S&P Global, zayıf 2. çeyrek kazançları ve rekabetçi baskılar sebebiyle Coinbase kredi notunu düşürdü

Büyük Amerikan kripto para borsası Coinbase, bu yılki son kazanç raporunun peşinden derecelendirme kuruluşu S&P Global tarafınca uzun vadeli ihraççı kredi notunun BB+’dan BB statüsüne düşürüldüğünü görmüş oldu.

Ajans, Perşembe günü bir notta not düşürmeyi doğruladı ve Coinbase’in 2022’nin ikinci çeyreğindeki daha zayıf performansına itici bir unsur olarak işaret etti. Coinbase’in bu yıl pazar payını rakiplerine kaptırmasıyla beraber kripto para borsası sektöründeki yoğun rekabet riski de vurgulandı.

“Negatif görünüm, kripto piyasasındaki gerilemenin süresi ve firmanın işletme giderlerini ihtiyatlı bir halde yöneterek verimli bir halde emek harcama kabiliyeti hakkında belirsizlikleri yansıtıyor.”

Notun düşürülmesi, bununla beraber, rekabet ortamı ve düzenleyici risk tarafınca yönlendirilen “pazar payında daha çok bozulma” potansiyelini de yansıttı. Derecelendirme kuruluşu, Coinbase’deki toplam işlem hacminin çeyrek bazda %30 düştüğünü, tüm mekanlardaki toplam kripto para spot tecim hacminin ise yalnız %3 düştüğünü ve bunun daha düşük bir pazar payına yol açtığını belirtti.

Not, spot ticaretin piyasa yapıcılar ve Coinbase’in fazlaca daha minik bir pazar payına haiz olduğu yüksek frekanslı tecim firmaları içinde daha yoğun hale geldiğini kabul etti.

Devam eden kripto para ayı piyasası da damgasını vurdu ve S&P Global, zayıf kripto para birimi değerleri ve kurumsal müşterilerden net çıkışlar sebebiyle Coinbase’deki toplam varlıkların ilk çeyreğe gore %63 düşüşle 96 milyar dolara gerilediğini altını çizdi.

İlgili: Coinbase, ‘süratli ve öfkeli’ kripto gerilemesinde ikinci çeyrekte 1,1 milyar dolar yitik bildirdi

Binance’in dünya çapındaki Bitcoin alım satım ücretlerini ortadan kaldırma hamlesi, derecelendirme kuruluşunun Coinbase’in şirket için mühim bir gelir deposu olmaya devam eden kendi ücret yapılarını gözden geçirmeye zorlanabileceğine inanmasına niçin oldu:

Rakiplerin bu tür agresif fiyatlandırma eylemleriyle birleştiğinde, Coinbase’de emsallere kıyasla daha yüksek işlem ücretlerinin, perakende kanalında (2022’nin ilk yarısında firmanın toplam gelirlerinin ortalama %80’ini oluşturan) ücret sıkıştırma riskini artırabileceğine inanıyoruz. ”

Coinbase, staking programlarına ve listelenen çeşitli kripto para tokenlerinin sınıflandırılmasına yönelik devam eden soruşturmaların incelemesi altındayken, düzenleyici baskılar da bir kaygı deposu. Eski bir Coinbase çalışanı, Temmuz 2022’de ABD SEC tarafınca menkul kıymet dolandırıcılığıyla suçlandı ve borsayı daha da mercek altına aldı.

Notun düşürülmesine karşın S&P Global, son kripto para piyasası düşüşünü şiddetlendiren makro faktörlere karşın Coinbase’in “düşük genel riski” sürdürmesini bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir