Tayland Merkez Bankası, 2022’nin sonuna kadar Perakende CBDC’ye pilotluk meydana getirecek

Tayland Merkez Bankası (BOT), toptan merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projeleri ve şirketlerle perakende CBDC testlerinin yanı sıra perakendeye yönelik CBDC geliştirme kapsamını bir pilot aşamaya genişletecek. “Perakende CBDC”nin ihtimaller içinde bir gerçek dünyadaki uygulaması, {özel sektör} içinde sınırı olan bir ölçekte gerçekleştirilecektir.

YİD’nin resmi sayfasındaki 5 Ağustos duyurusu şu şekildedir:

“YİD, ilgili politikaları formüle etmek ve gelecekte CBDC tasarımını geliştirmek için Pilot uygulamanın faydalarını ve ilişkili risklerini değerlendirecek.”

Pilot iki bölüme ayrılmıştır. İlki esnasında – bir “Temel seyretme” – CBDC, nakit benzeri faaliyetlerde, doğrusu sınırı olan alanlarda ve 10.000 perakende kullanıcı ölçeğinde mal ve hizmetler için ödeme yapılmasında kontrol edilecektir. Deneye katılacak üç şirket olacak – Bank of Ayudhya, Siam Commercial Bank ve 2C2P. Testler 2022’nin sonunda başlamalı ve 2023’ün ortalarına kadar sürmelidir.

“İnovasyon yolu” olarak adlandırılan ikinci aşama, CBDC için yenilikçi kullanım örnekleri sunmaya odaklanacak. {Özel sektör} ve kamu, 5 Ağustos – 12 Eylül 2022 tarihleri ​​içinde gerçekleşecek bir “CBDC Hackathon” vesilesiyle Perakende CBDC kullanım örneklerini sunma şansına haiz olacak. Seçilen katılımcılar deneyimli finans kurumlarından mentorluk alacaklar.

Ayrıca, YİD, genel olarak finansal sistem için risklerin ve faydaların “ihraç kapsamlı bir halde değerlendirilmesini gerektirdiğinden” Perakende CBDC ihraç etmeyi planlamamaktadır.

İlgili: Sıkı Tayland kripto düzenlemesi, SCB’nin Bitkub edinimini geciktirmesine niçin oluyor

Tayland’ın finans düzenleyicisi Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Temmuz ayında ülkedeki müşteriler için para çekme işlemlerini askıya alan Singapurlu borsa Zipmex ile ilgili kargaşaya karşın 4 Ağustos’ta dört dijital varlık operatörüne işletme lisansı verdi. Boğa piyasası ivme kazanırken Tayland’daki kripto hacimleri 2021’in başlarında neredeyse %600 arttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir