksi (DXY) 114,8’e terfi etti ve o zamandan beri, endeks toparlandı ve Société Générale’deki ekonomistlerin yakın tarihindeki bir analizi, endeksin büyük olasılıkla 114,8’lik yüksek seviyeye doğru toparlanacağını belirtiyor.

Dolar Endeksi Son Gerilemenin Peşinden Tekrardan Yükselmeye Başlıyor, Société Générale Ekonomistleri ‘Yukarı Momentumun Yaygınlığı’ Görüyor

Dolar olarak da malum ABD doları, bu yıl sayısız fiat para birimine karşı sıkıntılı bir düşman oldu. Euro, sterlin, yuan ve Avustralya ve Kanada doları benzer biçimde büyük bir fiat para birimi, doların gücünden yen benzer biçimde. 27 Eylül’de ABD Dolar Endeksi (DXY), 2001’den beri kaydedilmemiş bir yükseklik olan 114,8’lik bir yüksekliğe ulaştı. DXY, doların altı değişik fiat para birimine karşı kıymetini ölçmek için kullanılan bir endekstir.

ABD doları karşısında işlem gören fiat para birimleri sepeti, Avrupa Birliği’nin euro, İsviçre frangı, İsveç kronu, İngiliz sterlini, Kanada doları ve Japon yeninden oluşur. Sadece altı para biriminden oluşan sepet, sepetin %57,6’sını euro oluşturduğundan ve yen %13,6 ile ikinci en büyük bileşen olduğundan eşit olarak dağılmamaktadır. Endeks, tüccarlara, analistlere ve ekonomistlere doların yabancı para sepeti karşısındaki enerjisini adil bir halde değerlendiriyor.

DXY, 1973 senesinde ABD başkanı Richard Nixon altın standardını kaldırdığında ve Bretton Woods Anlaşması feshedildiğinde tanıtıldı. O zamanlar, DXY başlangıçta 100 bazında başladı ve endeks o zamandan beri büyük bir artış göstererek Şubat 1985’te tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. O vakit 1985’te, DXY 160.41’e ulaştı ve kırılmak için 12 gün ilkin kaydedilen en yüksek seviyenin rekorunu kırarsa, endeksin %39’dan fazla artması gerekir.

Fransız merkezli finansal hizmetler şirketi Société Générale SA’dan (Socgen) ekonomistler, DXY’nin son düşüşün arkasından 114,8 aralığına geri döndüğüne inanıyor. Socgen ekonomistleri 7 Ekim’de ayrıntılarını “113.60’a doğru bir toparlanma ve 114.80’e yakın zirve dışlanmadı” dedi. Pazar öğleden sonrasında saat 11’de (EST).

“Yalnızca 110.00/109.30’daki destek bölgesi ihlal edilirse daha derin bir geri çekilme riski olur. Bu şekilde bir senaryoda, [the] bir sonraki hedef olabilir [the] Socgen ekonomistleri firmanın ABD doları ve piyasa görünümü notunda Eylül’ün düşüğü 107.60″ yazdı. Ekonomistler, “Günlük RSI, hala yukarı yönlü momentumun yaygınlığını gösteren yükseliş bölgesinde” diye ekledi.

Şu anda, beş günlük ölçümler, avronun ABD doları karşısında %2,39, Japon yeninin %1,02 ve İngiliz sterlinin %3,19 kıymet kaybettiğini gösteriyor. Bir ons altın bu hafta sonu dolar karşısında %1,04 düştü ve gümüş kabaca %2,47 düştü, sadece gene de ons başına 20 doların üstünde, .999 saf gümüşün üstünde. Mevcud tüm kripto para birimlerinin küresel kripto piyasası kapitalizasyonu, son 24 saat içinde %0,08 arttı ve kripto ekonomisi şu anda 944,60 milyar dolar değerinde.

Nasdaq %3.8, Dow Jones kompoziti %2.05, NYSE %3.34 ve S&P 500 %2.8 kıymet kaybederken hisse senedi piyasaları Cuma öğleden sonrasında kırmızıyla kapanmış oldu. Cuma günü ABD borsasından bir trilyondan fazla nominal ABD doları yada bugün tüm kripto ekonomisinin büyüklüğünden daha büyük bir ABD doları kıymeti silindi.

Bu hikayedeki etiketler

1985, 2001, Avustralya doları, Kanada Doları, kripto piyasası, DOW, DXY, Euro, Euro düşüşleri, Frangı, Fransız Bankası, altın, Yüksekler, krona, Büyük Hisse Senetleri, nasdaq, NYSE, pound, pound slipleri, S&P 500, gümüş, Socgen, Socgen ekonomistleri, Societe Generale, Société Générale SA, ABD doları, yükseliş momentumu, ABD Dolar Endeksi, USD, USD ticareti, yen

ABD dolarının toparlanıp son zirvelere doğru ilerlemesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu mevzu hakkında ne düşündüğünüzü aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Jamie Redman

Jamie Redman, Bitcoin.com News’de Haber Lideri ve Florida’da yaşayan bir finansal teknoloji gazetecisidir. Redman, 2011’den beri kripto para birimi topluluğunun etken bir üyesidir. Bitcoin, açık kaynak kodu ve merkezi olmayan uygulamalar için bir tutkusu vardır. Eylül 2015’ten bu yana Redman, Bitcoin.com News için bugün ortaya çıkan yıkıcı protokoller hakkında 6.000’den fazla yazı yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir