Stablecoin projelerinin rekabete değil işbirliğine ihtiyacı var: Frax kurucusu

Frax Finance’in kurucusu Sam Kazemian, Stablecoin projelerinin birbirlerinin likiditesini ve ekosistemi bir tüm olarak büyütmek için daha işbirlikçi bir yaklaşım benimsemesi icap ettiğini söylüyor.

Cointelegraph’a konuşan Kazemian, paylaşılan likidite havuzları ve güvence şemaları vasıtasıyla stablecoin “likiditesi birbiriyle orantılı olarak büyümüş olduğu” sürece, stablecoin’ler içinde asla gerçek bir rekabet olamayacağını deklare etti.

Kazemian’ın FRAX durağan(durgun) parası, arzının bir kısmı teminatla ve öteki kısımları algoritmik olarak desteklenen bir kesirli-algoritmik durağan(durgun) paradır.

Kazemian, her bir tokenin giderek daha çok iç içe geçmiş olduğu ve birbirinin performansına bağlı olduğundan stabilcoin ekosistemindeki büyümenin “sıfır toplamlı bir oyun” olmadığını deklare etti.

FRAX, teminatının bir parçası olarak Circle’ın USD Coin’ini (USDC) kullanır. Maker Protocol tarafınca yönetilen merkezi olmayan bir stabilcoin olan DAI, dolaşımdaki tokenlerin yarısından fazlası için güvence olarak USDC kullanıyor. FRAX ve DAI, piyasa sınırlarını genişletmeye devam ettikçe, muhtemelen daha çok USDC teminatına gereksinim duyacaklar.

Sadece Kazemian, bir proje ötekini terk etmeye karar verirse bunun ekosistem üstünde negatif tesirleri olabileceğine dikkat çekti.

“Söylemesi popüler bir şey değil, sadece Maker USDC’sini terk ederse, onlardan elde ettikleri getiri sebebiyle Circle için fena olur.”

USDC iş anahtarı

Piyasa değerine gore en üst sıradaki mevcut ilk üç durağan(durgun) para Tether (USDT), USDC ve Binance USD (BUSD). DAI ve FRAX, en üstte dördüncü ve beşinci sırayı alan merkezi olmayan durağan(durgun) paralardır.

USDC, CoinGecko’ya gore geçtiğimiz Temmuz ayında iki katından fazla artarak 55 milyar dolara ulaşan piyasa değeriyle, üçünün de geçtiğimiz yıl içinde en büyük büyümesine haiz oldu.

Kazemian, USDC’nin sanayi genelinde yayılmasının ve rezervleri hakkında tartışmalı olarak daha çok şeffaflığın, onu ekosistem içindeki ortaklaşa iş için en kıymetli stabilcoin yapması icap ettiğini düşünüyor.

USDC’yi “düşük riskli ve düşük inovasyon projesi” olarak nitelendirdi ve bunun öteki durağan(durgun) paralardan daha çok yenilik için temel katman olarak hizmet ettiğini kabul etti. Dedi ki:

“Biz ve DAI, klasik bir bankanın üstündeki merkezi olmayan banka şeklinde, USDC’nin üstündeki inovasyon katmanıyız.”

Algo stablecoin’ler çalışmıyor

FRAX stabilcoin kısmen algoritmik olarak stabilize edilmiş olsa da, Kazemian saf algoritmik stabilcoinlerin “bir tek çalışmadığını” söylüyor.

Mayıs ayında trajik bir halde çöken Terra USD (UST) şeklinde algoritmik durağan(durgun) paralar, arzı geleneksel güvence yerine piyasa koşullarına gore ayarlayan karmaşık algoritmalar vasıtasıyla durağan(durgun) tutuyor.

“Merkezi olmayan bir zincir üstünde durağan(durgun) paraya haiz olmak için teminata haiz olması gerekiyor. Maker şeklinde aşırı teminatlandırılması gerekmiyor, sadece dış teminata ihtiyacı var.”

Terra’nın ekosistemindeki ölüm sarmalı, şu anda USTC olarak malum UST, mandalını kaybettiğinde ortaya çıktı.

Protokol, stablecoin’i destekleyen kafi sayıda token olduğundan güvenli olmak için yeni LUNA tokenlerini basmaya başladı. Süratli para basımı, şimdi LUNC olarak malum LUNA’nın fiyatını düşürdü, bu da tokenlerin tam bir perakende satışını ateşledi ve herhangi bir tekrardan kur umudunu mahvetti.

İlgili: Likidite protokolü, sıfır kalıcı yitik sağlamak için durağan(durgun) paraları kullanır

UST depeg’ine kadar geçen haftalarda, Terraform Labs kurucusu Do Kwon, projesinin stabilcoini değişik güvence biçimleri, bilhassa BTC ile kısmi olarak desteklemesi icap ettiğini belirtti.

“Sonunda, Terra bile modellerinin işe yaramayacağını anlamış oldu,” diye ekledi Kazemian, “bu yüzden başka jetonlar satın almaya başladılar.”

Mayıs ayının sonunda Terra, 3.5 milyar dolarlık BTC’sinin neredeyse tamamını satmıştı.

Terra, Deus Finance’ten öteki algo stablecoin DEI de dahil olmak suretiyle, yazının yazıldığı sırada dolar kuruna geri dönemeyen öteki projeleri de geride bıraktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir