Solana DEX OptiFi Yanlışlıkla Kendini Kapatıyor, 661.000 Doları Kilitliyor

Mühim Çıkarımlar

OptiFi ekibi, dün rutin bir yükseltme esnasında Solana ana ağında OptiFi programını yanlışlıkla kapattıklarını söylüyor. Kapanma, bir çok ekip üyelerinden gelen 661.000 dolarlık fon yitirilmesine niçin oldu. OptiFi, kullanıcılarını önümüzdeki iki hafta içinde bütünleştirme sözü verdi.

Bu makaleyi paylaş

Solana blok zincirindeki bir proje olan merkezi olmayan opsiyon borsası OptiFi, geliştirme ekibinin yanlışlıkla ana ağı kapatması ve bir yükseltme girişimi esnasında fonları kilitlemesinden sonrasında beklenmedik bir durma noktasına geldi.

Onurlu Bir Hata

OptiFi geliştiricileri dün pahalı bir gaf yapmış oldu.

OptiFi’nin geliştirme ekibi, resmi Twitter hesaplarından, yanlışlıkla OptiFi ana ağ programını kapattıklarını ve ortalama 661.000 ABD Doları USDC’yi kilitlediklerini belirtti.

OptiFi, Solana’da kullananların seçenekleri takas etmesine olanak tanıyan merkezi olmayan bir borsadır. Otopsiye bakılırsa, ekip 29 Ağustos’ta protokolü yükseltmeye çalıştı, sadece dağıtım beklenenden uzun sürdüğünde operasyonu iptal etti. Gene de, yeni bir “tampon” hesabın hakkaten oluşturulduğunu ve OptiFi’nin aslına bakarsanız 17.2 SOL tokeninden birazcık daha fazlasını (yazım esnasında ortalama 533 $ değerinde) aktardığını çabucak fark ettiler. Ekip, bu belirteçlerin alınmasını sağlamak için OptiFi programını kapatmayı denedi. Manevra işe yaradı: ne yazık ki, ekip tekrardan konuşlandırmaya çalıştığında, bir hata mesajı programın kalıcı olarak kapatıldığını belirtti.

Otopsiye bakılırsa, suçlu, geliştiricilerin jetonları geri alma girişimlerinin bir parçası olarak yürüttüğü “solana program kapatma” komut satırıydı. Sadece, görünüşe bakılırsa OptiFi ekibinin bilmediği “solana program kapatma”, programı kalıcı olarak ve geri alınamaz bir halde kapatma etkisine haizdir. Geliştiriciler, program kapatma işlevinin geri alınamaz doğası hakkında geliştiricileri uyarmak için Solana geliştiricilerinden Solana belgelerinde değişim yapmalarını istedi.

OptiFi ekibi, kilitli fonların %95’inin ekip üyelerine ilişkin bulunduğunu ve kullananların tüm kayıplarının ortalama iki hafta içinde geri ödeneceğini söylemiş oldu. Ek olarak OptiFi AMM yarışmasının katılımcılarının bu gaftan etkilenmediğini ve kazananların 5 Eylül’de açıklanacağını da belirttiler.

Izahat: Yazma esnasında, bu parçanın yazarı ETH’ye ve öteki birkaç kripto para birimine sahipti.

Bu makaleyi paylaş

Bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vasıtasıyla erişilen bilgiler, doğru ve güvenilir olduğuna inandığımız bağımsız kaynaklardan elde edilmiştir, sadece Decentral Media, Inc., bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vasıtasıyla erişilen herhangi bir bilginin güncelliği, eksiksizliği yada doğruluğu mevzusunda hiçbir beyanda bulunmaz yada güvence vermez. . Decentral Media, Inc. bir yatırım danışmanı değildir. Kişiselleştirilmiş yatırım tavsiyesi yada öteki finansal tavsiyeler vermiyoruz. Bu internet sayfasındaki bilgiler evvelinde haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu internet sayfasındaki bilgilerin bir kısmı yada tamamı güncelliğini yitirebilir yada tamamlanmamış yada yanlış olabilir yada olabilir. Eski, tamamlanmamış yada yanlış detayları güncelleyebiliriz, sadece buna zorunlu değiliz.

Bu internet sayfasındaki bilgilere dayanarak asla bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım sonucu vermemeli ve bu internet sayfasındaki herhangi bir bilgiyi asla yatırım tavsiyesi olarak yorumlamamalı yada bunlara güvenmemelisiniz. Bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım tavsiyesi arıyorsanız, lisanslı bir yatırım danışmanına yada başka bir nitelikli finans uzmanına danışmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Herhangi bir ICO, IEO, kripto para birimi, para birimi, tokenleştirilmiş satışlar, menkul kıymetler yada emtialar hakkında çözümleme yada raporlama için herhangi bir şekilde tazminat kabul etmiyoruz.

Tüm şartlar ve koşullara bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir