Solana Kurucu Ortağı, Ağ Kesintilerine ‘Uzun Vadeli Düzeltme’ Çalışmalarında Bulunduğunu Söylüyor

Solana’nın kurucu ortağı Anatoly Yakovenko, Solana’nın kesintilerinin kullanıcılarını ilgilendirdiğini biliyor. Sadece ağ için bir çözüm ufukta olabilir.

Yakovenko, gm podcast’in son olarak bölümünde Decrypt’e “Bu bizim için en büyük güçlük ve bir numaralı öncelik oldu” dedi.

Genç geçmiş kanıtı, hisse kanıtı hibrit blok zinciri, 2020’de piyasaya sürülmesinden bu yana beş büyük kesinti yaşadı. Bu beş kesintiden üçü bu yıl meydana geldi ve her biri Solana’nın kodundaki yada ağdaki hataların sonucuydu. botlardan gelen suni trafik tarafınca boğulmak.

Yakovenko, Ağustos ayında duyurulan ikinci bir Solana müşterisi olan Firedancer’ın kendi ayrı yazılım geliştirme ekibine haiz olacağı için “uzun vadeli bir düzeltme” olacağına inanıyor. Web3 şirketi Jump Crypto, Solana Vakfı ile ortaklaşa Firedancer’ı geliştiriyor.

Jump Crypto, Firedancer’ın Solana’yı mühim seviyede ölçeklendireceğini ve önümüzdeki bir ila iki yıl içinde daha çok işlemi daha verimli bir halde gerçekleştirmesini umuyor.

Yakovenko, “Ayrı bir ekip olduğundan, kodlarında bizimkiyle aynı hatalara haiz olma olasılığı neredeyse sıfır oluyor,” dedi.

Kurucu ortak, Solana ile ilgili mevcut sorunların büyük seviyede insan hatasına bağlanabileceğini söylemiş oldu. Yakovenko, Solana’nın “oldukça karmaşık” bulunduğunu savunarak, “Bu hala insanoğlu tarafınca yazılmış bir yazılım” dedi.

“Monolitik bir zincir, doğrusu Ethereum şeklinde fakat her şeyi aynı anda yapıyor.”

Kurucu ortak, yanlış yapılandırılmış bir doğrulayıcının Solana ağını karıştırdığı ve hangi çatalın doğru olduğundan güvenli olmadığı ve ağın durmasına niçin olduğu son olarak Solana kesintisini gösterdi.

Yakovenko, “Sadece bu tür başarısızlıklar hiçbir vakit herhangi bir kullanıcının fonlarını yada program durumunu riske atmaz, bundan dolayı Solana’nın 2.000 değişik doğrulayıcısı vardır.” Dedi.

Solana’nın 2.000’den fazla doğrulayıcısı ve ağının ortalama 3.400 değişik kopyası olduğundan, eleştiri bir arıza meydana ulaştığında seçilebilecek fazlaca sayıda yedek vardır.

Yakovenko, “Bu kopyalardan biri hayatta kalmış olduğu sürece, tüm ağı etkili bir halde kurtarabilirsiniz.” Dedi.

Kurucu ortak, Solana’nın beş kesintisine ek olarak, ağın oldukça yüksek trafik görmüş olduğu ve “kullanılamaz hale geldiği” zamanlar bulunduğunu kaydetti. Bu Solana’ya özgü olmayan bir mesele.

DeFi ve NFT’ler için önde gelen blok zinciri olan Ethereum, seneler süresince ağ tıkanıklığından fena bir halde muzdaripti. Mesela, 2017’de ağ CryptoKitties NFT’lerinin ağırlığı altında çöktü ve daha kısa sürede, tıkanıklık, Ethereum’u Nisan ayında Yuga Labs’ın 561 milyon dolarlık “Otherside” NFT lansmanı esnasında gerilemeye getirdi.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir