Taliban, Afgan Kripto Kullanıcılarını Hedefliyor

Mühim Çıkarımlar

Afgan merkez bankası geçen ay kriptoyu yasa dışı duyuru etti. Taliban hükümeti şimdi yasağı bildiriyor. Herat’ta 13 şahıs tutuklandı, 20 işyeri kapatıldı. Kripto para birimleri, kullanıcılara servet depolama yada fazlaca uzak mesafelere kolayca geçirme etme olanağı sundukları için yasaklanmadan ilkin popüler bir teknolojiydi.

Bu makaleyi paylaş

Afgan polis güçleri, ülkenin merkez bankası tarafınca şu anda “düzmece dijital para birimleri” olarak kabul edilenlerin ticaretini yapmak için kripto satıcılarını hedef alıyor.

“Sahtekar” Para Birimleri

Taliban kripto sahipleri için geliyor.

Bloomberg’den gelen yeni bir rapora bakılırsa, Afganistan’daki Taliban rejimi, dijital varlıkların ticaretini durdurma emirlerine karşı gelen kripto para birimi satıcılarını tutukluyor. Baskı, ülkenin merkez bankasının ülke çapında kripto yasağı getirmesinden bir ay sonrasında geldi.

Herat polis soruşturması başkanı Sayed Shah Saadaat, “Merkez bankası bizlere tüm para bozanları, fertleri ve iş adamlarını yaygın olarak Bitcoin olarak adlandırılanlar şeklinde düzmece dijital para birimleri ticaretini durdurmak için bir komut verdi” dedi.

Herat, Afganistan’ın üçüncü büyük şehridir; altı Afgan kripto borsasından dördüne ev sahipliği yapmış olduğu bildiriliyor. Saadaat, kentte 20 kripto işletmesinin kapatıldığını ve 13 kişinin tutuklandığını iddia etti.

Merkez bankasının teknolojiyi tamamen yasaklamasından ilkin, Afganistan’da kripto para birimlerine, bilhassa de stablecoin’lere olan talep yüksekti. Kullanıcılara servet depolamanın güvenli bir yolunu ve parayı ülke içinde (yada ülke haricinde) taşımanın bir yolunu sunarlar. Stabilcoin’ler, ABD doları yada euro şeklinde devlet tarafınca verilen para birimleriyle paritede kalmayı amaçlayan kripto para birimleridir.

Afganistan 1990’lardan beri ağır ekonomik yaptırımların mevzusu olmuştur. Biden yönetimi, Taliban’ın iktidara gelip Kabul Et’i almasından kısa bir süre sonrasında yeni bir yaptırım turu uyguladı; ek olarak New York Federal Biriki Bankası’nda tutulan 7 milyar dolardan fazla Afgan hazinesine de el koydu.

Afganistan, kriptoya karşı sert bir duruş sergileyen tek ülke değil. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, rublenin istikrarını korumak amacıyla kısa süre ilkin kripto ödemelerini yasa dışı hale getiren yasayı imzaladı. Çin ek olarak 2021 yazında kripto para birimlerini ve Bitcoin madenciliğini yasakladı.

Feragatname: Yazma esnasında, bu parçanın yazarı ETH’ye ve öteki birkaç kripto para birimine sahipti.

Bu makaleyi paylaş

Bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vasıtasıyla erişilen bilgiler, doğru ve güvenilir olduğuna inandığımız bağımsız kaynaklardan elde edilmiştir, sadece Decentral Media, Inc., bu internet sayfasındaki yada bu internet sayfası vasıtasıyla erişilen herhangi bir bilginin güncelliği, eksiksizliği yada doğruluğu mevzusunda hiçbir beyanda bulunmaz yada güvence vermez. . Decentral Media, Inc. bir yatırım danışmanı değildir. Kişiselleştirilmiş yatırım tavsiyesi yada öteki finansal tavsiyeler vermiyoruz. Bu internet sayfasındaki bilgiler evvel haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu internet sayfasındaki bilgilerin bir kısmı yada tamamı güncelliğini yitirebilir yada tamamlanmamış yada yanlış olabilir yada olabilir. Eski, tamamlanmamış yada yanlış detayları güncelleyebiliriz, sadece buna zorunlu değiliz.

Bu internet sayfasındaki bilgilere dayanarak asla bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım sonucu vermemeli ve bu internet sayfasındaki herhangi bir bilgiyi asla yatırım tavsiyesi olarak yorumlamamalı yada bunlara güvenmemelisiniz. Bir ICO, IEO yada başka bir yatırım hakkında yatırım tavsiyesi arıyorsanız, lisanslı bir yatırım danışmanına yada başka bir nitelikli finans uzmanına danışmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Herhangi bir ICO, IEO, kripto para birimi, para birimi, tokenleştirilmiş satışlar, menkul kıymetler yada emtialar hakkında çözümleme yada raporlama için herhangi bir halde tazminat kabul etmiyoruz.

Tüm şartlar ve koşullara bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir