Synthetix’in Kain Warwick’i Niçin DeFi Yönetiminin Kötüleştiğini Düşünüyor?


DeFi’nin Şifresini Çözmek, Decrypt’in DeFi e-posta bültenidir. (sanat: Grant Kempster)

DeFi, Lido Finance’in DAO’sunun, girişim şirketi Dragonfly ile 14,5 milyon dolarlık bir anlaşmaya aracılık etmesinden, Maker’ın DAO’nun, Terra çökmeden ilkin, merkezi olmayan stablecoin DAI’sini Terra’nın UST’sinin üstüne geri itmek için yarışına kadar, garip yönetişim deneyleriyle dolup taşıyor.

Sadece bu deneylerin hepsi başarıya ulaşmış olmadı.

Bir DAO, kendi topluluğunun, proje hazinesinin bir kısmını bir hack kurbanı yapmak için kullanmak için verdiği oydan vazgeçti. Synthetix’in kurucusu DeFi gurusu Kain Warwick, oyunun durumu için oldukca daha sert sözler söylüyor.

Geçen hafta Chainlink SmartCon’da Decrypt’ten Dan Roberts ile derinlemesine bir münakaşa esnasında Warwick, DeFi yönetiminin bir yıl öncesine bakılırsa “bugün hakkaten daha fena” olduğuna inandığını söylemiş oldu.

“Yönetim, bir boğa piyasası esnasında pencereden atılıyor, değil mi?” dedi Warwick. “Kimsenin umurunda değil, ‘Mümkün olduğunca acele hareket etmeye çalışalım, bir tek mümkün olan en aptalca şeyi yapalım’ benzer biçimde. Hakikaten tehlikeli sonuç olan, sadece oldukca fazla fikir gerektiren tüm bu şeyler ve deneyler uçup gidiyor. ”

Synthetix’in şu anda merkezi olmayan finans dediğimiz şeyi yaratmadaki görevi göz önüne alındığında, keskin eleştirinin hususi bir ağırlığı var. Kullananların gerçek dünyadaki varlıkların “bileşik” versiyonlarının fiyatını takip eden jetonları tutmasına ve takas etmesine müsaade eden bir platform olan Synthetix, bir jeton dağıtım modeli olarak verim çiftçiliğinin erken öncülerinden biriydi. Proje bununla beraber Synthetix’i desteklemek için üç değişik DAO’ya dönüşen ilk projelerden biriydi: ProtocolDAO, GrantsDAO ve SynthetixDAO.

“Yönetim tiyatrosu”

Warwick’in uzay üstündeki tesiri küçümsenemez. Aynı konuşmada, kripto yönetişiminin çözmesi ihtiyaç duyulan bir sonraki kilit soruna da dikkat çekti: “yönetim tiyatrosu”.

“Kullanıcıya ilişkin” bir tek “bir jetona haiz” anlamına gelmez

“Topluluk odaklı” bir tek “anlaşmazlığı var” anlamına gelmez

“Yönetimde etken olmak” bir tek “tekliflere oy vermek” anlamına gelmez

Gerçek Web3’te yükseliş; Web3 tiyatrosuna dikkat edin.

— Spencer Öğlen 🕛 (@spencernoon) 25 Ekim 2021

Warwick, çoklu imza (özetlemek gerekirse “çoklu imza”) cüzdanları ve Snapshot benzer biçimde oylama platformları sorununu hususi olarak hedef aldı.

Hızlıca: Çoklu imza cüzdanı, birden fazla kişinin haiz olduğu bir kripto cüzdanıdır. Üç, beş, hatta on olabilir. Bu çoklu imza cüzdanındaki herhangi bir parayı taşımak için, birçok sahibi içinde çoğunluk düşünce birliğine ihtiyacınız var. Bu tür cüzdan, birçok büyük DAO hazinesinin kullandığı şeydir. Bir kişinin bir gömü fonuyla kaçma kabiliyetine haiz olmasını istemezsiniz – oldukca merkezi olmayan değil. Dolayısıyla: riski sınırlamak için çoklu imza.

Snapshot’a erişince, kripto topluluğu oylaması için zincir dışı bir yönetişim aracıdır. Proje, seçmenler için gaz maliyetlerini azaltarak katılım seviyelerini optimize etmek için başlangıçta zincir dışı bir çerçeve seçti.

Snapshot’ın takma adlı kurucusu Fabien, Telegram vasıtasıyla Decrypt’e verdiği demeçte, “Kullanıcılar için maliyeti ortadan kaldırarak yönetime iştirakı artırmaya oldukca destek oluyor” dedi. Tersine, Fabien, “Zincir içi oylama, güvenilir olmayan yürütmeyi kolaylaştırır, sadece balina olmayanları dahil etmeyi ve oylama gücü açısından gelişmiş mantığa haiz olmayı zorlaştırır.”

Bu takas Warwick için sorunlu.

“Snapshot’a gidiyorsunuz ve jetonlarınızla oy veriyorsunuz ve bu bir sinyal gönderiyor. Fakat sinyal nereye gidiyor? Sinyal ideal olarak çoklu imzaya gidiyor, değil mi?” SmartCon’da sahnede dedi. “Fakat çoklu imza bu sinyalden asla görevli değil. Çoklu imza, ‘Hayır, bunu yapmayacağız’ diyebilir.”

Warwick, birçok DAO aletinin “parlak kaplamasının” yönetişim için bir tek aceleye getirilmiş, boğa piyasası çözümü bulunduğunu savundu. Endüstrinin, bir projenin hazinesi üstünde gerçek kontrole haiz olmak için bir topluluğun oylarını direkt bu çoklu imzaya bağlamak için vakit ayırması icap ettiğini söylüyor.

“İşte bu yönetim tiyatrosu,” dedi. “Meselenin özünde, token sahiplerinin, projeye haiz olanların, projeyi denetim edenlerin, kararları vermesi ihtiyaç duyulan kişilerin tercihlerini oldukca net bir halde ifade edebilmelerini iyi mi sağlarız? proje içinde olmalıdır.”

Ayı piyasası daha iyi yönetişim oluşturmak için iyi olacak

İyi haberler var: Kain, DeFi yönetiminin birçok başarısızlığının, ayı piyasası esnasında insanların bir şeyleri düzeltmeye odaklanmamalarından kaynaklandığını düşünüyor – bir tek daha çok para kazanmak istiyorlar. İyimser yönetim araçları, ayı piyasası sebebiyle gelişecek.

“Kuvvetli umudum bu ayı piyasasından çıkmak, bu çoklu imza sorunundan kurtulmak için oldukca daha sağlam çözümler alacağız” dedi ve “bir sonraki boğa piyasasına oldukca daha makul yönetişim ile çıkacağız” dedi. çerçeve.”

Uzun süre beklemesi gerekmeyebilir. Fabien, en iyi güvenilir yürütmeyi ve düşük kullanıcı maliyetlerini birleştirmeyi amaçlayan Snapshot X’in bu yıl içinde piyasaya çıkacağını söylemiş oldu.

DeFi’nin Şifresini Çözmek, bu yazı tarafınca yönetilen DeFi bültenimizdir. E-postalarımıza abone olanlar makaleyi siteye girmeden ilkin okuyabilirler. Abone olun.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir