Tanınmış Çinli Ethereum Madenci Birleşmeye Direnmek, Çatal Yaratmak İstiyor

Ethereum birleşmeye doğru son adımlarını atarken – ağın hisse ispatına yönelik oldukça abartılı hareketi – etkili bir kripto madencisi bu geçişe direnmek için bir hareket yaratmaya çalışıyor.

Tanınmış bir Çinli kripto madencisi olan Chandler Guo, geçen hafta bir Twitter gönderisine bakılırsa, Ethereum blok zincirini çatallamak ve bir yan ürün, iş kanıtı sürümü oluşturmak için bir kampanya başlattı.

Ethereum’un mevcut iş kanıtı modelinde, sözde “madenciler”, çözülmesi zor bulmacalara büyük oranda bilgisayar gücü yönlendirerek ETH üretebilir.

Birleştirme, bu uygulamayı sona erdirecek ve yerine büyük miktarlarda evvel mevcud ETH’yi taahhüt ederek yada stake ederek yeni ETH’nin oluşturulduğu bir hisse kanıtı sistemi ile değiştirecek. Proof of Stake’in Ethereum’u %99 daha çevre dostu bir ağ yapması umut ediliyor.

Sadece geçiş, Ethereum madenciliği uygulamasını da sona erdirecek ve ETH madencilerini maliyetli ve şimdi potansiyel olarak işe yaramaz hususi donanımlarla baş başa bırakacak.

Bu yüzden, Guo, madencilerin mevcut ekipmanlarla kripto para birimi üretmeye devam edebilmeleri için eski emek verme kanıtı ağını koruyarak, birleşmeyle beraber Ethereum’u “çatallamaya” çalışıyor.

Sadece bu kripto para birimi ETH olmayacaktı – birleştirme sonrası, ETH yalnızca hisse kanıtı kanalıyla üretilecek. Guo, Ethereum ağını çatallarken, en azından şimdilik ETHPOW olarak adlandırdığı yeni bir kripto para birimi yaratacaktı.

Bu şekilde bir hareket emsalsiz olmazdı: 2016’da geliştiriciler büyük bir hack’i düzeltmek için Ethereum’u çatalladığında, bazı saflar “Ethereum Classic” (ETC) olarak adlandırdıkları eski ağda kaldılar. O zamanlar Guo, ETHPOW’u tanıtırken bu hafta başvurduğu bir gerçek olan ETC’yi yaratmanın büyük bir savunucusuydu.

Sadece Guo’nun planı hiçbir şekilde bitmiş bir antak kalma değil. Yeni bir Ethereum ağı oluşturmak ve sürdürmek, hem ekonomik hem de teknik olarak çok önemli oranda destek gerektirecektir.

ETHPOW, varsayılan bir kıymet, altyapı yada yarar olmaksızın Ethereum’dan tamamen değişik bir ağ ve kripto para birimi olacaktır. Madencilik ETH, ETH’nin altında yatan piyasa kıymeti yardımıyla karlı bir girişimdi ve benzer şekilde ETHPOW’un madenciliği teşvik etmek için kafi talep yaratması gerekecekti.

Guo, Decrypt’in bu öykü hakkında yorum yapma talebine derhal cevap vermedi.

Birleştirmenin oluşumunda, bir iş kanıtı ağı olan ve öyleki duracak olan Ethereum Classic, yenilenen bir ilgi ve yatırım dalgası aldı. Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, kısa süre ilkin ETC’yi “tamamen iyi” olarak nitelendirdi ve “İş kanıtını seviyorsanız, Ethereum Classic kullanmalısınız” dedi.

Sadece altı senedir kurulan ve sürdürülen ETC bile hala ETH değerinin minik bir kısmı değerinde. Guo’nun ETHPOW’unun yaşayabilirliği sürdürmek için kafi sayıda takipçiyi iyi mi üreteceği görülecektir.

Ethereum çekirdek geliştiricisi Micah Zoltu, Decrypt’e “İnsanlar internette her türlü şeyi söylüyor” dedi. “Çeşitli istemciler ve öteki yazılım parçaları için bir gösterim hattı olduğundan güvenilir olmak için lüzumlu emek harcamaları yapana kadar, onları görmezden gelmenizi tavsiye ederim.”

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir