Stagflasyon ortamında varlıklarımıza ne olur? Akıllı para sonunda BTC’ye mi taşınacak?

Enflasyon, günümüzün en acil küresel ekonomik problemlerinden biri haline gelmiştir. Yükselen fiyatlar, gelişmiş dünyanın büyük bir bölümünün hem genel servetini hem de satın alma enerjisini büyük seviyede azalttı.

Enflasyon kesinlikle ekonomik krizin en büyük itici güçlerinden biri olsa da, köşede daha büyük bir çekince var – stagflasyon.

Stagflasyon ve piyasaya tesiri

İlk olarak 1965’te ortaya çıkan stagflasyon terimi, bir ülke ekonomisinde yüksek işsizlik ve durgun talep ile beraber devamlı olarak yüksek enflasyon oranına haiz bir ekonomik döngüyü tanımlar. Terim, 1970’lerde ABD’nin uzun soluklu bir petrol krizine girmesiyle popüler hale geldi.

1970’lerden bu yana, stagflasyon gelişmiş dünyada yine eden bir vaka olmuştur. Pek oldukça ekonomist ve analist, enflasyon ve artan işsizlik oranıyla mücadelenin giderek zorlaşması sebebiyle ABD’nin 2022’de bir stagflasyon dönemine girmek suretiyle olduğuna inanıyor.

Stagflasyonun ölçülebilmesinin yollarından biri gerçek oranlardır – enflasyona gore ayarlanmış faiz oranları. Gerçek oranlara bakmak, gerçek getiriyi ve varlıkların gerçek getirisini göstererek ekonominin gerçek yönünü ortaya çıkarır.

ABD Emek harcama İstatistikleri Bürosu’na gore, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Temmuz ayında %8,5’lik bir enflasyon oranı kaydetti. Temmuz ayı TÜFE, Mayıs sayılarından bir tek %1.3’lük bir artış göstererek, birçok siyaset yapıcıyı mevcut enflasyon oranının ciddiyetini reddetmeye sevk etti.

Sadece, gerçek oranlar oldukça daha değişik bir tablo çiziyor.

10 senelik ABD Gömü getirisi şu anda %2.8 seviyesinde bulunuyor. Enflasyon %8.5 ile ABD Gömü bonolarına haiz olmanın gerçek getirisi %5,7’dir.

2021 itibariyle küresel tahvil piyasasının büyüklüğünün 119 trilyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Menkul Kıymetler Endüstrisi ve Finansal Piyasalar Birliği’ne (SIFMA) gore, bunun ortalama 46 trilyon doları ABD pazarından geliyor. İpoteğe dayalı menkul kıymetler (MBS), şirket tahvilleri, belediye menkul kıymetleri, federal kurum menkul kıymetleri, varlığa dayalı menkul kıymetler (ABS) ve para piyasalarını içeren tüm durağan(durgun) gelirli piyasa SFIMA izleri, şu anda enflasyona gore ayarlandığında negatif getirilere haizdir. .

S&P 500 endeksi de aynı kategoriye giriyor. Shiller fiyat-kazanç (F/K) oranı, S&P endeksini aşırı kıymetli kategoriye koyuyor. Oran, S&P endeksinin önceki 10 yıl için enflasyona gore düzeltilmiş kazançlarını gösterir ve borsanın genel performansını ölçmek için kullanılır. 32.26’lık mevcut Shiller F/K oranı, 2008’deki mali kriz öncesinde kaydedilen seviyelerden oldukça yüksek ve 1920’lerin sonundaki Büyük Bunalım ile aynı seviyede.

1880’den 2022’ye kadar Shiller F/K oranını gösteren grafik

Emlak piyasası da kendini zor durumda buldu. 2020’de küresel emlak piyasasının kıymeti 326,5 trilyon dolara ulaştı – 2019 değerine gore %5’lik bir artış ve üstün dereceli bir artış.

Konut kıtlığını körükleyen artan nüfusun bu sayıyı bu yıl daha da yükseltmesi bekleniyordu. ABD’de, 2008 mali krizinden bu yana faiz oranları neredeyse sıfıra sabitlendi, bu da ipotekleri ucuz hale getirdi ve ülke genelinde konut satışlarını artırdı.

Yılbaşından bu yana gördüğümüz faiz oranlarındaki artış bunu değiştirecek. Ocak ayından itibaren Ulusal Ev Üreticileri Birliği (NAHB) konut piyasası endeksi tarihteki en süratli -35 düşüşünü görmüş oldu. Endekste kaydedilen düşüş, konut balonunun ansızın patladığı 2008 yılına gore daha süratli oldu. Bu hem de NAHB endeksinin görmüş olduğu en uzun aylık düşüş, Ağustos 2007’den bu yana ilk kez art arda 8. düşüşünü işaret ediyor.

2001’den 2022’ye kadar ABD NAHB Konut Piyasası Endeksini gösteren grafik

Piyasanın derhal her segmentinde düşüşler olurken, mühim sayıda kurum ve varlık yöneticisinin portföylerini tekrardan gözden geçirdiğini görebiliriz. Aşırı kıymetli mülk, aşırı satın alınmış hisse senetleri ve negatif gerçek getiri tahvillerinin tümü, birkaç yıla kadar sürebilecek bir stagflasyon dönemine giriyor.

Büyük kurumlar, varlık yöneticileri ve riskten korunma fonlarının tümü zor bir seçim yapmak zorunda kalabilir – piyasada kalmak, fırtınayı atlatmak ve hem kısa hem de uzun vadeli zararları riske atmak yada portföylerini daha iyi bir şansa haiz çeşitli varlıklarla tekrardan dengelemek. stagflasyonist bir pazarda büyümek.

Çeşitli pazarların kıymetini karşılaştıran grafik

Yalnız bazı kurumsal oyuncular ikinci yolu seçmeye karar verse bile, Bitcoin’e (BTC) artan oranda para aktığını görebiliriz. Kripto endüstrisi, kurumsal kabulde eşi görülmemiş bir gelişme görmüş oldu ve Bitcoin dışındaki varlıklar birçok büyük yatırım portföyünün ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Bununla beraber, en büyük ve en likit kripto varlığı olarak Bitcoin, bu yatırımların çoğunluğunun hedefi olabilir.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir