Yandaş Tokenları Nedir? Hayranlara Ses Veren Kripto Varlıklar

İster bir spor ekibi ister bir grup olsun, taraftarlar ve sevgilerinin nesnesi arasındaki ilişki, geleneksel olarak tek yönlü bir yol olmuştur. Taraftarlar bilet ve mal satın alır, ekip yada grup nakit olarak komisyon alır.

Şimdi yeni bir tür kripto para birimi olan fanatik jetonu, bu birlikteliğin dinamiklerini değiştirmeyi vaat ediyor.

Yandaş jetonları nedir?

Yandaş jetonları, spor takımlarının, grupların ve öteki grupların fandomlarına üyelik avantajları sağlamak için tasarlanmış bir tür kripto para birimidir. Yandaş token sahipleri çoğu zaman hususi içeriğe erişim, ödüller, deneyimler ve kulüp kararlarında oy kullanma hakkı benzer biçimde üyelik avantajlarına haizdir.

Yandaş jetonları hepimiz için bir şeyler sağlar. Hayranlar için, bir halde (çoğu zaman önemsiz ve yasal olarak bağlayıcı olmayan) bir halde, favori spor takımının yada pop yıldızının geleceğini belirleme ve web3 pazarlarındaki başarıları hakkında vurgunculuk yapma şansıdır. Spor ekibi yada pop yıldızı için parasız para, bebeğim!

Bu jetonlar, futboldan NFL’ye ve krikete kadar çeşitli spor dallarında her yerdedir. Portekiz benzer biçimde gruplar. Adam da onlarla gözlem yapıyor.

Yandaş jetonlarının ekonomisi değişken olmalarıyla birlikte tuhaftır, sadece bazı meşhur şahıs yada kuruluşlar için hayranların yanında tutan kazançlı bir gelir akışı bulunduğunu kanıtlamıştır.

Biliyor musun?

olmak bakılırsa[In]Crypto Research, futbol jetonları yalnızca Mart 2022’de 3.5 milyar dolarlık satış gerçekleştirmiş oldu.

Yandaş jetonları iyi mi çalışır?

Temel düşünce, bir spor ekibi benzer biçimde bir organizasyonun oldukca sayıda değiştirilebilir jeton (muhtemelen olmayan jetonlar yada NFT’lerin aksine) basması, arkasından bu tarz şeyleri taraftarlara yada spekülatörlere satması yada dağıtmasıdır. Bu belirteçler, tıpkı Bitcoin yada Ethereum benzer biçimde kripto para birimleri benzer biçimde, çoğu zaman ikincil pazarlarda perakende satış yapar, kısaca geleneksel piyasa güçlerine borçludurlar.

Yandaş jetonları çoğu zaman sahiplerine sınırı olan yönetim hakları verir. Mesela Paris St. Germain’in yandaş jetonu, sahiplerinin hususi VIP deneyimlerine erişmelerine ve futbol oyunu FIFA 22’nin yandaş baskısının kapağına oy vermelerine izin veriyor. Taraftarlar ek olarak Mayıs 2021 maçı için takımın soyunma odasında yer alacak bir ileti seçti: ” Beraber başaracağız, Beraber başaracağız! Zafere ve zafere doğru bir adım daha atalım.”

Socios nedir?

Chiliz adlı bir şirket tarafınca oluşturulan Socios adlı bir platform, fanatik tokenları pazarına hakim durumda. Bunun sebebi, çoğunun, platformun aşağıdakiler de dahil olmak suretiyle en iyi takımlarla anlaşmalar sağlamış olduğu bir spor olan futbola dayanmasıdır:

FC Barselona. Hayranlar bir soyunma odası duvar resmi ve bir kaptanın kol bandına karar verdiler (“ÇOCUK OFSİTE YOK” yazıyor). Ağustos 2022’de Chiliz, FC Barcelona’nın dijital stüdyosunda 100 milyon dolarlık bir hisse satın aldı.
Inter Milan. Taraftarlar 8 yıl sonrasında ilk yeni gol kutlama şarkısını oyladı, resmi ekip otobüsünü seçti ve forma tasarımına ağırlık verdi.
Manchester City. Taraftarlar, Wembley Stadyumu’ndaki oyuncunun alanında asılı olan bir resmi seçti ve unutulmaz bir Man City sezonu hakkında bir başyazıya oy verdi.

Bu anketlerin çoğunda yer almak, taraftarları takımlara VIP erişimi ve hususi promosyonlar benzer biçimde ödüller kazanmak için çekilişlere dahil eder.

Socios şehirdeki tek oyun değil; kripto borsası Binance, Ekim 2021’de imgesel olarak Binance Yandaş Tokenları olarak malum kendi fanatik tokenları platformunu başlattı. Alpine F1 Team, SS Lazio, FC Porto ve Santos FC’den tokenlere ev sahipliği yapıyor.

Yandaş jetonları için piyasa kıymeti mütevazı. Eylül 2022 itibariyle, SS Lazio’nun 66 milyon dolarlık bir piyasa kıymeti vardı, Alpine F1 Ekibi’nın piyasa kıymeti 50 milyon dolardı; ve 29 milyon dolarlık piyasa kıymeti olan PSG. Karşılaştırıldığında, Bitcoin’in piyasa kıymeti 380 milyar doların üstünde ve Ethereum’un kıymeti 200 milyar dolardır.

Yandaş jetonları yalnız spor dünyasıyla sınırı olan değildir. Rally ve Roll benzer biçimde platformlar, uzun süreden beri pop yıldızlarının ve etkileyicilerin fanatiklerinin hayatlarını etkileyebileceği bir toplumsal token fikrini popülerleştirmeye çalışıyor. hemen hemen büyük bir çıkış yapmadılar; kim bilir en büyüğü, ortalama 140 milyon dolarlık bir piyasa kıymeti olan Rally’nin yönetim simgesidir.

Bunun sebebi, bir grup yada spor takımıyla ilgili kararlara oy vermek benzer biçimde sağladıkları faydaların nispeten önemsiz olması olabilir. Buna karşılık, merkezi olmayan finans (DeFi) projeleri için yönetişim belirteçleri, sahiplerinin kendi protokollerinin yönetiminde önder bir rol oynamasına izin verir.

Bu yönetişim jetonlarından yeterince tutun ve milyarlarca dolarlık gömü sandıklarına hükmedebilir ve sınırı olan fanatik jetonları teklifini oldukca aşan bir tesir uygulamak için kontrolünüzü kullanabilirsiniz. Bu da kıymeti emreder; Merkezi olmayan borsa (DEX) Uniswap’ın yönetim simgesi olan UNI, 4,9 milyar dolarlık bir piyasa değerine haiz.

Yandaş Tokenı iyi mi satın alınır

Tuttuğunuz takımın soyunma odasında sergilenecek esin verici sloganı hala tartmaya istekli misiniz? Bunu yapma şansına haiz olmak için bir fanatik jetonu satın almanız gerekecek.

Bir fanatik tokeni satın alma süreci, öteki herhangi bir kripto para birimini satın almaya benzer. Bu tarz şeyleri satın almanın en kolay yolu, Binance benzer biçimde bir kripto borsası yada aracı kurumdur.

Binance’de PSG’nin fanatik tokenini mesela üç para birimiyle satın alabilirsiniz: USDT ve BUSD stabilcoin’leri yada Bitcoin. Borsada bir hesap oluşturmanız ve arkasından platform tarafınca desteklenen herhangi bir jeton eşleşmesini kullanarak yandaş jetonu için bir ‘spot’ sipariş vermeniz gerekecek. Öteki borsalar değişik eşleşmeleri destek sunar.

Ek olarak, Socios’un ana şirketinin mahalli belirteci olan Chiliz’i (CHZ) kullanarak Socios uygulamasında yandaş tokenleri satın alabilirsiniz. Ek olarak uygulama içinde CHZ satın alabilirsiniz.

Fanatik tokeninizi satın aldığınızda, tıpkı öteki kripto para birimleri benzer biçimde Web3 cüzdanınızda alırsınız.

Yandaş jetonunuz spor yandaş jetonları için pazar lideri olan Socios’tan geliyorsa jetonlarınızı çalıştırmak için Socios internet sayfasına yada uygulamasına gidebilirsiniz. Mesela, platform içinde ödüller kazanmak yada anketlere girmek için bu jetonları kullanabilirsiniz. Ya da değerleri yükselirse onları bir kripto para borsasında pazarlayabilirsiniz.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir