Tarihsel olarak doğru Bitcoin metriği, ‘benzeri görülmemiş’ 2022 ayı piyasasında alım bölgesinden çıkıyor

Bitcoin (BTC), bazılarının “ayı piyasası rallisi” söylediği şeyin tadını çıkarıyor ve Temmuz ayında %20 kazanmıştır, sadece fiyat hareketi hala analistlerin kafasını karıştırıyor.

Temmuz ayı kapanışı yaklaşırken, Puell Multiple dip bölgesinden çıkarak kayıpların en kötüsünün geçmişte olabileceğine dair umutlara yol açtı.

Puell, patlamayı güçlendirmek için birden fazla girişimde bulunmuş oldu

Puell Multiple, en iyi malum zincir üstü Bitcoin metriklerinden biridir. Belirli bir günde çıkarılan bitcoinlerin kıymetini, son 365 gün içinde çıkarılanların değerine kıyasla ölçer.

Ortaya çıkan çarpan, bir günün madenciliğinin, senenin averajına bakılırsa bilhassa yüksek mi yoksa düşük mü bulunduğunu belirlemek için kullanılır. Bundan, madenci karlılığı, piyasanın ne kadar aşırı alınıp satıldığına dair daha genel neticelerle beraber çıkarılabilir.

Geleneksel olarak makro fiyat diplerine birlikte rol alan seviyelere ulaştıktan sonrasında, Puell Multiple şimdi daha yükseği hedefliyor – geleneksel olarak makro fiyat yükseliş trendlerinin başlangıcında görülen bir şey.

Zincir üstü analitik platformu CryptoQuant’a katkıda bulunan Grizzly, 25 Temmuz’da firmanın “Quicktake” pazar güncellemelerinden birinde, “Geçmiş verilere dayanarak, bu bölgeden çıkışa fiyat grafiğinde yükseliş ivmesi birlikte rol aldı” dedi.

Puell Çoklu grafikler (ekran görüntüleri). Kaynak: LookIntoBitcoin

Çoklu, mevcut koşullarda yeşil renkte yanıp sönen tek sinyal değildir. Cointelegraph’ın bildirdiği şeklinde, hodler’lar arasındaki birikim eğilimleri de makro dibin aslına bakarsanız içeride bulunduğunu gösteriyor.

“Benzeri görülmemiş makroekonomik koşullar”

Bu ayın ikinci yarısındaki sürpriz rahatlama sıçramasının peşinden, Bitcoin şimdi altı haftadaki en yüksek seviyelerine yakın ve yeni bir makro düşük seviyenin oldukca uzağında.

İlgili: Bitcoin vadeli işlem verileri -%31 GBTC primine karşın ‘iyileşen’ ruh halini gösteriyor

Duyarlılık “korku” bölgesinden çıkarken, piyasa gözlemcileri, 2022 ayı piyasasını kati olarak tahmin etmeyi son aşama zor hale getirmeye devam eden benzersiz fenomenlere işaret ediyor.

Yakın tarihindeki “Quicktake” araştırma parçalarından bir diğerinde CryptoQuant, fiyat trend çizgilerinin bile bu sefer düzgüsel davranmadığını belirtti.

Bilhassa, BTC/USD geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen fiyat seviyesini birkaç kez çaprazladı, bu önceki ayı piyasalarında gerçekleşmedi.

Gerçekleşen fiyat, BTC arzının son olarak hareket etmiş olduğu averaj fiyattır ve şu anda 22.000 doların derhal altında yer almıştır.

CryptoQuant, “Gerçekleşen Fiyat, önceki döngülerde piyasa diplerinin sinyalini verdi” dedi.

“Daha da önemlisi, bitcoin fiyatı son iki dönemde Gerçekleşen Fiyat eşiğini geçmedi (2018’de 134 gün ve 2020’de 7 gün). Gene de 13 Haziran’dan bu yana bu seviyeyi üç kez ileri geri geçti, bu da fiyatı gösteriyor. benzeri görülmemiş makroekonomik koşullar sebebiyle bu döngünün benzersizliği.”Bitcoin fiyat tablosunu gerçekleştirmiş oldu. Kaynak: Glassnode

Cointelegraph’ın bildirdiği şeklinde bu koşullar, ABD Birleşik Devletleri’nde enflasyonda kırk senenin en yüksek seviyeleri, Federal Biriki’in yaygın faiz artışları ve son olarak ABD ekonomisinin resesyona girdiğine dair sinyaller şeklinde geldi.

Ayrıca gerçekleşen fiyata ek olarak, Bitcoin bu ayı piyasasında 200 haftalık hareketli averajı (MA) ile alışılmadık bir ilişki kurdu.

BTC/USD normalde aşağıdaki kısa düşüşlerle destek olarak korurken, 200 haftalık MA’yı 2022’de ilk kez dirence çevirmeyi başardı. Cointelegraph Markets Pro ve TradingView verilerine bakılırsa şu anda 22.800 dolar civarında bulunuyor.

200 haftalık MA ile BTC/USD 1 haftalık mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Burada anlatılan görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve tecim hamlesi risk ihtiva eder, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir