Stellar’ın XLM’si, XRP’ye karşı üstün dereceli düşük seviyeye ulaştıktan iki gün sonrasında %15 sıçradı

Stellar’ın (XLM) fiyatı, XLM/XRP çiftinin 0,181’lik üstün dereceli bir düşüş kaydetmesinden iki gün sonrasında öncesiz rakibi XRP’ye (XRP) karşı %15 terfi etti.

XLM/XRP paritesi, 31 Mart’ta gün içi yüksek seviyesi olan 0,20 XRP’ye terfi etti ve bu hareket, ABD doları piyasasında Stellar ve XRP arasındaki ayrışmayla aynı zamana denk geldi. Mesela, XLM’nin fiyatı 29 Mart’tan bu yana XRP’nin %3’lük düşüşüne karşı %11’in üstüne çıktı.

XLM/XRP haftalık fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

XLM fiyatı, Nisan ayında XRP’ye karşı %10 artış hedefliyor

Daha geniş bir süre diliminde XLM, Ocak 2021’deki 1.655 XRP zirvesine kıyasla %89 düştü. İlginç bir halde, zirve, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Ripple’a XRP tokenleri şeklinde menkul kıymetler sattığı iddiasıyla dava açmasından bir ay sonrasında oluştu.

SEC ve Ripple davası, hukuk uzmanlarının Ripple için bir galibiyetten yana olmasıyla artık sonuca yaklaşıyor.

Ayrıca, XLM, XRP karşısında uzun vadeli düşüş trendini sürdürüyor, sadece Nisan ayında bir toparlanma ihtimaller içinde.

Günlük grafikte, XLM/XRP’nin devam eden toparlanması, aşağıda gösterildiği şeklinde bir düşüş kanalı oluşturan oldukça aylık alçalan trend çizgisi direncinde başladı.

XLM/XRP günlük fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

Parite şimdi, Nisan ayında mevcut fiyatlardan %10 artışla 0,22 XRP’ye doğru bir yükselişi seyretmek için destek olarak 0,198-0,207 XRP direnç aralığını tersine çevirmeye bakıyor.

XLM, ABD doları karşısında eşit derecede yükseliş gösteriyor

Stellar fiyatı Mart ayında %25’ten fazla artarak dört ayın en yüksek seviyesi olan 0,113 dolara ulaştı. XLM şimdi Nisan ayının ilk haftasında potansiyel bir kısa vadeli fiyat düzeltmesi ve peşinden yeni senenin en yüksek seviyelerine doğru bir toparlanma rallisi için konumlandı.

Bu yükseliş görünümünün özünde, cup-and-handle olarak adlandırılan klasik bir teknik model var. Model, fiyat U-şeklinde bir iyileşme yada kupa geçirdiğinde ve peşinden bir konsolidasyon periyodu, kısaca sap, tümü “boyun çizgisi” isminde olan ortak bir direnç seviyesinin altında olduğunda oluşur.

Bu sırada fiyatın boyun çizgisinin üstüne çıkmasıyla çözülür ve kupanın alt kısmı ile boyun çizgisi arasındaki mesafe kadar yükselir.

XLM, Kasım 2022’den beri benzer bir tablo çiziyor. XLM/USD, Mart ayındaki fiyat patlaması esnasında modelin kırılma aşamasına girdi ve şu anda 0,131 $ civarlarındaki kırılma hedefine ulaşmaktan %20 uzakta.

XLM/USD günlük fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

Bununla beraber, XLM’nin günlük göreli güç endeksi (RSI), Nisan ayının ilk haftasında bir konsolidasyon yada düzeltme periyodu önererek 70’in üstündeki aşırı alım bölgesine girdi. Olduğu şeklinde, XLM fiyatı, mevcut fiyat seviyelerinden %12 düşüşle ortalama 0,095 $ seviyesinde düzeltme riski taşıyor.

İlgili: XRP fiyatı bugün niçin terfi etti?

İdeal olarak, tacirler bu tür düzeltmeleri, kap ve ele almanın koparma enerjisini çözümleme etme yöntemi olarak algılarlar. Dolayısıyla, fiyat, tecim hacimlerinde bir artışla beraber boyun çizgisinden sıçradığında, kırılma senaristliği doğrulanacak.

Tersine, eğer fiyat, hacimlerdeki artışla beraber boyun çizgisinin altında kapanırsa, bu, kap ve tut koparma senaristliğini tamamen geçersiz kılma riski taşır.

Bu yazı yatırım tavsiyesi yada tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım riski taşır ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir