Spice DAO, Rezil ‘Dune’ Kitap Müzayedesinden Sonrasında Çözülecek

Baharat akışı durdu. Alejandro Jodorowsky’nin “Dune Bible” olarak malum storyboard koleksiyonunu satın almak için kurulan merkezi olmayan özerk bir organizasyon olan Spice DAO, planını bugün duyurdu ve Spice token sahiplerine ETH’de ödeme yapmış oldu.

Orijinal adı Dune DAO olan Spice DAO, Dune’un daha önceki başarısız bir üretimi için Jodorowsky üretim kılavuzunun ender bir kopyasının müzayedesini kazanmak için Soban “Soby” Saqib tarafınca ortaklaşa kuruldu.

Bir DAO, esas olarak, üyeleri içinde grup kontrolünü organize etmek ve yaymak için Web3 araçlarını kullanan çevrimiçi bir topluluktur. DAO’lar, üyelerini teşvik etmek ve karar vermeyi yönetmek için çoğu zaman bir kripto para birimi yada jeton kullanır.

Grup, Christie’s’e teklif vermek için kitabın tahmini 25.000 ila 35.000 ABD Doları değerinden fazlaca daha çok olan ETH’de 750.000 ABD Doları topladı. Müzayede sona erdiğinde, “Dune Bible” 3 milyon dolarlık bir satış fiyatına sahipti.

Ne yazık ki Spice DAO için müzayedeci kripto tekliflerini kabul etmiyordu.

Kitabı kaybetmemek için Soby, açık artırmayı kazanmak için ücretler hariç ortalama 3.010.750 dolar koydu.

O sırada Decrypt’e, topluluğun kendisini destekleyeceğini bildiğini söyleyerek, “Kimse başarısız olmak istemiyor, kimse tüm bu parayı toplamak ve kazanmak istemiyor, ben de yaptım” dedi.

Aylarca devam eden tartışmalar, tavsiyeler ve planlı bir animasyon dizisi, kitabın kopyalarını üyelerine dağıtması ve halka açık sergiler de dahil olmak suretiyle gerçekleştirilmemiş hedeflerin peşinden Spice DAO kapanıyor.

Bu ayın başlarında, Spice DAO çekirdek üyesi Kortelin, DAO’nun forumuna DAO’nun DAO ve hazinesi için üç aşamalı bir geri ödeme aşaması uygulayacağını bildirdi:

Aşama I: Parasız bir NFT airdrop’u yerine, halka açık satıştan ilkin (şu anda 15 Ağustos’ta planlanıyor) FMP NFT’lerini satın almak için kullanabilecekleri $SPICE’larını $ETH karşılığında kullanmak isteyen DAO üyelerinden oluşan bir beyaz sıralama oluşturun. Aşama II: FMP NFT koleksiyonunu dört hafta yada daha kısa sürede sat. Bu, Spice DAO Hazinesini maksimum ETH $ ile tamamlamalıdır. Potansiyel arbitrajla savaşım etmek için halka açık satıştan ilkin tüm $SPICE sahiplerinin anlık görüntüsünü alın. Aşama III: Belirlenecek. Çekirdek Ekip, 17 Kasım’da gösterime girecek olan Dune: Part II için 250 milyon dolarlık Hollywood pazarlama kampanyasından yararlanmak için 2023’ün 4. çeyreğinde “Dune Bible” satışını düşünüyor.

Kortelin Salı günü DAO’nun Discord sunucusunda “Şu anda Redemption Phase One’ı yürütüyoruz” dedi. $SPICE sahipleri, DAO Hazinesinden 1 milyon $SPICE = 0,3 ETH oranında ETH talep etmek için tokenlerini yakabildiler.

Soby, ertesi gün Kortelin’in DAO’dan çekilme ettiğini söylüyor.

Soby, Spice DAO Discord sunucusunda “İlginç bir seyahat oldu” diye yazdı ve çekirdek üye Kortelin’in “çarpışmadan” sonrasında çekilme ettiğini ekledi.

Soby, “Spice DAO için kalabalığın artmasına destek olmama karşın, asla bir operatör olmak niyetinde değildim,” diye yazdı. “Aylar süresince çekirdek ekip için birçok kapı açtım ve farklılıklar sebebiyle hakkaten hiçbir şey yapılmadı.”

Soby, DAO’nun Frank Miller ile planlanmış bir NFT düşüşü şeklinde hedeflerinin çoğuna ulaşmasına karşın, token sahipleri için işlerin iyi gitmediğini söylemiş oldu ve “Dune İncili”nin “mantıklı bir şeye” aktarılacağını anlatmaya devam etti. ”

Soby, şimdi planın, işlerin başladığı yere geri dönmek, geliri DAO’nun hazinesine gidecek ve sonrasında üyeler tarafınca multisig tarafınca tutulan ve ETH’de kullanılabilecek $SPICE jetonları ile beraber talep edilebilecek olan “Dune İncilini” açık artırmaya çıkarmak bulunduğunu söylüyor.

“Bundan sonrasında DAO’nun varlığı sona erecek” diye yazdı.

Spice DAO ve Soby’nin planındaki çatlaklar, müzayededen derhal sonrasında kendini göstermeye başladı.

Problem, müzayedeyi kendi parasını kullanarak kazanan “Dune Bible”, Spice DAO yada Soby’nin kime ilişik bulunduğunu içeriyordu. Kitap Soby’den DAO’ya iyi mi aktarılacak, DAO onu nerede saklayacak ve bu kitaba haiz olmak alıcıya onu ticari girişimlerde kullanma hakkı veriyor mu?

DAO, olmadığını çabucak anlamış oldu ve Dune ile ilgili medyayı üretmeyi planlıyor, neredeyse aynı hızla kurudu. Telif hakkı endişelerini öne sürerek Dune DAO, bu senenin başlarında Spice DAO olarak tekrardan markalaştı.

Günümüzün sert kripto kışına süratli bir halde ilerleyin ve grup, “Dune İncil” i açık artırmaya çıkarmak, token sahiplerine tazminat ödemek ve operasyonları durdurmak istiyor.

Soby, “İşlerin iyi mi yürümüş olduğu utanç verici” dedi.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir